Soupeřům ukazuje záda

Soupeřům ukazuje záda
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 07 / 03 / 2016

U řeky Moravy vyrůstá další veslařský talent Filip Řimák

Velkým vzorem pro třináctiletého veslaře Filipa Řimáka je jeho starší brácha Vojtěch. Úspěšný skifař, který také začínal ve Veslařském klubu Morávia v Uherském Hradišti a který v současné době závodí za Duklu Praha. „Obdivoval jsem, co všechno brácha dělá, a chtěl jsem být jako on. Chodíval jsem s ním na tréninky a postupně jsem odešel od fotbalu a dal se na veslování,“ vzpomíná na dobu před třemi lety, kdy poprvé začal závodit v barvách slováckého klubu. „Ani námaha a dřina mě nedokázaly odradit od tohoto sportu. Na rozdíl od bráchy, který začínal s veslováním až ve čtrnácti, já už vesluji od deseti,“ doplňuje Filip, který se dokázal propracovat mezi nejlepší žákovské závodníky v republice.
Prvními úspěchy, kterými se tehdy desetiletý Filip uvedl, byly závody na trenažérech v Pardubicích a v Piešťanech a z obou si dovezl prvenství. Postupem času se dokázal propracovat mezi nejlepší žákovské závodníky. Svoji píli a vytrvalost dokázal v loňském roce přetavit v titul mistra republiky ve skifu na 1000 metrů.
Do Račic se na konci června mohlo probojovat jen šest nejlepších závodníků z Moravy. Jedním z nich byl i Filip, který se na domácí šampionát probojoval z prvního místa nominačních závodů. Svým soupeřům průběžně v cíli naděloval až deset vteřin. „Sice jsem si mohl myslet, že mám celkové prvenství v kapse, ale na vodě se může stát cokoliv. Trenér mně pořád říkal, že když jsem vyhrál na Moravě, neznamená to, že mě nemůže porazit závodník z Čech, které jsem až tak moc neznal,“ dodává Filip k situaci před samotným mistrovstvím republiky. Během samotného šampionátu ale Filip všem ukázal, že je opravdu nejlepší. Rozjížďku, semifinále i samotné finále vyhrál systémem start-cíl. „Pořád jedu naplno, zvolnit se nevyplatí. Mohl bych vypadnout z rytmu a rázem mám zaděláno na problém. Prostě jedu si své tempo, a že na něho ostatní nemají? Tak vyhraju,“ směje se Filip, který měl v cíli velkou radost ze svého prvního titulu mistra republiky. Velký úspěch samozřejmě oslavila přímo v Račicích celá rodina, která mladého šampióna doprovázela a povzbuzovala. Filip projel cílem v čase 4:08,271, na druhého v pořadí Ondřeje Sklenáře měl náskok necelých devíti vteřin. Kromě individuálního závodu se představil i ve dvojskifu spolu s Michalem Štěrbou. Tady dojela hradišťská posádka na pátém místě v B-finále.
Aby Filip dosahoval parádních výsledků, musí tomuto sportu hodně obětovat. Ráno do školy, odpoledne na trénink. „Trénuji v průměru hodinu třikrát až čtyřikrát týdně, k tomu ještě individuální tréninky, jako je běh,“ dodává žák osmé třídy základní školy v Traplicích. Ovšem to, co zní na první pohled jednoduše, vypadá pod povrchem zcela jinak. „Vím, že musím v trénincích přidat, protože v dorostencích to už taková brnkačka nebude. Pokud budu chtít být stejně dobrý jako brácha, nebo snad ještě lepší, bez pořádného tréninku to opravdu nepůjde. Ale já tento sport prostě miluji, takže se pro dobré výsledky doslova obětuji,“ říká Filip Řimák, který už nyní svým soupeřům odjíždí hned po startu. Po dvaceti tempech se mu už dívají jen na záda.

Pohled z klubu
Filip je určitě velký talent, oproti bráchovi je ale trochu líný, co se týče tréninku. Vojta trénoval kdykoliv a neměl s tím problém, Filip na sobě ještě musí zamakat, ale má výhodu, že je vysoký, takže předpoklady pro úspěšnou kariéru má. O tom svědčí i žákovský titul mistra republiky. Od kategorie mladších žáků pořád vyhrává. Na skifu zatím nemá žádného přemožitele. Bude ale jenom záležet na něm, jestli přidá v trénincích, protože ho čeká přestup mezi dorostence a tam už bude muset na sobě víc makat. Pokud tedy bude chtít jít v bráchových stopách. Pokud bude plnit všechny pokyny, které má, a bude dodržovat to, co kluci před ním, tak o něm ještě hodně uslyšíme. Jestli ale vyhraje i mistrovství světa, tak to slíbit nemůžu. Ale ve finále by se jednou mohl objevit. Všechno záleží jenom na něm, on si rozhodne, jestli půjde za svým snem, nebo ne.
Milan Šurý, trenér VK Morávia Uh. Hradiště

Fandíme mu všichni
Když před deseti lety začínal s veslováním starší syn Vojta, nemyslela jsem si, že to ovlivní i mladšího Filipa. Ale opak byl pravdou. V té době hrál Filip fotbal, ale najednou nechtěl dělat nic jiného než veslovat. Netrpělivě vyhlížel své desáté narozeniny, aby mohl začít chodit do veslování. Prozatím se mu tento sen splnil, vesluje, má dobré výsledky a snaží se na sobě stále pracovat. Trénuje téměř každý den a tréninky mu vyhovují i kvůli jeho zdravotnímu stavu. Pohyb mu zkrátka prospívá, ale nic by se nemělo přehánět. Naštěstí všechno dělá s rozumem. Za to ho chválím.
Pokud to jen jde, snažíme se ho podporovat přímo na závodech, ale ne vždy s ním můžeme odjet na celý víkend. I přesto má ale podporu celé rodiny, která mu moc fandí a doufá, že jednou bude mít takové úspěchy jako jeho bratr Vojta, a to i za cenu, že také odejde trénovat do Dukly Praha.
Věra Řimáková, matka

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace