V Ostravě to byl jen jeden malý krůček

V Ostravě to byl jen jeden malý krůček
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 01 / 12 / 2018

Lepší ligovou premiéru si na lavičce 1.FC Slovácko Martin Svědík nemohl přát. Sebevědomý Baník Ostrava Slovácko porazilo na jeho hřišti jednoznačně 3:0. A nutno dodat, že zcela zaslouženě.

Připravení jsme byli na Baník, ať bude hrát s jedním, anebo dvěma útočníky. Věděli jsme, že Baník dokáže na soupeřově polovině hrát nejen kombinačně, ale dokáže hru zjednodušit roztažením do stran a odsud centrovat do šestnáctky, anebo jednoduše balon nakopnout a sbírat před šestnáctkou odražené míče. Až na prvních deset patnáct minut, kdy jsme udělali v defenzívě pár okének, jsme svoje úkoly plnili velice zodpovědně a kvalitně. Baníku jsme jeho taktiku znemožnili. Úvodních patnáct minut bylo slabších i díky tomu, že jsme nedokázali udržet nahoře míč. Neměli jsme vlastně žádnou útočnou fázi. Baník nás trochu přitlačil. Postupně jsme se ale osmělovali i do ofenzívy, přestali jsme ztrácet míče a byli odvážnější. Naše zlepšení vygradovalo v pěknou kombinaci při úvodní brance. Důležité samozřejmě bylo, abychom do přestávky neinkasovali vyrovnávací branku. Druhý poločas jsme sehráli velmi dobře, ať už v obranné fázi, anebo v našich brejcích. Konečně jsem viděl ve hře přímočarost. Mužstvo musím pochválit za pracovitost. Za výkonem i vítězstvím si šlo a myslím, že jej získalo zaslouženě.

Co se vám podařilo s týmem udělat, že najednou dokázal takovým suverénním způsobem přehrát favorita?
Víme, že za dva týdny neuděláte s mužstvem žádné velké zázraky. Myslím, že to základní v mužstvu bylo. Pochopitelně jsme se ale zaměřili i na něco jiného. Agresivnější obranná činnost, pokrývání soupeře už při jeho rozehrávce. Ať v poháru v Liberci anebo v Ostravě to bylo hodně dobré. Ve Vítkovicích jsme k tomu přidali i ofenzívu, která byla přesnější a přímočařejší. Neslo to s sebou i gólové efekty. Po Liberci jsme si řekli, že nejde hrát bez tlaku v šestnáctce. V týdnu jsme pracovali na tom, abychom hru vzadu zjednodušili a ve hře dopředu měli nějakou organizaci. V Ostravě to nebylo úplně dle mých představ, ale myslím, že jsme se k tomu přiblížili.
Baník v obraně chyboval a nechával naše hráče v zakončení volné. Neusnadnil nám tím naši roli?
Baník naše hráče sice volné nechal, ale já si myslím, že to bylo vývojem hry. Baník jsme do ničeho nepouštěli a tím se nám otevíraly volné prostory. Při třetím gólu sice Havlík dostal hodně prostoru, ale třeba při úvodní brance jsme si vypracovali šanci do zformované obrany. Můžete se na to dívat tak, že Baník chyboval, anebo tak, že jsme hráli dobře. Já si myslím, že jsme hráli dobře.
Slovácko tedy upustí od hry na držení míče a přejde ke kompaktnosti a přímočarosti? Tak o tom mluvili po zápase i naši hráči.
Fotbal je o efektivitě. Když vedete 3:0 a máte podržet míč, tak je držení míče konstruktivní... Nebo v nějaké přípravné fázi akce. Jinak chci po hráčích přímočarost a musel bych se opakovat, že fotbal se rozhoduje v šestnáctkách a tam musíme být ještě kvalitnější a daleko více organizovaní. Nerad slýchávám dělení trenérů na obranné a ofenzívní. Já mám fotbal postavený na určitém chování týmu po zisku i ztrátě míče. To chci dostat do hráčů.
V Ostravě jste sáhl ke změnám v rozestavení. Marek Havlík se více stáhnul do středu hřiště a na místo podhrotového útočníka šel překvapivě Janošek.
Nechtěli jsme rozbíjet spolupráci Havlíka s Daníčkem, která v Liberci fungovala. Od Marka jsem chtěl, aby chodil do zakončení, což v Liberci nedělal. Je to hráč, který si umí najít finální přihrávku, umí dát gól, což v Ostravě potvrdil, a je škoda, že toho zatím málo využívá.
Jak jste začal pracovat s týmem psychologicky? Uklidňoval jste jej, nebo naopak burcoval?

Já vycházím vždycky z reality a takto mluvím i s hráči. Otevřeně. Když se mně něco nelíbí, tak to hráči řeknu i přede všemi, což jim třeba někdy není příjemné, ale dle mě je lepší to říci takto, než to říkat někde za rohem a šeptem. Naše diskuse je otevřená a já jsem otevřeně pojmenoval, co mně na mužstvu vadí a co bychom měli změnit, a hlavně pak na tom pracujeme v tréninku. Na mně bylo dát kabině impuls, udělat v ní pohodu a změnit drobné systémové věci. V Ostravě se to podařilo, ale je to jen jeden malý krůček, který nic neznamená a nic neukazuje. 


Asistent trenéra Michal Šmarda před Spartou:
„Cesta k úspěchu v takovém utkání vede přes maximální koncentraci a nasazení. Čeká nás jeden z nejslavnějších klubů, a tak o motivaci bude postaráno. Chtěli bychom navázat na výkon v Ostravě. Doufám, že přijdou diváci, utkání bude mít velký náboj a také patřičnou atmosféru. Prosadit se budeme chtít svojí aktivní hrou, tzn. chodit do prostorů, odkud můžeme gól dát a kde se utkání rozhoduje. Tam být silní a důrazní. V obranné fázi naopak hrát zodpovědně a koncentrovaně.“  

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace