Stříbrný Stromšík, Brázdilová centimetry od bronzové medaile

Uherské Hradiště Sport 08 / 08 / 2014

Sprinter Zdeněk Stromšík ze Slovácké Slavie Uherské Hradiště je čerstvým vicemistrem republiky v běhu na 100 metrů! Člen „Vlčí smečky“ se v Ostravě prezentoval nejlepším letošním výkonem 10,56 s., který dokázal překonat jen nepolapitelný Jan Veleba, český rekordman. Na šampionátu se neztratili ani ostatní vyslanci od řeky Moravy, Lenku Brázdilovou v trojskoku dělily čtyři centimetry od bronzu.
Stromšík na severu Moravy obhajoval loňské prvenství z Tábora, ale neměl růžové brýle na očích... „Jeho přípravu totiž nenabourala jen maturita, ale hlavně zranění hned při prvním startu sezony, které mu na dlouhé týdny vystavilo stopku. Na trať se vrátil za dva měsíce a jeho forma utěšeně rostla, což na šampionátu beze zbytku potvrdil,“ potěšilo Jaroslava Vlčka, zkušeného kouče. Jeho svěřenec suverénně postoupil do finále, když svůj rozběh vyhrál s velkým náskokem v nejlepším letošním čase 10,56 s. „Jedinou vadou na kráse byla nejhorší startovní reakce ze všech závodníků,“ poznamenal Vlček.
Ve finále Stromšík svůj čas na chlup zopakoval a jedenáct týdnů po zranění si doběhl pro titul vicemistra republiky, když jej překonal jen český rekordman Jan Veleba. „Zdenda bojoval o druhé místo s kladenským Bakalárem, kterého nakonec porazil o pouhých pět setin...,“ prozradil kouč. Splněný limit na mistrovství Evropy v Curychu však zůstal jenom snem.
O mistrovské zlato však Stromšík zabojuje ještě za měsíc, kdy se v Jablonci koná mistrovství republiky do 22 let.
Jen kousíček od medaile zůstala Lenka Brázdilová. V trojskoku obsadila čtvrté místo, když na třetí Gerulovou z Vítkovic ztratila pouhé čtyři centimetry.
„Bohužel jí k medaili nestačil ani nový osobní rekord 12,42 metru. I když byla těsně po skončení soutěže zklamaná, jde o její nejlepší výsledek v dosavadní kariéře,“ pochválil svěřenku kouč Robert Sklenář, kterého však zklamal syn Martin.  V soutěži oštěpařů nedokázal zopakovat týden starý osobní rekord z Kladna (72,24 m) a hod 64,39 m mu stačil jen na páté místo. „Celý závod se pral s rozběhem,“ posteskl si Sklenář. Osmé místo braly Vendula Kolářová v kladivu (52,15 m) a Aneta Foretová v běhu na 400 metrů (59,01 s).
Premiéru na nejdůležitější tuzemské akci nepřetavil ve finálovou účast Adam Zelinka, který před pěti měsíci vyměnil fotbal za královnu sportů. V rozběhu sice skončil na šestém nepostupovém místě, nicméně dosaženým časem 48,84 s se stal prvním hradišťským atletem v dresu Slovácké, který překonal hranici 49 sekund. „Postup do finále mu nakonec unikl o pouhopouhých třicet setin sekundy, tak nabitá byla soutěž čtvrtkařů,“ zdůraznil Vlček. Do finále pak nepostoupil ani Patrik Kočenda, pátý v rozběhu na 100 metrů (11,22 s).