Slovácku se v pražském Edenu příliš nedaří.

Uherské Hradiště Sport 14 / 09 / 2021

Za posledních pět let jsme přivezli jediný bod za bezbrankovou remízu a vstřelit branku týmu z Edenu se povedlo Jaroslavu Divišovi 8. května 2016, kdy pouze mírnil porážku 1:5. Navíc, stejně jako v loňské sezóně jsme i tentokrát inkasovali v prvních pěti minutách.

Přestože jsme se na úvod utkání připravovali, protože nám nevyšel už několikrát, tak jsme gólem ze třetí minuty ráz utkání tak trochu předurčili sami. Po takovém startu do utkání není v Edenu jednoduché hrát. V prvním poločase nám někteří hráči nezahráli, protože měli ze soupeře přílišný respekt.

Dan Mareček, míče se odrážely od Venci Jurečky... Když hráči vypadnou z kombinace, z obranné fáze, nepohybují se v prostorech, ve kterých by měli, tak z toho máme potom problémy. V prvním poločase jsme nedotáhli spoustu akcí, i když jsme se přes křídelní prostory do akcí dostávali, tak jsme nebyli dostatečně přesní a zakončení bylo minimálně. Na druhou stranu do druhého poločasu jsme vstoupili dobře a do odchodu MIlana Petržely jsme si vypracovali tak tři situaci, z toho jednu tisíciprocentní Venci Jurečky, Takové šance se musí proměnit a beru to stejně jako hrubou chybu obránce. Taková situace, zvláště na Slavii, musí skončit brankou. Když si v Edenu vypracujete takové šance a nejste produktivní, což je mimochodem letos naše dlouhodobá bolest, tak je to těžké. My jsme mohli stav změnit, vyrovnat. Dalším faktorem utkání bylo střídání. Nám když odešel Milan Petržela a přišel Michal Tomič, tak už to nebylo ono. Na druhou stranu Slavia tam poslala Stanciu a Tecla, kteří se podíleli na druhé brance. Po druhé brance přišla hluchá pasáž, kdy se hra přelévala, a nakonec přišel náš závěr, kdy jsme dali branku a měli šanci ještě Honzou Navrátilem. Bohužel jsme ji zase neproměnili, a proto Slavia zvítězila 2:1.

Vzpomněl jste respekt ze Slavie u některých hráčů. Slovácku se ale nepovedlo pět let v Edenu skórovat. Řešili jste to před utkáním nějak speciálně?

Neřekl bych, že jsme se speciálně na toto upozorňovali. Říkali jsme si ale, že speciálně na Slavii si musíme dát pozor na vstup do utkání a přežít nějakých patnáct dvacet minut v utkání a nedostat branku. A jako naschvál ji zase dostaneme. Tuto statistiku jsme ale znali a pamatovali jsme si, že v posledním utkání v Edenu jsme vyrobili penaltu už ve druhé minutě... Na druhou stranu třeba Dan Mareček takový zápas, před takovou kulisou hrál poprvé v životě. Je proto přirozené, že nervozita mu nějakým způsobem nohy svazovala. Musí si ale uvědomit, že ta jeho nervozita má vliv na výkon celého mužstva. My jej máme založený právě na týmovosti a na hře všech hráčů a ve chvíli, kdy někdo nehraje nebo se schovává, tak ztrácíme míče a naháníme tím vodu na mýn soupeři. Je proto důležité, aby se do obranné i útočné fáze zapojovali všichni hráči.

Zápas vypadal po druhém gólu Slavie, že je výsledkově vyřešený. Jak jste se dokázali do něj dostat zpět? Vstřelit kontaktní gól a být jen kousíček od vyrovnání... Pomohl třeba i odchod Takácse, který měl centimetry potřebné pro dobrou defenzívu Slavie?

Při tom kontaktním gólu odvedl dobrou práci Šáša (Ondřej Šašinka). Mohlo to ale být i střídáním Laca, jehož centimetry chyběly. Vzpomněl jsem ale, že nám právě útočníci, ať Venca Jurečka nebo potom i Vechy (Filip Vecheta), příliš nepomáhali. Až při této akci Ondra Šašinka míč dobře "zakryl", což nám při zrodu té šance pomohlo. Proto myslím, že našemu závěru pomohlo naše střídání, ale nepopírám, že podíl na tom mohl mít i odchod Takácsových centimetrů.

Poprvé se v lize trefil Filip Vecheta, kterému končí smlouva. Jednáte o jejím prodloužení?

Nechci podávat nějaké dezinformace, ale o prodloužení smlouvy se jedná, není-li už dokonce prodloužená. Filip je mladý kluk, který byl teď na srazu reprezentační devatenáctky, kde dal góly. Má urostlou postavu, ale je právě typem útočníka, který pro využití svých fyzických parametrů potřebuje nabrat zkušenosti v takových zápasech.

autor: Aleš Mazúrek