Udržel nervy, vystřílel zlato

Udržel nervy, vystřílel zlato
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 28 / 02 / 2015

Střelec Stanislav Hromada vylepšil přípravu a hned to bylo na závodech znát

Loňská sezona se střelci z Medlovic Stanislavu Hromadovi totiž povedla. Dařilo se mu jak na domácím šampionátu, tak i na mistrovství světa. Tam sice neobhájil zlatou medaili z individuální disciplíny, ale zlatý pocit si vynahradil v týmové soutěži. „Začal jsem trénovat i přes zimu. Pořídil jsem si starší vzduchovou pistoli, se kterou pravidelně střílím i na regionálních závodech. Asi to má něco do sebe, protože se stále udržuji v kondici a bylo to vidět i na loňské sezoně,“ říká Stanislav Hromada, který hned na úvod roku 2014 dokázal vyhrát jednu z kategorií na Grand Prix Austria. „V doutnákové pistoli jsem o tři milimetry porazil domácího střelce, který tomu dlouho nemohl uvěřit. Nastříleli jsme stejný počet 92 bodů, proto přišlo na přeměřování zásahů dál od středu a můj byl o ty tři milimetry blíž,“ usměje se úspěšný střelec.

Zlato z jihu Evropy
Mistrovství světa ve střelbě z předovek se v roce 2014 konalo ve španělské Granadě a Stanislav Hromada byl členem české výpravy, která nakonec domů přivezla tři cenné kovy. Z toho dva putovaly přímo do Medlovic. „Obhajoba titulu v doutnákové pistoli z roku 2012 se mi sice nepodařila, i přesto, že jsem měl v trénincích nástřely, které převyšovaly hodnotu světového rekordu. Ale když přijde na závod, je všechno úplně jinak. Asi jsem chtěl tak moc vyhrát, až to nevyšlo. Všechno je o psychice. Jeden terč jsem měl vždy perfektní, ale druhý jsem pokazil. Střílí se na dva terče třináct ran a počítá se deset nejlepších. Střelil jsem celkem o tři body méně než před dvěma lety a skončil patnáctý,“ začíná vzpomínku na méně vydařenou disciplínu. Ovšem první neúspěch byl rychle zapomenut a v další disciplíně už byl důvod k radosti. Donald Malson - perkusní revolver na padesát metrů, to byla ta disciplína, která se vydařila na výbornou. Jedná se o důstojnickou zbraň z války Severu proti Jihu v USA, a není vůbec na terčovou střelbu. Proto trefit desítku na 50 m, která má průměr 5 cm, k tomu je potřeba i trochu štěstíčka. Devítka je kruh o průměru 10 cm - to je stále super zásah.
„Až jsem se sám divil,“ směje se Hromada a pokračuje: „Poslední tři rány se mi tak klepala kolena, že bylo jediným štěstím, že jsem měl dlouhé kalhoty a nikdo to neviděl. Naštěstí jsem měl všechny v černém, až na dva v bílém, ale ty se stejně škrtaly,“ popisuje cestu za bronzovou medailí v kategorii jednotlivců. Ovšem jeho výkon spolu s dalšími dvěma členy týmu v celkovém součtu stačil na celkové první místo. „Ještě před závodem kapitán týmu oznámí tři jména závodníků, jejichž výkony se budou počítat do hodnocení týmů. Vždycky je to velká zodpovědnost - nepokazit výsledek ostatním. Nám se ale podařil husarský kousek, zvítězili jsme s obrovským náskokem dvanácti bodů,“ potěšil zisk zlaté medaile nejen Stanislava Hromadu.

Doma je větší konkurence

Zatímco za úspěchy na mistrovství světa čítala cesta tam i zpět něco kolem šesti tisíc kilometrů, to na domácí šampionát mohl klidně vyrazit na kole. Domácí předovková střelecká špička měla dostaveníčko v Uherském Ostrohu. „Vzdálenost od domova nehraje roli, když mám uspět, je mi jedno, kde to bude. Loni v Ostrohu jsem vystřílel 2. místo v doutnákové pistoli. Dokonce se mi podařilo získat více bodů než na závodech v Rakousku, ale na prvenství to přesto nestačilo. V Česku je totiž hodně dobrých střelců. Třetí místo jsem pak získal v křesadlové pistoli,“ uzavírá Stanislav Hromada.

Pohled z klubu
Stanislav Hromada je momentálně na vrcholu. Je mistr světa i Evropy a patří k domácí předovkové špičce. Když před dvaceti lety začínal u nás v klubu, bylo na něm vidět, že má talent. Ale bez poctivé přípravy by nebyl tam, kde dnes je. První výsledky se dostavily po deseti letech a od té doby se neustále zlepšuje. Když během loňské zimy začal cvičně střílet ze vzduchové pistole, určitě mu to pomohlo k dalšímu růstu. Teď dokonce útočí i na prvenství v oblastní střelecké lize. Střelecký sport je hlavně o psychické vyrovnanosti a o malých chybách. Mnohdy stačí milimetr a jste mimo pořadí. A protože Standa dokáže zachovat klidnou hlavu a je rozvážný, chyby většinou nedělá.
Miroslav Mitáš, předseda SSK Buchlovice

Himálaj vyměnil za střílení
Bez podpory celé rodiny by neměl takové úspěchy
Naše společné cesty se proťaly v roce 1999, kdy ještě Standa střílel spíš pro radost. V té době měl ještě jednoho velkého koníčka, a to vysokohorskou turistiku včetně lezení po skalách. Když došlo na bytí, či nebytí, v tomto případě na střílení, nebo lezení, vybral si střelbu. V té době jsem si myslela, že to bude levnější a možná i bezpečnější než lezení po skalách. A to v té době už měl za sebou expedice až v Himalájích. Postupem času jsem ale zjistila, že střelba, které se od roku 2007 věnuje i na reprezentační úrovni, není vůbec levná záležitost. Horší je to ale s časem, když třeba odjede někam na závody a mně vychází odpolední směny, musíme řešit, jak se postarat o naše dvě dcery. Ale hodně nám v tomto pomáhají jeho rodiče. Ale až budou dcery větší, už se těším, jak budeme spolu jezdit po závodech a užívat si společných chvilek. Zatím musíme jeho úspěchy slavit až doma, když se vrátí, a dcery čekají, co jim kromě těch medailí a diplomů přivezl. Jedno je ale jisté. Kdyby neměl doma pořádné zázemí a podporu, nemohl by se střelbě věnovat na takové úrovni, jaké se věnuje. Pro jeho úspěch je hlavní psychická vyrovnanost a pak mít také dobrou mušku.Martina Hromadová, manželka

Stanislav Hromada
Střelba
největší úspěchy 2014
1. místo (tým) a 3. místo (jednotlivec) MS ve střelbě  z předovek v disciplíně Donald Malson
2. místo MČR doutnáková pistole
3. místo MČR křesadlová pistole

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace