Světové zlato uzavřel desítkou

Světové zlato uzavřel desítkou
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 19 / 01 / 2013

V pohádce Tři veteráni se v jedné scéně hlavní hrdinové ocitnou v dílně, kde se razí písmenka do tiskárny. To v případě, že je mír, pokud je válka, dělají se kule do pušek. Tak nějak to vypadá, když se Stanislav Hromada chystá na střeleckou sezonu. Jen s tím rozdílem, že on dělá jenom ty kule do zbraní. Nehledě na politickou situaci. „Každý střelec z historických zbraní si střelivo vyrábí doma a řeknu vám, je to pěkná alchymie. Musíte se vyznat v odlévání olova a v další spoustě jiných věcí. I samotná příprava je časově hodně náročná. Když už jednou nažhavím tavicí pec, tak udělám i pět stovek kuliček. Přes zimu si většinou naodlévám střelivo na celou další sezonu, něco kolem dvou tisíc kusů,“ popisuje složitou přípravu střeliva do svých zbraní.
Během loňské zimy si Stanislav Hromada, člen sportovně střeleckého klubu v Buchlovicích, připravil opravdu kvalitní střelivo. O tom se přesvědčili i jeho konkurenti na mistrovství světa ve střelbě z předovek v německém Pforzheimu, odkud si přivezl zlatou medaili a titul mistra světa. V závodě, ve kterém se střílelo třináct ran během půl hodiny, nastoupil Hromada hned do první směny. „Hlavní bylo se vypořádat s psychikou, protože když podlehnete emocím, všechna příprava a zkušenosti jdou do háje. Když jsem ale desátou ránou trefil počtvrté desítku, rozklepal jsem se,“ vzpomíná na klíčové okamžiky, které předcházely zisku titulu.
Hlavní bylo nezpanikařit
Z celkových třinácti ran se totiž tři nejhorší škrtají, takže maximální nástřel je sto bodů. Stanislavu Hromadovi se podařilo nastřílet 92 bodů. „Chyběly mi poslední tři rány,“ pokračuje ve vzpomínkách na zlatou střelbu. „A ty byly doslova utrpením. Hlavně jsem si říkal, buď v klidu a nepanikař,“ dodává. Střelec z Medlovic nezpanikařil a stylově poslední ránou trefil desítku. A jelikož byl v první směně a po něm měly následovat další dvě, musel další dvě hodiny čekat, jestli někdo z jeho konkurentů bude mít lepší mušku a překoná jeho 92 bodů. „Hlavou se mi honilo opravdu všechno, ale výsledky ostatních jsem nesledoval. Jen jsem tak bloumal po střelnici a říkal si: hlavně být v klidu,“ uklidňoval se.
Válel i na domácích střelnicích
Nikdo ze soupeřů Stanislava Hromadu nepřekonal. „Všichni mi najednou začali gratulovat a my začali slavit slivovicí. Titul mistra světa se musel pořádně zapít,“ dodává Hromada, který se střelbou začínal už jako malý kluk. „Střelbu jako takovou jsem začal brát vážně až po vojně někdy kolem roku 1993, kdy jsem si koupil první revolver. Ten šel v té době ještě koupit bez zbrojního průkazu. První střelecké pokusy ale probíhaly načerno. Až časem jsem se přihlásil do střeleckého klubu v Buchlovicích,“ osvětluje své střelecké začátky.  Na střelnici totiž Hromada mohl pilovat svůj talent a časem se „prostřílel“ mezi českou střeleckou špičku. Na domácím mistrovství si vystřílel druhé místo v perkusní pistoli. „Ještě mě potěšilo i třetí místo na Velké ceně Rakouska, kde jsem si vyzkoušel novou disciplínu, kdy se střílelo z revolveru na padesát metrů. Normálně se totiž střílí z pětadvaceti. Při této vzdálenosti se pozná i sebemenší chybička,“ uzavírá Stanislav Hromada.

Stanislav Hromada
střelec SSK Buchlovice
největší úspěchy 2012
mistr světa ve střelbě z předovek v disciplíně doutnáková pistole
2. místo na mistrovství ČR v disciplíně perkusní pistole

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace