Slovácká Slavia byla před 30 lety kousek od postupu do Poháru UEFA

Uherské Hradiště Sport 08 / 04 / 2020

Klobouk dolů! Třetiligoví fotbalisté Slovácké Slavie Uherské Hradiště sehráli s prvoligovou partou Dukly Praha více než vyrovnanou partii, ale nakonec ve finále Českého poháru padli na kolena. Ještě na začátku 68. minuty přitom svěřenci kouče Ladislava Janského (†79) vedli. Jenže finiš patřil favoritovi, který během šesti minut převážil misky vah na svou stranu.

Dukla Praha - Slovácká Slavia Uherské Hradiště 5:3

Branky: 2. a 74. Korejčík, 68. Foldyna, 71. Hapal, 85. Bittengel - 9. Takáč,
31. a 52. Ježek. Žluté karty: Takáč, Rolinc - Hapal, Fitzel, Korejčík, rohy 14:3. Rozhodčí Krondl - Hycl, Růžička, 6 955 diváků. Poločas 1:2.

DUKLA PRAHA: Novák - Bažant, Suchopárek (55. Karoch), Rada, Látal - Hapal, Foldyna, Fitzel, Němec - Bittengel, Korejčík. Trenér Jaroslav Jareš.
UH. HRADIŠTĚ: Švec - Kuba, Flašar, Kadlček (26. Kučera), Melichárek - Rolinc, Litoš, Šuranský (85. Gojš) - Takáč, Lorenc, Ježek. Trenér Ladislav Janský.
„Spal jsem dobře, svůj úkol už jsme splnili na 150 procent, dnes je na řadě vrcholová kopaná, aby prokázala kvality. Jen se bojím, aby hráči nepodlehli atmosféře, většina totiž hraje poprvé v životě před televizními kamerami. Ale na herním stylu nic neměníme, budeme hrát otevřený fotbal stejně jako proti Baníku nebo Bohemians Praha,“ svěřil se před výkopem Janský, jehož asistentem byl Pavel Nožička.
Jako první zahrozil Ježek, ale míč mu v poslední chvíli utekl, a z protiútoku udeřil favorit. Po centru z pravé strany obrana nepohlídala Korejčíka, který hlavičkou překonal gólmana Švece. Dukla se však radovala jen krátce. V deváté minutě vystihl Látalovu malou domů Lorenc, po souboji s brankářem se míč odrazil k Takáčovi, který jej z první poslal do opuštěné brány. Slovácká po vyrovnání ožila, hnána zaplněnými tribunami, se dostávala do transu. Flašar zkoušel štěstí z dálky, ale vyprodukoval jen malou domů… Ve 26. minutě odstoupil ze hry po žlutém faulu Hapala obránce Kadlček (výron kotníku - pozn. autora), kterého vystřídal Kučera. Za statečný a bojovný výkon byla Slovácká odměněna po půl hodině hry, kdy si Lorenc ve středu hřiště povodil dva soupeře, kolmicí za obranu oslovil nabíhajícího Ježka, který obešel i gólmana a zavěsil.
Jeho radost byla nelíčená. „Nejhezčí gól? To asi ne, ale určitě nejdůležitější. Když ve druhém poločase nedostaneme brzy gól, můžeme pomýšlet na senzaci. Uvidíme,“ uvedl v přestávkovou rozhovoru pro Českou televizi Ježek, který v 52. minutě soupeři zasadil třetí ránu.

To Rolinc obral na půlce o míč Fitzela, našel rozběhnutého Takáče, který se zasekávačkou i s notnou dávkou štěstí zbavil dvou strážců a předložil míč Ježkovi. Odchovanec Slušovic napřáhl levačkou už z poměrně nevýhodného úhlu a k zadní tyči překonal Nováka. Fanoušci byli v euforii a skandovali: Ještě jeden! Jenže se nedočkali. Třebaže šance byly. Ty největší spálili během jediné minuty Takáč a po něm Lorenc, který šel sám, zbavil se obránce, ale v záklonu branku přestřelil… A tak platilo otřepané nedáš, dostaneš. V 68. minutě našel Bittengel před brankou Foldynu, který se z první nemýlil, a za tři minuty už bylo srovnáno. Jako přes kopírák se po centru Němce trefil osamocený Hapal, na jehož hlavičku byl Švec překrátký. Když pak v 74. minutě se štěstím dokonal obrat Korejčík, nebylo co řešit. Slovácké Slavii totiž raketově ubývaly síly. Pátý hřebíček do její rakve zatloukl v 85. minutě Bittengel, který se z 18 metrů trefil přesně k tyči. Finále ještě mohl zdramatizovat Melichárek, který šel sám, ale levačkou trefil jen gólmana…

Cesta do finále
2. kolo:
Hranice (v) 2:1, Zámečník, Kadlček.
3. kolo:
Slušovice (d) 3:1, Melichárek, Straka, Gojš.
4. kolo:
KP Brno (v) 3:3, na pen. 6:5, Flašar, Ježek, Hlůšek, rozh. pen. Kučera.
5. kolo:
Baník Ostrava (d) 1:0, Chudárek.
Čtvrtfinále:
Chomutov (d) 1:0, Flašar.
Semifinále:
Bohemians Praha (d) 4:3 (4:1), Kadlček 2, Lorenc, Ježek.
Finále:
Dukla Praha 3:5, Ježek 2, Takáč.
Nejlepší střelci:
4 - Ježek, 3 - Kadlček, 2 - Flašar.

TV Hlášky  Pavla Čapka
Největší fantastové říkali, že by se mohlo stát, že Slovácká Slavia Uherské Hradiště bude reprezentovat Česko v PVP. To by byl povedený gól.

Hráči Slovácké Slavie se dostávají do správného bojovného tranzu.

Hráči Uherského Hradiště hrají se srdcem na dlani a zatím se jim to stoprocentně vyplácí.

Bojovnost jihomoravských fotbalistů je neuvěřitelná.

Kdyby měly všechny zápasy Českého poháru takovou atmosféru, byla by to velmi důstojná a kvalitní soutěž.

Pro drtivou většinu fotbalistů snad s výjimkou Zdeňka Lorence jde o životní zápas.

Myslím, že už netřeba zdůrazňovat přednosti Slovácké Slavie, je to patrné, viditelné, evidentní…

Takový zápas se povede jednou za desetiletí, možná století.

Trochu mi to připomíná utkání polských a sovětských hokejistů na MS před 14 lety v Katovicích, kdy rovněž jasný favorit Sborná prohrála s Poláky, kteří hráli stejně nadšeně jako Slovácká Slavia.

Těžko říci, jestli jásat, jak skvěle hraje celek třetí nejvyšší soutěže, nebo smutnit, jak vážný adept na evropské poháry dokáže prohrávat (vše do stavu 1:3).

Nechci být prorokem, ale asi je rozhodnuto.

Podobný zápas by byl ozdobou anglického poháru.

Takáč, maličký fotbalista maradonovské postavy.

Když si vezmou správné ponaučení naši reprezentanti z výkonu Slovácké Slavie, nemusíme mít obavy z jejich vystoupení na světovém šampionátu v Itálii, (vše za stavu 4:3).(ceh)

autor: Petr Čech