Úkol zimy: Sehnat útočníka! ...a může být i černý

Úkol zimy: Sehnat útočníka! ...a může být i černý
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 14 / 12 / 2014

„Konec dobrý, všechno dobré!“ mohl by si říci fotbalový fanoušek 1.FC Slovácko po podzimních šestnácti kolech. Jeho tým je na sedmém místě a získal jednadvacet bodů, které zkompletoval právě v posledním duelu ve vršovickém Ďolíčku, kde dokázal porazit domácí Bohemians 1905, navíc po velmi dobrém výkonu. Jestli toto rčení vyznává i trenér Slovácka Svatopluk Habanec, to bylo tématem našeho hodnotícího rozhovoru.
Trenére, na podzim jste získal s mužstvem jednadvacet bodů, což vám dává klid pro zimní přípravu. Jste s tímto ziskem spokojen a jste spokojen i s celým průběhem podzimu?
Před zápasem na Bohemians jsem říkal, že tento zápas bude rozdílový a rozhodne o úspěchu či neúspěchu. Prohra by znamenala osmnáct bodů, což by bylo zklamáním, devatenáct bodů při remíze by znamenalo vyrovnání loňského zisku a výhra „mírný“ posun vpřed, pokud jde o body.
Pokud se mě ptáte na průběh celého podzimu, tak bych jej rozdělil na dvě části. První polovina do osmého kola a druhá do onoho šestnáctého na Bohemce. V první polovině jsme uhráli čtrnáct bodů a ve druhé sedm bodů a to je už sám o sobě rozdíl. Do soutěže jsme vstoupili velice dobře i přes prohru se Slavií, kdy jsme byli jasně lepší. Proto jsem neměl obavy, že bychom měli mít v sezóně problém. Potvrdilo se to domácí výhrou s Bohemkou, kterou jsme jasně přehráli. Menší zádrhel ve výsledku nastal v Hradci. Přesto jsme se po zmiňované první polovině dobrali k úspěšnému počtu bodů.
Od devátého kola jsme tolik nebodovali, ale hlavně jsme nehráli moc pohledný fotbal, který by byl podložen počtem šancí či střel. Za touto stagnací jsou jasné příčiny. Nechci být alibista, ale prohry se Spartou, Plzní a Boleslaví byly možná trochu očekávané, ale my jsme nebyli kompletní, ať už z důvodů zranění či karetních trestů, a to nás limitovalo ve snaze se víc s těmito, kvalitou lepšími, týmy poprat. Mohli jsme je pozlobit trochu více. Pokud jde o nejhorší zápas, tak by všichni ode mě čekali asi zápas v Hradci, ale já jej viděl v Boleslavi. V Hradci jsme byli sedmdesát minut lepším týmem, ale dostali jsme branky. V Budějovicích jsme prospali poločas, ale v Boleslavi to byl bezkrevný výkon, za který jsem mužstvo právem kritizoval. Podzim je tedy z pohledu počtu bodů úspěšný, ale mohl být ještě úspěšnější. Vzpomenout musím i zápas s Baníkem, kdy nám tak trochu podřezal větev Tomáš Rada.
V tabulce domácích zápasů je Slovácko deváté, na venkovních hřištích bylo pátým nejlepším celkem. Fanoušek by asi viděl svůj tým raději na vyšších metách, především v domácím prostředí. Jste s rozložením bodů na domácí a venkovní spokojen?
Myslím, že v domácím prostředí jsme mohli být o tři body lepší. Mám na mysli zmiňované zápasy s Baníkem či Slavií. Venkovních devět bodů není málo, ale o dva body jsme víc mít mohli. Ztratili jsme je v Liberci, kde jsme vedli dva nula.
Pohled na statistické ukazatele vypovídá, že Slovácko bylo lepší v ofenzívě. Hovoří o tom třetí nejvyšší počet vstřelených branek.
Já bych to zase rozdělil na ty dvě poloviny. V té první jsme byli ještě „nečitelní“ a předváděli jsme nadstandard, který jsme si vytýčili. Ve druhé už ani hra nebyla taková a o příčinách jsem hovořil. Přidat mohu ještě jednu drobnost. Ve druhé polovině podzimu nám soupeři více zavírali Tomáše Radu, aby nemohl jít do rozehrávky, a proto se musíme naučit trochu naši hru pozměnit. Zmínit chci i počet inkasovaných branek ze standardních situací a jenom dvě jsme dokázali proměnit v góly. To je velice slabé číslo, proto standardní situace bude náš veliký úkol pro zimní přípravu. Samozřejmě nezapomeneme na složky kondiční i další.
Hodně se mluví o tom, že Slovácko roste a padá s přítomností Libora Doška na hřišti. Přitom čísla hovoří, že rezervy jsou skutečně spíše v defenzívě. Proč se nedaří snížit počet inkasovaných branek, anebo jste typem trenéra, který raději vyhraje čtyři tři než jedna nula?
Ač se mně to nechtělo dlouho říkat příliš nahlas, tak naše hra s Doškem a bez Doška není jen o výsledcích a hře samotné, ale jeho působení na hřišti i v kabině je prostě citelné. Pro nás je teď skutečně velkou osobností. Pokud jde o naši obrannou hru, tak ta skutečně není taková, na jakou bychom mohli být pyšní. I to je úkol do budoucna. Jestliže ale nastřílíme pětadvacet branek a máme hrát útočný fotbal, tak při něm prostě zadní vrátka někdy neuhlídáme, jak bychom měli. O mně je ale známo, že vyznávám ofenzívní styl, který jsem praktikoval i v minulých působeních. Tak to prostě je a myslím, že i atraktivita útočné hry je pro fanouška větší. Pro nás trenéry to je sice o to větší nápor na psychiku, a i proto si dávám další úkol, zlepšit defenzívu.
Ty ukoly se vám před zimní přestávkou kupí. Už z toho, co jste řekl v předchozích odpovědích, bude asi nejdůležitější dát zdravotně dohromady Libora Doška.
Libor Došek JE rozdílový hráč, a proto jej potřebujeme udržet nejen v jeho aktuální formě, ale hlavně zdravotně, což nikdo nedokáže říci na sto procent, protože Libor prostě zdravotní problém se zády má. Na druhou stranu dva a půl roku toužíme po hráči, který by byl alternativou k Liborovi. Neustále se nám nedaří jej nalézt. Byl bych rád, kdybychom to nemuseli říkat na začátku přípravy, protože nechci dělat polovičaté věci a zkoušet hráče z druhé ligy jen proto, abychom jej tam měli jako kus. Proto zní úkol jasně: Sehnat útočníka! A měla by to být z naší strany investice.
Je to skutečně jediný zásadní úkol, pokud jde o kádr mužstva?
Management klubu pro to dělá všechno a rozhlíží se po rozdílových hráčích, kteří dokáží rozhodnout utkání, tak jak je to třeba v Teplicích, které mají takové hráče černé pleti. Takové hráče bychom chtěli přivést dva do přípravy a třeba z toho vyplave jeden, anebo oba. Šlo by spíš o ofenzívní hráče. Jestliže hrajeme systém 4-3-3, tak z těch tří hráčů bychom měli dva najít.
Před časem jste vyhlásil herní revoluci v klubu, zdá se, že se její výsledky začínají projevovat na hřišti i ve výsledcích. Nemyslíte, že nastal čas pro nějaký nový impuls, nebo se máme spokojit s tím, že Slovácko bude vždy spokojené s umístěním kolem desátého místa?
Stejně jako všechno v moderním světě, vyvíjí se i fotbal. Za rok a půl v sobě máme určitý základ, který říká: dominance hry, což je držení hry, a kombinace, a to máme zažité. Jednoznačně se v tom potřebujeme posunout. Styl se posune trochu jinou rozehrávkou, posune se i větší variabilitou středové řady včetně nabídky a útočné fáze samotné. V neposlední řadě bychom měli zapracovat na presinku a přepnutí k presinku po ztrátě míče, tak aby jasným cílem byl znovu zisk míče. Odborně se tomu říká represink. Po zimní přípravě musí být znát, že jsme na tom zapracovali. 

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace