Trénuje jako profík, ale smlouvu nemá. Zamíří do zahraničí?

Trénuje jako profík, ale smlouvu nemá. Zamíří do zahraničí?
Foto: Facebook  /  Kristýna Janků sní o zahraničním angažmá.
Uherské Hradiště Sport 04 / 06 / 2020

„I když nedostáváme peníze, nemáme žádné smlouvy, trénujeme jako profesionálové a šlapeme Spartě a Slavii na paty,“ prohlásila Kristýna Janků, fotbalistka 1.FC Slovácko, v květnovém rozhovoru s fotbalistou Jakubem Podaným na Instagramu, ve kterém probrali také její začátky, ambice nebo životosprávu.

„Fotbal opravdu děláme pro zábavu, nejsme profíci, ale hrajeme první ligu, takže jako profíci trénujeme. Čtyřikrát týdně a o víkendu zápas. Nikdy mi nevadilo, že za to nic nemám, fotbal je můj život,“ uvedla v rozhovoru Janků, která louskala fotbalovou abecedu v rodných Horních Moštěnicích u Přerova. „Začínala jsem s klukama v přípravce, kterou trénoval taťka. Byla jsem jediná holka v týmu.  Ve třinácti letech jsem odešla do Přerova, kde jsem hned naskočila do základní sestavy za ženy. Hrály jsme druhou moravskoslezskou ligu. Po dvou a půl letech si mě pak vyhlédlo Slovácko, kterému jsem věrná dodnes,“ svěřila se pětadvacetiletá fotbalistka.

V Uherském Hradišti je spokojená, klub od jejího příchodu udělal obrovský pokrok. Hlavně za poslední dva roky se ženský fotbal výrazně zpopularizoval, podporuje jej také FIFA. „Kvalita hráček jde rychle nahoru, i u nás v mládežnické akademii se s nimi stále lépe pracuje a je to znát. Jestli to půjde stejným tempem nahoru dál, máme se na co těšit,“ neskrývá spokojenost Janků, která je jednou z tváří projektu #holkytaky. Slouží k propagaci a podpoře ženského fotbalu. „Prezentace mě nadchla, vystihovala přesně způsob, jak ženský fotbal podpořit. Logo, jednoduchá symbolika v podobě dvou čárek, které symbolizují rovnocennost. Každý projekt na podporu ženského fotbalu vítám. Hlavně je fajn, že nejde jen o jednorázovou záležitost, akce pokračuje dál,“ těší sympatickou ženu, která aktuálně nastupuje na pozici krajního obránce. Ale táhne ji to dopředu. „Prioritou je samozřejmě defenzivní činnost, ale baví mě i podpora útoku, což je typické pro moderní fotbal,“ přikyvuje.

Jejím cílem zůstává zahraniční angažmá a zisk stálého místa v reprezentaci, aktuálně patří „jen“ do širšího kádru. Jednou už měla nakročeno do Anglie. „Když už jsem byla pozvaná na testy, tak jsem si tři dny před odletem natrhla sval a letěla jen tam a zpátky… Zahraničí mě ale stále láká, profesionální smlouva by byla odměnu za profesionální přístup a super zkušenost,“ uvědomuje si Janků, který si tak zatím nejvíce užívá souboje s pražskými „S“. „Vždycky se už dlouho dopředu těším, vydáme ze sebe úplně všechno a párkrát už nám to přineslo body nebo třeba postup do finále Českého poháru. Když vezmu finanční rozdíly, tak si vedeme dobře, šlapeme Pražankám na paty,“ těší hráčku, která dbá i na životosprávu. „Víte, jak třeba vypadá má ranní rutina? Vstanu, dám si ledovou sprchu, vypiju teplou vodu s citronem, jdu se proběhnout a zacvičím si chvilku jógu na protažení. Až pak snídám, většinou ovesnou kaši nebo pohankovou rýži s ovocem a třeba oříšky. Zdravá výživa, otužování, pohyb a brzké vstávání je základ.“

Za své největší přednosti považuje hru oběma nohama, kondici, sílu v osobních soubojích a kopací techniku. Slabinu pak cítí ve hře hlavou. Vzor nemá, na hřišti však obdivuje Cristiana Ronalda a dříve také Brazilku Cristiane.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace