Trenér Miroslav Soukup hodnotí podzimní část ligy

Trenér Miroslav Soukup hodnotí podzimní část ligy
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 09 / 12 / 2010

V uplynulém týdnu uzavřel trenér 1.FC Slovácko Miroslav Soukup podzimní část nejvyšší fotbalové soutěže setkáním s novináři, na kterém přednesl hodnocení větší poloviny letošního soutěžního ročníku. S tímto hodnocením bylo seznámeno také představenstvo klubu, takže vás v dnešním i následujících číslech DOBRÉHO DNE podrobně seznámíme s jeho oficiálním zněním.

Plnění dlouhodobé koncepce klubu
Po příchodu nového managementu, který je v klubu od prosince 2008, si vedení stanovilo dlouhodobou koncepci, která má i svoji sportovní část. Jak se klubu daří ji naplňovat, to byl jeden z bodů komplexního hodnocení podzimu.  
„Dlouhodobá koncepce, projednaná a schválená představenstvem společnosti, vytváří rámec naší činnosti. Z pohledu dlouhodobých cílů lze říci, že hlavním cílem je trvalá účast našeho klubu v nejvyšší soutěži, vysoký standard výkonnosti včetně atraktivity hry pro diváky a maximální využití našich odchovanců z akademie. Tomuto cíli je uzpůsobena organizační struktura klubu. V oblasti zvyšování kvality a úrovně předváděné hry lze říci, že ideální je, aby všichni předváděli anglicko-španělsko-německý styl fotbalu a přitom získali nejen potřebné body, ale i sympatie diváka. To by byla ideální situace. My se o to snažíme, ale cesta k tomuto cíli je složitá a hlavně dlouhodobá. Chceme, aby se na náš fotbal dalo dívat, aby hra byla atraktivní pro diváky a přitom přinášela efekt. To znamená, že druhý dlouhodobý cíl je zlepšit kvalitu hry natolik, aby oddílu přinesla patřičný bodový zisk a zároveň přilákala fanoušky na náš stadion. Třetím dlouhodobým cílem je stabilizace kádru a jeho postupné zkvalitnění a zefektivizování. Zařazování mladých hráčů je jedním z prostředků k tomuto cíli, ale bez starších kvalitních hráčů by to jistě také nešlo. Jde o to, aby ti starší byli opravdovými tahouny výkonu mužstva, potom mladí budou dorůstat rychleji a více se podílet na výsledku. Myslím, že  na tomto poli se nám daří. Když se podíváme do naší sestavy, tak tam máme hráče ročníku 87, 88, 89, 90. Ze všech ročníků, které jsem jmenoval, tam najdete jednoho až dva hráče. Ať to vezmu od Kubáně, přes Reinberka, Perůtku, Ondřejku plus nově Hlúpik, Heča, Fryšták, to jsou všechno hráči akademie. K tomu odchovanci jako třeba Víťa Valenta. Myslím, že tento dlouhodobý cíl plníme dobře.“

Plnění krátkodobých cílů
Vedle dlouhodobých cílů má však klub i průběžné, které se týkají jednotlivých částí sezóny a které jsou z hlediska fanouška očekávanější.
„Výsledkové cíle pro podzim letošního roku, vyjádřeno body a umístěním, se podařilo splnit. Získali jsme dvacet bodů. Máme sedm bodů na páté místo a pět bodů na patnácté. Když to vezmeme pragmaticky, tak jsme devátou příčkou splnili úkol pro postavení v tabulce, splnili jsme i bodový zisk, který nás na to místo dostal. Neopravňuje nás to ale k tomu, aby nás tyto výsledky uspokojily. Naopak. Musíme dál pracovat. Nesmí nás to nijak ukolébat. Musíme si reálně zhodnotit, proč jsme na tomto místě. Některé věci jsme si pojmenovali, ale asi chápete, že z taktických důvodů nebudu odhalovat naše slabiny a naše přednosti, protože tím bychom dávali trochu návod soupeřům, jak se na nás mají na jaro připravit. My to ale pojmenované máme a vycházíme i z analýz a grafů, které jsme si udělali u specializované agentury. Když jsem si udělal porovnání analýz podzimní části loňského roku a letošního, tak si troufnu říci, že naše hra prokázala zlepšení, což právě výsledky této analýzy dokazují.“

Testy prokazují vzestup
Analýza vývoje výkonnosti mužstva je podložena i argumenty. Vedle specializované agentury, která pro klub připravuje průběžné i souhrnné herní analýzy, klub přistoupil v závěru podzimního období k testování svých hráčů. I výsledky těchto testů potvrzují správnost nastoupené cesty.
„Po skončení podzimní části jsme si udělali testování našich hráčů jak laboratorně u pana profesora Bunce na FTVS, tak vlastní testování. Z výsledků vyplývá, že od léta letošního roku se nám hodnota VO max (hodnota maximální spotřeby kyslíku), což je měřitelná hodnota kondiční připravenosti, zvýšila téměř o dvacet procent. To je hmatatelné zlepšení. Provedli jsme i testy stabilizace, silových parametrů v disbalanci. Některé výsledky těchto balančních testů u některých hráčů jsou podle profesora Bunce na evropské úrovni. Z toho je vidět systém a pravidelnost, kterou jsme do tréninku zavedli. To je jedna část výkonu hráče. Ta druhá je, jak to dokážeme prodat ve hře. I tady podle analýz došlo ke zlepšení. Přibylo více šancí, více zakončení. Šance si dokážeme vytvářet i venku.  Ale na druhou stranu musím říci, že s herním projevem na hřišti soupeřů spokojeni nejsme. A to přesto, že jsme tam získali sedm bodů. V loňském roce jsme získali za celý rok pět bodů z venku, letos za půl roku sedm. To určitě zlepšení je. Nicméně já pozitivně hodnotím jenom dva venkovní zápasy.
Na Baníku a v Boleslavi. To byly zápasy, které bych si pro venkovní prezentaci představoval. Přesto statistika hovoří, že šance jsme měli i v Plzni, Jablonci a na Spartě. Obraz hry na venkovních hřištích se tedy zlepšuje, ale přesto si troufnu říci, že tam máme stále obrovské rezervy v tom, jak by odvaha a předváděná hra měla jít ruku v ruce s výsledky. Přestože jsme třeba vyhráli v Příbrami, tak já tento zápas hodnotím jako podprůměrný.“

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace