Triumf Mirzoeva, Zpěvák čtvrtý

Staré Město Sport 02 / 09 / 2019

Šachový FIDE Open je minulostí! Už 17. ročník mezinárodního turnaje ve Starém Městě ovládla nasazená jednička Azer Mirzoev z Ázerbajdžánu (ELO 2481), který nepoznal hořkost porážky.
Triumf si však jedenačtyřicetiletý velmistr zajistil až plichtou v poslední partii s Pavlem Zpěvákem z Kunovic, pro kterého tak vykopal nepopulární „brambory“. „Mirzoev vyhrál způsobem start-cíl. Ale jelikož ve skvělé formě hrál i velmistr Marek Vokáč z Českých Budějovic, jejichž vzájemná partie skončila patem, tak se o všechny medailové pozice bojovalo až do konce,“ uvedl Josef Trubačík, ředitel turnaje. Ázerbajdžánský velmistr na cestě za titulem pouze dvakrát remizoval, se Zpěvákem (ELO 2343) a právě Vokáčem (ELO 2319), který obsadil se ztrátou půl bodu druhé místo. Bitvu o třetí místo nakonec vyhrál Jan Mikeš z Prušánek, který v závěrečném devátém kole uhrál cennou plichtu s Vokáčem a na pomocné hodnocení přeskočil kunovického Zpěváka. „Už dlouho nebyl turnaj tak dramatický, hlavně na třetí místo si až do konce brousilo zuby několik adeptů,“ těší Trubačíka. Z regionálních borců se do elitní dvacítky protlačila ještě pětice v pořadí: 13. Jaroslav Buráň (Vlčnov), 15. Petr Bažant (Staré Město), 16. Jan Moštěk (Vlčnov), 17. Martin Husek, 19. Alexandr Skalský (oba Staré Město).
O trofej bojovalo v hlavním turnaji 60 šachistů, nejlepší desítka si rozdělila jackpot 31 tisíc korun. Šampion z koláče ukrojil rovných deset tisíc. Ale to nebylo všechno, dohromady byl turnaj dotovaný částkou 41 400 korun, odměny totiž čekaly i na tři nejlepší ženy, medailisty turnaje B nebo nejlepšího hráče nad 60 let.
Turnaj B (ELO do 2000) se stal v konkurenci 30 šachistů jednoznačnou záležitostí Rafaela Tománka ze Slovenska, který tak potvrdil roli největšího favorita, když vyhrál všech devět partií. Druhé místo ukořistil nestor boršického šachu Josef Ludvíček a třetí Tomáš Psotka z Velehradu.