Stromšík počtvrté králem, Vávrová slaví stříbrný double!

Uherské Hradiště Sport 01 / 09 / 2016

Sprinter Zdeněk Stromšík ze Slovácké Slavie Uherské Hradiště se nesmazatelně zapsal do historii české atletiky! Jako vůbec první totiž počtvrté za sebou získal titul mistra republiky do 22 let v běhu na 100 metrů! Čtvrtý a poslední korálek navlékl v Kladně, kde kraloval časem 10,53 sekund. Senzační stříbrný double slaví Kateřina Vávrová.
„Zdeněk si splnil sen, který se zdál utopií. Po bronzu v Písku v roce 2012 se radoval z mistrovského titulu čtyřikrát za sebou, což je obdivuhodné,“ smekl Jaroslav Vlček, trenér slováckého expressu. Stromšík, který v listopadu oslaví 22. narozeniny, bez problémů vyhrál rozběh (10,73 s.) a ve finále i přes nepříliš dobrou startovní reakci soupeřům jasně ukázal, kdo je stovkařským králem. Vyhrál třetím nejrychlejším časem sezony, druhému v cíli Marcelu Kadlecovi z pražské Slavie uštědřil 14 setin sekundy.
Parádní výkon předvedla na kladenském stadionu Sletiště i osmnáctiletá Kateřina Vávrová, která na stovce i dvoustovce vybojovala titul vicemistryně v novém osobním rekordu 11,88 s., respektive 24,15 s.!
Nad její síly byla pokaždé jen famózní Nikola Bendová z Olympu Praha, třetí nejrychlejší dorostenka Evropy, na kterou ztratila tři a pět desetin sekundy. „Kačka postoupila do finále stovky vůbec poprvé, loni skončila v rozběhu, a hned za sebou nechala několik kvalitních soupeřek. Je to úžasné,“ svěřil se Vlček, který byl z výkonu Vávrové naměkko. Neskrýval slzy dojetí. A na dvoustovce byl znovu u vytržení. „Je to pecka, loni byla Kačka bronzová, letos už bere stříbro po výkonu, ze kterého spadla brada i Pražákům,“ směje se Vlček. Vávrová totiž strčila do kapsy i Kláru Seidlovou z USK Praha (medailistka z juniorského mistrovství Evropy v italském Rieti - pozn. autora), která doběhla třetí se ztrátou dvou desetin sekundy. „Jelikož běžela i proti o čtyři roky starším holkám a v protivětru, dosáhla fantastického času. Zvlášť při její subtilní postavě,“ nešetřil superlativy Vlček.
Teprve sedmnáctiletá Štěpánka Kolářová sice nedosáhla na medaili, ale hlavně její výkon na čtyřstovce stojí za pozornost. V rozběhu skončila třetí časem 58,49 s., což jí sice na postup do finále nestačilo, ale v konečném účtování obsadila osmé místo. „Kdyby kladenský stadion neměl v zatáčce jen šest drah, byla ve finále. Zajímavostí určitě je, že před třemi lety by za stejný čas brala bronz,“ podotkl Vlček. Na stovce obsadila Kolářová časem 12,67 s. konečné 15. místo. V rozběhu skončila i pouť Jana Váchy, dorosteneckého semifinalisty evropského šampionátu. V konkurenci až o pět let starších sprinterů skončil čtrnáctý. Na dvojnásobné trati však Kolářová ani Vácha sítem rozběhů neprošli.
Do šestičlenného finále čtyřstovky se naopak probojoval David César, který skončil čtvrtý v novém osobním rekordu 48,75 s.PETR ČECH