Soukup: Těším se, až začne sezona

Soukup: Těším se, až začne sezona
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 22 / 02 / 2010

Sportovní ředitel 1.FC Slovácko hodnotí první přípravné období v klubu

Začátkem března načne třetí měsíc u týmu Slovácka, kde nastoupil jako nový sportovní ředitel a šéftrenér mládeže. Co během krátké doby o týmu zjistil a co figuruje mezi jeho cíli, o to se s námi podělil Miroslav Soukup.

Po svém nástupu do Slovácka jste se asi nejdříve sžíval s novým prostředím.
Přesně tak. Snažil jsem se v první řadě seznámit s realizačním týmem, se všemi hráči áčka, zjišťoval jsem, v jakém stavu jsou mládežnické týmy na všech úrovních, a další věci týkající se mé práce. Penzum té práce je obrovské, ale bez toho by to nešlo.
Co jste za dobu, kterou jste ve Slovácku, dokázal zjistit?
Vlastně se mi jen potvrdily představy, které jsem měl, když mě Slovácko oslovilo. Klub je funkční, ekonomicky zajištěný, zázemí je na profesionální úrovni.
Prakticky okamžitě jste ale naskočil do rozjetého vlaku.
To ano, hned jsme museli řešit otázky příchodů a odchodů hráčů, realizace soustředění a vůbec celé přípravy.
V další etapě jsme nastartovali program spolupráce s mládežnickými týmy, kde jsme museli komunikovat ohledně způsobu přípravy a složení jednotlivých mužstev.
Musel jste nějak změnit stávající systém?

Rozběhli jsme například vnitřní vzdělávací cyklus, který by měl sloužit pro komunikaci mezi trenéry všech složek Slovácka a má za cíl mezi sebou sladit některé odborné stránky jednotlivých mužstev a zlepšit komunikaci mezi trenéry. Jsem rád, že se prvního sezení účastnil i pan Mazura.
Takže komunikace mezi trenéry nefungovala tak, jak měla?
Netrvdím, že se to tady nedělalo a že se pracovalo špatně. Chci jen, aby se to, co se dělalo dobře, podpořilo a to špatné aby se napravilo.
A cílem je, aby mládežnické týmy hrály podobným stylem?
Chceme docílit toho, aby měl oddíl určitou formu, týkající se herního způsobu. Aby trenéři věděli, co po nich chceme, ale hlavně aby věděli, jaké jsou priority v té které kategorii.
Dalším cílem je i to, aby jednotlivé kategorie nesoupeřily mezi sebou, abychom se zaměřili na slabá místa jednotlivých mužstev apod.
Není toho na vás v této době až moc? Staráte se o přípravu, shánění posil, mládežníky…
Práce na sportovním úseku se dá těžko časově ohraničit a někdy je práce víc, někdy míň. Někdy je pětadvacet hodin málo.
Při příchodu do Slovácka jste mimo jiné chtěl zlepšit formu skautingu v klubu. Jak jste na tom?
Jsme stále ve fázi příprav a letošní zima nám ukázala, že to je věc potřebná. Možná proto, že tato věc nefungovala nejlépe, možná proto, že jsem přišel až na konci roku, musím přiznat, že jsme některé věci museli řešit metodou „pokus-omyl“ a spoléhali na reference jiných. Mám na mysli třeba působení třech Makedonců.
Co třeba příchod Radima Nečase?
Sledoval jsem ho v době, kdy jsem připravoval tým na MS v Kanadě. Jeho i jiné hráče jsme měli vytipované dříve, ale někdy si je mateřský klub ponechá na přípravu a uvolní až v pozdější fázi. U něj jsme rádi, že je tady, ale je škoda, že nemohl přijít dřív.
Přišel by, i kdyby neodešel Gonda?
S jeho odchodem bych to nespojoval.
V zimní přestávce jste proklamovali, že chcete přivést kvalitní, vyzkoušené a „hotové“ hráče. Které z posil toto splňují?
Řekli jsme, že chceme posílit. Přivést hráče, který(ří) posílí obrannou řadu. Víme, že se nepovedlo přivést hráče, který se na první pohled jeví jako posila. Ale Kuncl sice ve Spartě nehrával, ale předtím si připsal šedesát sedmdesát startů v lize (přesně je to 53  - pozn. red.) za Brno. Košút zase z různých důvodů ve Spartě nedostával příležitosti, ostatně podobně jako ostatní mladí hráči, ale výkonnostně ze všech zkoušených stoperů je nejlepší. Přivést zkušeného a kvalitního hráče může být prostě problém. Musí ho uvolnit jeho klub, musí sem chtít sám a hlavně - musíme na jeho přestup sem mít.
K aktuálnímu tématu, jak hodnotíte generálku v Bratislavě?
Byl to zápas na těžkém terénu s kvalitním soupeřem, takže prověrka před ligou to byla slušná. Oba týmy měly k vítězství stejně a k nám se trochu přiklonilo štěstí, když jsme skórovali z těžší šance, kdy předtím jsme neproměnili větší tutovky.
Jak důležitá je to výhra?
Každá výhra má svou důležitost, i když je to jen příprava nebo generálka a tato bude pro nás určitě povzbuzením. 

autor: STANISLAV HORÁK

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace