Štěrbová pálí o sto šest

Štěrbová pálí o sto šest
Slovácko Sport 08 / 01 / 2010

Třicetiletá házenkářka drží Kunovice nad vodou, je nejlepší střelkyní ligy

Třebaže nedávno oslavila třicítku a většinu volného času věnuje své dceři Terezce, mladší hráčky by jí mohly závidět. Jarmila Štěrbová je sice se svými sto pětašedesáti centimetry a padesáti kily v davu přehlédnutelná, to ale neplatí na házenkářském poli, kde se stará o pravidelný průvan. A ne nadarmo patří k nejcennějším drahokamům kunovického družstva. Fantastickými výkony jej totiž vyvedla ze tmy minulé sezony a pasovala se do role nejlepší střelkyně druhé ligy.
Loňskou sezonu se Kunovjanky příliš nepředvedly. Obzvlášť na jaro je doprovázela nouze s bídou, těm však v novém ročníku vystavila stopku hbitá Štěrbová, která spasila upadající družstvo a vytáhla ho na třetí příčku. Na podzim spustila famózní kanonádu, která za osm zápasů vystoupala na číslo šedesát tři. „Poslední půlrok hodnotím velmi kladně. Značně k tomu přispěl příchod trenérky Věry Tománkové, přikládá Štěrbová podíl na stoupající formě zkušené kormidelnici. Ještě více se však pod vynikající výsledky podepsala ona sama, když její nejslabší výkon proti Karviné čítal „pouhých pět branek. Na druhé straně jako u Verdunu pálila ve Velkém Meziříčí, přesto jedenáct kousků na vítězství nestačilo. „Scházela klíčová Verča Sklenářová a také nás zradily sedmičky, uvádí důvod.
Třebaže se o ní dá vyjadřovat pouze v superlativech a házenkářského umu má na rozdávání, nominaci mezi nejlepší desítku sportovců Uherskohradišťska by ani ve snu nečekala. „Byla jsem z toho v šoku. Myslela jsem, že si ze mě někdo dělá srandu, protože podle mě do té ankety nepatřím, říká skromně Štěrbová. Ta přitom není žádnou neznámou tváří v jednom z nejtvrdších ženských sportů. Před několika lety totiž s Kunovicemi válčila v nejvyšší české lize po boku někdejší nejlepší hráčky republiky Lenky Romanové (nyní Flekové - pozn. autora). Jenomže tehdy na ní neležela taková tíha povinnosti. „Nikdy jsem neměla o branky nouzi, ale vždycky jsem šla do zápasu s tím, že si odehraju své. V podobné pozici jako teď jsem poprvé a někdy je to docela svazující. Všichni na mě spoléhají a člověk nechce zklamat, nastiňuje druhou stranu mince.
I taková hráčka, jakou je Jarmila Štěrbová, má občas trému a strach ze zápasu. Kunovický expres něco takového zažil na jaře proti Veselí. „V minulé sezoně ho vedla ještě trenérka Tománková, která mě zná jako své boty. Už týden dopředu jsem byla nervózní a den předtím jsem nejedla a nespala, vzpomíná dnes už s úsměvem Štěrbová. Té však podzimní duel se stejným soupeřem přinesl další nezapomenutelný zážitek, tentokrát mnohem příjemnější v podobě vítězství. „Minule se mi to nepovedlo, teď jsem si to vynahradila. Nikdy jsem neměla z výhry větší radost, přiznává.
Vodou na mlýn kunovických házenkářek jsou bezpochyby rychlé nohy, potřebná dravost, dokonalá technika a nebojácnost Jarmily Štěrbové. Ta by se však jistě neztratila ani ve vyšší soutěži, kdyby přišla lepší nabídka. „Určitě bych to brala jako završení kariéry, ale musela bych to zvážit a nevím, jestli by mě Kunovice pustily,“ říká na závěr Štěrbová.

Jarka není sobecká

S Jarmilou Štěrbovou působila nejednou v týmu Kateřina Slavíková, která zná mladší kolegyni od jejích osmnácti let. Mimo házenkářské hřiště se zkušený tandem často potkává také kvůli stejně starým dcerám Tereze a Kateřině.
Jaká je podle vás Jarka házenkářka?
Rychlá a hbitá, mrštná a šikovná. Tězko se jí prohrává, ale to asi každému.
Jaké vlastnosti si na ní vážíte?
Žije pro lidi, není sobecká.
V čem by se naopak měla polepšit?
Trošku by si měla nechat poradit od starších. Ona spoléhá hlavně na svou hlavu. S přibývajícím věkem už je to lepší, ale když začínala, bývala hrozně paličatá.
Na jaké chvíle s ní ráda vzpomínáte?
Na soustředění v Polsku. Tehdy nastoupila jako nejmladší a všichni jsme si z ní dělali srandu. Ona to brala v pohodě. Dokáže si vystřelit i sama ze sebe.
Ke komu byste ji přirovnala?
Myslím, že je podobný typ jako Petra Čumplová.
Čím vás v poslední době překvapila?
Tím, že dokáže táhnout Kunovice. Vydržela to s mladýma holkama a má s nimi trpělivost. (smích)

Skloubí rodinu, práci i házenou

Na házenkářskou stezku se Jarmila Štěrbová dostala díky mamince Jarmile, která dřív také hrávala, ale kvůli zranění přestala. I její dceru na chvíli vyřadily problémy s kolenem, ale pozdější návrat po porodu byl pro družstvo klíčový a v současnosti slaví velký úspěch. A nejdůležitější žena v životě kunovické opory s nadšením prožívá každý moment.
I když je nejlepší střelkyně druhé ligy, občas místo střely z výhodné pozice raději uvolní spoluhráčku. „To se mi na ní odmalička líbí, že v tomto není sobecká. Kolikrát má možnost dát sama gól, ale přihraje to dál, říká hrdě maminka. Ta byla hlavním důvodem, proč se šestiletá Štěrbová poprvé vydala na házenkářský trénink. „Sama jsem hrávala, ale zdraví mi nedovolilo pokračovat. A rodiče se pak mnohdy vidí v dětech, přiznává Štěrbová starší, která sice zná tvrdost házené, ale několikrát už jí jako divačce zatrnulo hrůzou. „Dceru podporuji dodneška, ale ty fauly a zranění jsou kolikrát tak nepříjemné, že bych tam nejradši vletěla, když to vidím, běduje.
Házenkářský míč a sálovky tvoří pouhou část z denního režimu třicetileté kanonýrky, která se navíc věnuje zaměstnání a dceři Tereze. „Má toho hodně, ale zvládá to. Dokáže skloubit rodinu, práci i házenou. A nepamatuju si, že by někdy úmyslně vynechala trénink. Na to je příliš spolehlivá a zodpovědná, chválí maminka, která dceru sem tam kárá za mlčenlivost. „Mnohdy nám něco neřekne a někdy se to dočteme až z novin, uzavírá se smíchem Štěrbová.

Znám ji od minižaček

První házenkářské krůčky šestileté Jarmily Štěrbové má v paměti její tehdejší trenérka Věra Tománková. Ta se s dravou bojovnicí scházela a rozcházela dlouhá léta, a nakonec se letos potkaly v družstvu Kunovic, kterému dodaly správnou šťávu.
„Jarku znám už od minižaček. Byla velmi drobná a maličká, ale už v té době oplývala talentem. Během dalších let jsme se vždy rozloučily, ale zase se sešly, takže mi prošla všemi kategoriemi od žaček až po ženy. Dobře zvládá techniku míče a uvolnění jedna na jednu. Dokáže se pověsit do výskoku a počkat si na pohyb brankářky. Škoda že se nechá lehce rozhodit, ale kromě toho nemá žádné jiné slabiny. Je to klíčová hráčka nejen přístupem k zápasu, ale také k tréninkům. Má stoprocentní docházku, tvrdí kunovická trenérka Věra Tománková.

autor: LENKA HORÁKOVÁ

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace