Studničkovou čeká Evropa, Balcarové unikla o chlup

Ostrožská Nová Ves Sport 12 / 06 / 2024

Devatenáctiletá kanoistka Klára Studničková z TJ Ostrožská Nová Ves pojede na mistrovství Evropy juniorů a do 23 let v Bratislavě. Místo v české reprezentační výpravě si zajistila na nominačním závodě v Račicích, který byl zároveň dalším dílem Českého poháru mládeže. Jen o vlásek unikla nominace kajakářce Nikole Balcarové.

„Klára se na bratislavském Zemníku představí na deblkanoi společně s Alžbětou Veverkovou z KVS Praha, šampionát je na programu koncem června,“ potvrdil skvělou zprávu Vít Pjajčík, trenér a předseda klubu od novoveských jezer.

Na dosah měla nominaci rovněž o rok mladší Balcarová, která v Labe aréně potvrdila formu posledních týdnů. O největší překvapení se postarala s kojetínskou Klárou Zendulkovou na olympijské pětistovce, kde druhým místem zaskočily řadu soupeřek. V individuálním závodě obsadila na stejné trati šesté místo. „Nikola je aktuálně první pod čarou. I když soupeřky absolvovaly určitě náročnější přípravu, dokázala je potrápit. Tak snad bude pokračovat v pádlování i další sezonu mezi ženami,“ poznamenal Pjajčík.

Na předcházející úspěchy z račických pohárových závodů navázal šestnáctiletý dorostenec Vojtěch Tischer, který se ve všech čtyřech disciplínách probojoval do závěrečných finálových jízd. S frýdecko-místeckým Barabášem urvali bronz na kilometrové trati. „Špička jejich deblkajaku protnula cílovou linii s náskokem pouhopouhých tří setin sekundy před finišující olomouckou posádkou,“ prozradil Pjajčík. Tischer se tak dočkal medaile, která pro něj byla satisfakcí za zbylé starty. Na singlkajaku jej totiž na kilometru dělilo od bronzu 26 setin, na poloviční distanci ztratil s Barábašem na medaili 63 setin. Na 500 m pak novoveský talent dojel pátý. „Je až neuvěřitelné, že v rychlostní kanoistice už rozhodují setiny i na delších než dvousetmetrových tratích, což v minulosti nebývalo,“ upozornil na vyrovnanost závodů Pjajčík.

Dvakrát čtvrtý dojel rovněž jedenáctiletý žák Alexandr Gabrhel na 500 a 1000 metrů. I v jeho případě byla ztráta na bronz menší než jedna sekunda. Těsně za finálovými branami skončil na deblkajaku s hranickými Balharem, náladu si spravili vítězstvím ve finále B, což dokázali rovněž patnáctiletí kajakáři Václav Rolenc s Jiřím Uvírou. „Kluci tak získali aspoň nějaké body do Českého poháru. Dosaženým časem by ve finále nebyli poslední, ale to jsou jen spekulace. Mnohdy je zkrátka nutné předvést v semifinále výkon nad hranicí maxima,“ zdůraznil kouč.

Patnáctiletý kanoista Tobiáš Dostál skončil na kilometru sedmnáctý, kajakářka Tereza Studničková byla nejlépe dvacátá a o rok mladší kajakář Radim Pojezný se na stejné trati dostal poprvé do finále B.

Novoveští kanoisté v Račicích poblahopřáli dvojnásobnému olympijskému vítězi Martinu Doktorovi k 50. narozeninám, obdarovali jej fotoplátnem, na kterém se raduje z první velké dospělácké medaile na světovém šampionátu v Duisburgu v roce 1995.

autor: ceh, vp