Slovácký běh opět patřil Keňanům

Uherské Hradiště Sport 20 / 10 / 2014

Nejlepším z domácích borců byl desátý Jakub Janíček

Už je to obehraná písnička. Sedmapadesátý ročník Slováckého běhu v Uherském Hradišti, který byl tradičně součástí Běžeckého poháru o nejlepšího běžce a běžkyni České republiky, ovládli Keňané. Už počtvrté za sebou. Suverénním vítězem se stal Maiyo Hillary Kiptun z maďarského Benedek Teamu, který tak navázal na loňské vítězství Julia Lagata.
„Na start hlavního závodu na deset kilometrů se postavilo třiatřicet běžců, kterým od začátku jasně dominoval Kiptun. Jeho krajan Silas Kipromo, který doběhl druhý, s ním držel krok jen v prvním okruhu,“ uvedl Květoslav Tichavský, starosta Uherského Hradiště a ředitel závodu v jedné osobě.
Kiptun vyhrál způsobem start - cíl, neměl žádnou konkurenci. Cílem proběhl s náskokem 40 sekund. Časem 29:22 překonal loňského vítěze, ale stále zaostal o půldruhé minuty za rekordem závodu. Druhý skončil už zmíněný Kipromo a třetí Ukrajinec Volodymyr Iurchik v bardějovských barvách. Z domácích borců byl nejrychlejší Jakub Janíček, který uzavíral elitní desítku (34:48 min.). Stopu domácí zanechali i v kategorii veteránů, kterou vyhrál Jan Stindl, který až na cílové pásce porazil Maďara Zsolta. Byl rychlejší o pět setin sekundy.
V ženách se radovala Peris Jerono z Keni před obhájkyní prvenství Katarinou Benešovou z Košic, která tak nezkompletovala vítězný hattrick.
Medailové umístění regionálních běžců, juniorky: 2. Kateřina Pjajčíková (Ostr. Nová Ves), dorostenky: 2. Natálie Marášková (Slovácká Slavia), dorostenci: 2. David Janík (Ostr. Nová Ves), 3. Erik Jelínek, ml. žáci: 2. Jan Rolenc, předžákyně: 1. Dorka Ševčíková, 2. Karolína Mitanová, 3. Jana Polášková (všichni Slovácká Slavia), předžáci: 3. Tibor Horáček (Kunovice). minižákyně: 1. Patricia Mařáková, 3. Julie Bříštělová, minižáci: 1. Šimon Pekař, 2. Filip Hanáček, 3. Jan Ressler (všichni Slovácká Slavia).