Svatopluk Macek: Patříme do české klubové TOP 3, proto cítíme zodpovědnost i za český ženský fotbal

Svatopluk Macek: Patříme do české klubové TOP 3, proto cítíme zodpovědnost i za český ženský fotbal
Foto: 1.FC Slovácko  /  Ženy Slovácka letos obhájily třetí příčku v nejvyšší soutěži.
Uherské Hradiště Sport 15 / 06 / 2024

Ženy 1.FC Slovácko mají za sebou další sezónu, ve které obsadily v české nejvyšší soutěži pro ně už tradiční třetí místo.

S umístěním hned za dvojicí pražských „S“ je manažer ženské části 1.FC Slovácko Svatopluk Macek spokojený, i když před začátkem sezóny pošilhávali na Slovácku i o patro výš.

Před startem sezóny nás čekala ještě účast v kvalifikační skupině Ligy mistryň. Přestože jsme měli mimořádně těžkou skupinu s Juventusem  a Frankfurtem, což je mimo naše současné možnosti, tak cílem bylo zapsat si první vítězství, a to se nám splnilo. V zápase o třetí místo jsme po parádním výkonu přejeli kazašský Ozkhtepes a připsali si premiérovou výhru v této soutěži. Proto náš start na evropské scéně hodnotíme jako úspěch.

Po startu v kvalifikaci Ligy mistryň přišla na řadu liga. Dali jste si za cíl znovu třetí příčku?

Naším přáním bylo pokusit se prohnat i pražská S a trochu přivřít rozevírající se nůžky. Úplně se nám to nepovedlo, ale hlavně zápasy se Spartou byly těsné a kolikrát nám chyběl jen kousek. Nedokázali jsme je však dotáhnout k větším bodovým ziskům a hlavně Spartě se bodově více přiblížit. Sezóna ale pro nás nebyla jednoduchá, protože hned v jejím úvodu jsme museli, těsně před Ligou mistryň, vyměnit trenéra. Museli jsme trochu pozměnit i cíle, protože změna trenéra je sám o sobě dost výrazný zásah do chodu týmu a událost, která byla spojená s odchodem trenéra Vlachovského, měla vliv na celou kabinu.

V letošním roce třetí ligový celek nepostupuje do kvalifikace o Ligu mistryň. Nebrali jste tuto sezónu spíše jako překlenovací?

To určitě ne. Věděli jsme samozřejmě před sezónou, že třetí místo díky aktuálnímu koeficientu české ženské kopané není postupové, ale to na cíle v sezóně vliv nemělo. Chtěli jsme se přiblížit Spartě i Slavii a třeba i zkusit zabojovat o druhé místo nebo alespoň se minimálně držet co nejdéle ve hře o postup do Ligy mistryň právě z druhého místa. Zároveň si ale uvědomujeme, že sesadit Spartu či Slavii je nesmírně těžké. Pokud bychom si ale nedávali vyšší cíle, tak bychom tak trochu rezignovali na svůj vlastní rozvoj.

Dejme stranou materiální podmínky mezi Spartou, Slavií a vámi. Ty jsou neporovnatelné. Přiblížili jste se jim alespoň herně?

Slavia byla v této sezóně opravdu odskočená. Myslím ale, že Spartě jsme se herně přiblížili. Když vezmu samotný průběh zápasů s ní, tak už to není tak, že by nás drtili nebo výrazně přehrávali. V některých fázích zápasů jsme přehrávali my ji. Chyběl nám ale poslední krůček, který by nás posunul k výraznějším bodovým ziskům. Sparta je natolik zkušená, že i když jí to herně příliš nejde, tak dokáže vítězství jednoduše urvat. Náš tým je mladý a zkušenosti, které jsou na straně Sparty, nám chybí. Ty pak v klíčových momentech utkání rozhodují o ziscích bodů.

Slovácko vždycky stavělo na vlastních odchovankyních. Platilo to při stavbě kádru i v uplynulé sezóně?

Na nastavení klubu se nic nemění. Pořád je pro nás klíčová práce s našimi hráčkami. I teď v létě posuneme další dvě dorostenky do přípravy áčka. Chceme, aby mladé holky viděly, že cesta do áčka a do ligy u nás je. Jsme ale smíření, že v určité fázi náš klub holky svojí výkonností přerostou. I teď po sezóně dvě, možná tři hráčky odejdou. Znovu se tedy vrátíme o krok zpět, ale s tím už umíme pracovat.

Kádr doplňujete o zahraniční hráčky. Vyplácí se vám sázka na ně?

Mladé hráčky se rozvíjí vedle zkušených, které je mohou naučit zvládat ony klíčové momenty utkání. My si vypomáháme hráčkami ze zahraničí. Letos se nám podařila Američanka Nyby, která u nás bude pokračovat, a pro příští sezónu bychom chtěli přivést ještě jednu.

Které z vašich hráček udělaly během sezóny největší pokrok?

Letos vyletěla nahoru jednoznačně Markéta Jančářová. Přestože je věkem ještě dorostenka, tak si svými výkony řekla o áčko. Tam odehrála hodně zápasů v základní sestavě a vytlačila i starší holky. Excelovala hlavně na podzim. Na jaře ji trochu doběhl náročný program ligy a reprezentace WU19. Obrovský posun zaznamenala i Zuzka Obadalová, která se stala oporou na stoperském postu. Vyrostla i Vendy Polášková, která si sice zvykala o něco déle, ale konec sezóny měla skvělý.

Před zahájením přípravy jste vyměnili trenéry. Miroslava Zbořila nahradila Michaela Daněčková. Co si od této  změny slibujete?

Slibujeme si, že nová trenérka přinese do týmu větší sebedůvěru. Trenérka přichází ze Slavie a s sebou si bere i asistenta Patrika Mažáriho. Věřím, že oba dokáží do holek dostat právě ty vlastnosti, které v klíčových chvílích těžkých zápasů našim holkám zatím chybí. Mirkovi Zbořilovi děkujeme za práci, kterou pro Slovácko odvedl. Pracoval s holkama strašně dlouho, většinu z nich vedl už od mládežnických kategorií, a chtěli jsme udělat výraznou změnu, která by klub i holky nakopla směrem do budoucna.

S čím půjdete do příští sezóny?

Nebudeme si dávat žádné převratné klubové cíle. Patříme mezi trojku nejlepších ženských klubů u nás, a tak vnímáme zodpovědnost i za celý český ženský fotbal. Proto budeme chtít nadále vychovávat hráčky, zařazovat je do ligového týmu, a pokud to půjde, posouvat je někam dál, ideálně do zahraničí. Současná česká reprezentace ukazuje, že pokud se naše hráčky nedostanou do zahraničí, tak jsme na evropské scéně jen těžko konkurenceschopní. Ideálním příkladem je Kamča Dubcová, která začínala u nás a momentálně hraje za AC Milán. Cesta, kdy pro české hráčky je vrcholem kariéry hrát českou ligu za Slavii či Spartu, nebude stačit na to, abychom drželi krok na rychle se zlepšujícím mezinárodním poli.

autor: Aleš Mazúrek

Tagy článku

TOPlist