Sprinter Stromšík se po roce vrátil na trůn, sesadil Doška

Uherské Hradiště Sport 25 / 02 / 2016

Týmům v Uh. Hradišti vládnou dorostenky 1.FC Slovácko, trenérem roku byl vyhlášen jejich kouč Miloš Hlaváček

Sprinter Zdeněk Stromšík, klenot Vlčí smečky, trenérské skupiny Slovácké Slavie, se po roční pauze vrátil na sportovní trůn města Uherské Hradiště. Finišman stříbrné české štafety z mistrovství Evropy do 22 let vyrval žezlo a korunu ze „spárů“ fotbalisty Libora Doška.
Jedenadvacetiletý borec má za sebou nejlepší sezonu kariéry, kterou vyšperkoval právě na evropském šampionátu v Tallinu. „Zdenda má za sebou výjimečný rok, ještě o chlup překonal sezonu 2013, která mu zajistila premiérové vítězství v anketě. Tehdy bral „jen“ čtvrté místo na juniorském mistrovství Evropy,“ připomněl Jaroslav Vlček, kouč nového krále, který slavnostní vyhlášení vynechal kvůli startu na mítinku v německém Chemnitzu. Stromšík loni ještě vybojoval titul mistra republiky do 22 let na stovce a mezi dospělými byl na šedesátce stříbrný.
Aktuálně usiluje o limit na halové mistrovství světa v Portlandu. „Když to vyjde, bude to super, ale za vrchol sezony považujeme evropský šampionát v Amsterdamu. Je jasné, že v Americe skončí v rozběhu, v Evropě jsou jeho šance větší. Štafeta na 4x100 metrů může opět získat medaili,“ uvědomuje si Vlček. Brány města tulipánů otevírá čas 10,38 s., Stromšíkův osobní rekord je 10,32 s a loňský nejrychlejší čas byl právě 10,38 s.
Druhý skončil teprve šestnáctiletý fotbalista Michal Sadílek, reprezentant a nejlepší mladší dorostenec České republiky, který od podzimu hostuje v PSV Eindhoven. Na dalších místech skončili bez určení pořadí trojskokanka Tereza Brázdilová, fotbalista Marek Havlík a sprinterka Kateřina Vávrová.
Sportovcem roku v kategorii mládež do 15 let se stal skifař Filip Řimák z VK Morávia, úřadující žákovský mistr republiky i mistr Moravy a Slezska. „S vítězstvím jsem vůbec nepočítal, je to další úspěch,“ uvedl Řimák, který tak kráčí ve šlépějích bratra Vojtěcha, jenž v roce 2009 skončil v anketě mezi dospělými na děleném druhém místě. „Brácha je můj vzor, věřím, že se potkáme v Dukle,“ přeje si. Druhé místo obsadila žákovská mistryně republiky v hodu kladivem Karolína Klišíková a třetí Nikolay Romanchenkov.
Nejlepším kolektivem byly vyhlášeny fotbalové dorostenky 1.FC Slovácko, které pro klub od řeky Moravy získaly první zlato v historii. A jejich kouč Miloš Hlaváček získal cenu pro nejlepšího trenéra. „Moc si vítězství vážím, ale kdyby nebylo holek, nikdy bych tady nestál,“ řekl Hlaváček, který už spřádá plány na obhajobu titulu. Za největšího soka považuje pražskou Spartu.
Uherské Hradiště premiérově ocenilo i čtyři sportovce, kteří bydlí v Uherském Hradišti, ale reprezentují kluby za jeho hranicemi. Vyvolenými se stali golfistka Magdalena Červinková, kunovická softbalistka Denisa Húsková a novoveští kanoisté David Janík s Jiřím Zalubilem.
Slavnostní vyhlášení se tradičně konalo v prostorách Reduty, o dekorování nejlepších sportovců se postarali i Jiří Daler, olympijský vítěz z Tokia 1964 ve stíhacím závodě jednotlivců, bývalý hokejista Jaroslav Balaštík nebo fotbalista Vladimír Malár.