Stříbrný Panáček, ve finále jej skolil Mekbib

Staré Město Sport 31 / 10 / 2021

O obrovskou senzaci se postaral squashista Marek Panáček ze Starého Města, aktuálně hájící barvy brněnského klubu Squash Viktoria, který na republikovém šampionátu v Ostravě vybojoval stříbrnou medaili! Jeho fantastické tažení zastavila až ve finále česká jednička Daniel Mekbib, který tak získal čtvrtý titul v řadě.

„Semifinále, to by bylo super. Ale bude to hodně náročné,“ svěřil se před odjezdem na sever Moravy devatenáctiletý borec, čerstvý juniorský mistr republiky, který se na vrchol domácí sezony už několik měsíců připravoval na pražském Strahově.

V ostravském sportovním centru Fajne od začátku kraloval, na úvod ve třech setech spláchl Sinkuleho z Hradce Králové a Procházku ze Staré Prahy. Ve čtvrtfinále se mu do cesty postavil Ondřej Uherka ze Slovácké Slavie Uherské Hradiště, který v předešlých dvou zápasech rovněž neztratil ani set a soupeřům navíc povolil jen 27 bodů. Jejich souboj přinesl dramatickou bitvu jen v úvodních dvou setech, které v koncovce vyhrál Panáček. Ve třetím už pak o jedenáct let mladší squashista kraloval a splnil si předstartovní cíl.

Jelikož v semifinále narazil na nasazenou dvojku, domácího Jakuba Solnického, byl outsiderem. „Vždycky jdu do zápasu, že ho můžu vyhrát, ale proti Solnickému byla šance maličká. Hrál jsem však v životní formě, sám sebe jsem překvapil. Pořád tomu nevěřím, je to jako sen,“ rozplýval se teenager, který během výměn bojoval s křečemi v nohách. Zápas se podle něj lámal ve třetím setu, kdy měl soupeř za stavu 10:7 tři setboly na vedení 2:1. Jenže Panáček kritickou chvíli ustál a ve čtvrtém setu zkušenějšího soka dorazil (9, -7, 12, 5).

Finálovým soupeřem byl neohrožený brněnský Daniel Mekbib, který si šel pro čtvrtý titul mistra republiky za sebou. Ale úvodní set překvapivě za stavu 9:9 urval Panáček. I v dalších sadách vždycky výborně začal, ve třetí už dokonce vedl 6:1, ale soupeř vždy ukázal, proč je v posledních letech českou jedničkou. I přes porážku 1:3 (9, -10, -6, -9) student gymnázia ve Starém Městě nesmutnil. „Finále jsem vůbec nečekal, jsem šťastný, vždyť to bylo docela těsné. Soustředil jsem se na svou taktiku, cítil jsem se dobře. A na titul mám ještě čas,“ bral porážku s úsměvem Panáček, kterého ještě čeká další díl světové série PSA - turnaj v Brně s dotací 20 tisíc dolarů.