Svědík: Musíme být přímočařejší a efektivnější

Svědík: Musíme být přímočařejší a efektivnější
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 21 / 11 / 2018

Pět dnů měl nový kouč Slovácka Martin Svědík na to, aby probudil Slovácko z ligové letargie a pokusil se jej protlačit do jarního čtvrtfinále MOL cupu. Nakonec ale odjel se svými svěřenci zpod Ještědu se stejnou porážkou, kterou utrpěl slovácký tým se stejným soupeřem v posledním, domácím, ligovém utkání.

Do utkání jsme vstoupili velice špatně a po nedorozumění, nedohrání situace jsme inkasovali. Navíc mě mrzí, že jsme se před utkáním upozorňovali, že Liberec v poslední době nedostává branky, a proto budeme chtít udržet nulu. Druhým aspektem je, že utkání se rozhodují v šestnáctkách, a tam jsme naprosto sterilní. Nedoplňujeme se do soupeřovy šestnáctky v dostatečném počtu, málo střílíme. Málo se dostáváme i do křídelních prostorů, abychom z nich pak mohli jednoduše centrovat. Všechno má své souvislosti. Liberec byl v šestnáctce jednoznačně lepší a šel si za vítězstvím.
V dalším průběhu utkání ale působil váš tým aktivnějším, živějším dojmem, proti ligové sobotě. Berete to v práci s týmem jako pozitivní krok kupředu?
Jsem rád, že jsme dokázali naplnit věci, které jsme si řekli ohledně presingu, napadání, ... Získávali jsme tak spoustu míčů. Zase to má ale tu druhou stranu, že získané míče jsme nedokázali efektivně využít k ohrožení soupeřovy brány. Mohli jsme tak vytvořit nebezpečnější šance, než jsme si vytvořili.
Na práci s týmem jste měl pouhých pět dní. Dá se za tu dobu udělat vůbec nějaká změna?
Samozřejmě že je to krátká doba. Ale potěšilo mě, že jsme dokázali zlepšit organizaci hry směrem k obranné fázi. I to vzpomínané získávání míčů, které klukům trochu vázlo v sobotním ligovém duelu. Na zásahy do organizace ofenzivy bylo skutečně málo času. V první řadě si musíme uvědomit, že góly padají v šestnáctce. Tam se rozhodují zápasy. V naší hře musíme být přímočařejší, jednodušší a hlavně se tlačit do šestnáctky.
Dosavadní projev týmu byl založen na dominanci ve hře s míčem. V počtu přihrávek je Slovácko v čele statistik. Budete chtít tento herní prvek zachovat?
Každý trenér má svoji herní filozofii. Mám ji i já. Samozřejmě jsou v zápasech chvíle i prostory na hřišti, kde je držení míče a vykombinování soupeře nezbytné. Celkový projev ale musí být veden v duchu efektivity. To znamená, že především hru směrem dopředu budeme chtít zrychlit a napřímit. Už jsem hovořil o dostatečném doplňování v šestnáctce soupeře, ale my v ní musíme mít obsazena i její klíčová místa. Přední tyč, střed šestnáctky, zadní tyč, ... Z nich pak můžeme být efektivní.
Pro pohárový zápas jste oproti lize udělal jen jednu změnu v sestavě. Znamená to, že základní sestava je ustálená?

To po pěti dnech nelze říci. Více změn jsme nechtěli udělat, protože hra by se nám mohla rozsypat. Samozřejmě ale budeme chtít vidět v aktivním zapojení do utkání více hráčů a umím si představit v sestavě i více změn.
Na týmu ležela v posledních zápasech psychická deka. Máte dojem, že se vám podařilo atmosféru v kabině uvolnit?
To je spíše otázka na hráče. Pro mě je důležité, že některé z věcí, které jsme si za těch pět dní stihli říci, se v pohárovém utkání objevily.
Před vámi jsou do zimní přestávky čtyři ligové zápasy. S jakým bodovým ziskem z nich budete spokojen?
Nikdy netipuji, takže si nedávám žádné dlouhodobější bodové plány. Vždycky jdu a soustředím se na zápas, který je bezprostředně před námi, a ten chci vyhrát.
Ten nejbližší je zápas na Baníku, kde jste působil jako hráč i jako trenér. Bude to pro vás pikantní ligová premiéra ve Slovácku?
Baník má dobré mužstvo, které je navíc ve formě, a nic na tom nemění ani porážka z derby v Opavě. V tabulce mají hodně bodů, dokonce si myslím, že víc, než sami čekali, a to je dostává do herní pohody. Navíc se opírají o velmi nebezpečné útočníky a je jedno, jestli v utkání nastoupí Baroš, nebo Diop. Bude to těžký zápas, ale já se na něj těším.
Budete mít k dispozici pro zápas s Baníkem už kompletní tým, včetně Michala Kadlece?
V Liberci nám pro zranění chyběl i Patrik Hellebrand… Michal s námi začal trénovat a věřím, že od příštího týdne se bude moci připravovat už naplno. Nicméně nejsem si jistý, že bude připraven nastoupit do zápasu na Baníku. Přece jen ta tréninková i herní pauza byla hodně dlouhá.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace