Uherka skončil před branami finále, Panáčka vyřadil vítěz

Staré Město, Uherské Hradiště Sport 02 / 02 / 2021

Talentovaný squashista Marek Panáček ze Starého Města, který obléká dres brněnského klubu Squash Viktoria, na turnaji PSA v Praze nenavázal na karierní úspěch z polské Bialsko-Biale, kde se probil do semifinále. Na Strahově, který hostil další turnaj světové série, vypadl ve čtvrtfinále. Před branami finále však pro změnu skončil Ondřej Uherka, vyslanec Slovácké Slavie Uherské Hradiště.

I když je Panáček stále ještě juniorem, prohání dospělé soupeře a jen potvrzuje, že patří k největším českým squashovým talentům. „Každý turnaj je pro mě obrovskou zkušeností, výsledku z Polska jsem dlouho nemohl uvěřit,“ přiznal s odstupem času Panáček, který chtěl na úspěšné tažení navázat i na domácím klání Czech Pro Series I.

Turnaj kategorie Challneger 10 byl otevřený pouze pro hráče, kteří žijí v České republice. O vítěznou trofej tak zabojovala kompletní česká špička v čele s Danielem Mekbibem, ale také tři zahraniční hráči, žijící v Česku - Francouz Gaultier, Angličan Downer a Němec Schwarzer. „Turnaj probíhal za přísných hygienických opatření a jen pro profesionální hráče, kteří dostali zelenou ke startu až s negativním testem na covid-19,“ prozradil Panáček, který byl v Praze nasazenou osmičkou. A v prvním kole vyzval krajana Petra Nohela, kterého spláchl ve třech setech (7, 5, 8). Ve čtvrtfinále ale narazila kosa na kámen. Panáčka poslala domů turnajová jednička Gaultier, na kurtu strávili jen dvacet minut (-1, -1, -5). „I přes jednoznačnou prohru to Marek vzal jako výbornou zkušenost, postupem do čtvrtfinále navíc získal další důležité body do světového žebříčku. Aktuálně je na 251. místě, ale v únorovém vydání určitě poskočí nahoru,“ usmívá se Marian Panáček, pyšný táta osmnáctiletého reprezentanta.

O jedenáct let starší Ondřej Uherka byl v Praze nasazenou šestkou a očekávání více než naplnil, když měl na dosah premiérové finále turnaje PSA.

V prvním kole udolal Karima Farraga za 26 minut 3:0 (4, 5, 3) a ve čtvrtfinále si vyšlápl na Martina Švece, turnajovou trojku. „Martin absolvoval první turnaj po prodělání covidu-19, neměl zdaleka jednoduchý průběh a návrat k tréninku mu trval více než dva měsíce,“ uvedl web českého squashe na adresu 104. hráče světa. Uherka je v žebříčku o dvaadvacet míst zpět, ale sedmdesátiminutový zápas zvládl. První dva sety však překvapivě ztratil. Třetí a čtvrtý už byl ale jeho jasnou záležitostí a v rozhodujícím setu prokázal pevnější ruku (-9, -8, 3, 5, 7). Uherka v semifinále cítil šanci na postup do finále, pátý nasazený Jakub Solnický však naplnění jeho snu zabránil (-5, -5, 10, -1).