Umístění neřeší, prioritou je výchova. První liga motivuje!

Umístění neřeší, prioritou je výchova. První liga motivuje!
Foto: František Blaha  /  Třetiligové derby skončilo u Olšavy smírem 3:3. V konečném účtování je na tom ale lépe záloha 1.FC Slovácko.
Uherské Hradiště Sport 28 / 11 / 2021

Třetiligoví fotbalisté zálohy 1.FC Slovácko se rozjížděli jakoby se zataženou ruční brzdou, po třetině podzimní části měli na kontě pouhých 5 bodů a vypadalo to s nimi všelijak. Jakmile ale odbrzdili, soupeři se nestačili divit. Armáda kouče Pavla Němčického nakonec zakotvila na páté pozici. „Umístění ale není prioritou, cílem rezervy je výchova mladých pro áčko,“ pravil bývalý prvoligový bek.

Slovácko B start do sezony opravdu nezvládlo, po šesti kolech mělo pět bodů a figurovalo až na 14. příčce. „Je to trošku úděl béček, kluci odcházejí a přicházejí mladí z dorostu, kteří si musí na přechod do dospělého fotbalu zvyknout. Je obrovský rozdíl, jestli devatenáctiletý hraje proti třicetiletému mazákovi, nebo proti vrstevníkovi. Chvíli nám tak vždycky trvá, než si přebudovaný mančaft sedne,“ zamýšlí se Němčický. Mimochodem, před rokem záloha čekala na první vítězství čtyři týdny…

Vincour a spol. se však postupně zvedli, v čemž jim pomohly i posily z „áčka“, a po sedmizápasové šňůře bez porážky (6-1-0, skóre 24:5) se vyšvihli do horní poloviny tabulky. „Kluci šli výkonnostně i herně nahoru, předváděli velmi dobré výkony. Jen škoda, že jsme v samotném závěru nezvládli zápas ve Znojmě a v Hlučíně. Podzimní pouť ale jinak hodnotíme kladně. Hlavním cílem je totiž zabudování a adaptace mladých hráčů, kteří by mohli v blízké budoucnosti zasáhnout do áčka,“ zdůraznil čtyřiačtyřicetiletý lodivod. Jeho svěřenci se prezentují hodně útočným fotbalem, což se odráží i na střelecké potenci. Za podzim nasázeli 41 gólů. Lepší vizitku má jen druhá Olomouc B. „Průměr 2,4 gólu na zápas, to není špatné. Ale je to jen výsledek herního stylu, kterým se přibližujeme áčku, abychom hráče připravili na případný „přestup“. Základem je hodně vysoký presink, okamžitý zisk míče po ztrátě a rychlé zakončení,“ vysvětlil Němčický, kterého rovněž těší, že tým zvládl závěrečnou třetinu podzimní části už bez posil z áčka. A třeba v Jihlavě domácím nasázel osm gólů.

I když největším objevem půlsezony je asi devatenáctiletý Ibrahim Aldin, který se blýskl sedmi góly, Němčický žádného jednotlivce nevyzdvihl. „Podzim jsme zvládli jako tým, vytvořila se dobrá parta. Kluci pochopili, že jen tvrdá práce jim přinese ovoce, byla radost se na ně dívat,“ uvedl trenér s tím, že někteří hráči si určitě nahlas řeklo o absolvování zimní přípravy s prvoligovým „áčkem“. „Všem neustále připomínáme, že mají možnost hrát první ligu, což je pro hráče obrovská motivace. Někteří už do áčka nakoukli, jiné to teprve čeká. Trenér Martin Svědík si občas vybírá vyvolené do tréninkového procesu a už jen příprava s jedničkou je pro mladé hráče neskutečnou vzpruhou do dalších tréninků,“ poznamenal Němčický, který zatím netuší, s jakým kádrem půjde do jarních odvet. Otázkou je, jestli se někdo uchytí v „áčku“ nebo třeba odejde na hostování do druhé ligy. „U některých potenciál určitě je, uvidíme během zimní přestávky,“ uzavřel Němčický.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace