V Uh. Hradišti se daří i squashi

V Uh. Hradišti se daří i squashi
Uherské Hradiště Sport 21 / 03 / 2015

Hráči Slovácké Slavie mají na dosah historický postup

Jedním ze sportů, který si v poslední době stále víc hledá místo mezi fanoušky, je squash. Pro jeho větší propagaci neváhají organizátoři velkých turnajů postavit prosklený kurt přímo ve velkém nákupním centru, jak tomu bylo třeba během nedávného mistrovství republiky. V Uherském Hradišti sice žádný kurt v obchodním centru nevyroste, přesto již několik let slouží tři kurty v prostorách sportovní haly nejen veřejnosti, ale i hráčům ligových soutěží. Aktuálně hráči Slovácké Slavie bojují ve 2. lize družstev, kam postoupili před dvěma lety, a v právě končící sezoně už mohou squashisté kolem Pavla Blahy, hrajícího kapitána a trenéra v jedné osobě, slavit postup do I. ligy, druhé nejvyšší soutěže v Česku. „V podstatě jen navazujeme na naše předchůdce, kteří v minulosti také hráli ligu squashe, ale pro nedostatek hráčů ji museli ukončit. My si také nemůžeme dvakrát vyskakovat, protože sehnat hráče je dnes problém, ale díky spolupráci se slovenskou Skalicí jsme vše vyřešili,“ říká Pavel Blaha k aktuální situaci na hráčském poli. Velmi dobrou alternativou je ale i druhé mužstvo Slovácké Slavie. To tvoří hráči, kteří prošli místní amatérskou squashovou ligou a nyní už hrají regulérní ligovou soutěž - III. ligu - jako registrovaní hráči a měli by být základem pro postupné doplňování prvního týmu.
Česko-slovenská výpomoc
Za Slováckou Slavii už šest let hrají slovenští hráči, kteří se postupem času stali i členy. Spolupráce je totiž reciproční. „Já zase nastupuji za Skalici, které se podařilo vybojovat postup do extraligy. Spolu se mnou tam hraje i odchovanec Slovácké Ondra Uherka. Ten je sice na studiích v Anglii, ale domů jezdí hrát za Brno a na Slovensko za Skalici. Problém je ale v tom, že Slováci jsou striktní a dovolí hrát v týmu jen jednomu cizinci,“ dodává Blaha ke spolupráci nejen se slovenskými hráči, ale především s Ondřejem Uherkou, který patří k největším tvářím uherskohradišťského squashe. „Jako malého jsem ho trénoval a dnes, když přijede, dělám mu sparingpartnera,“ dodává s úsměvem Blaha, kterému se podařilo objevit i dalšího nadějného hráče Marka Panáčka. „Všiml jsem si, když si přišel zahrát, že má pro hru talent. Spolu se sestrou šli hodně rychle nahoru. Aby mohl svůj talent uplatnit a ještě více rozvinout, přestoupil do Brna. Ale dlouho už se nikdo z mladých talentů neobjevil, tak třeba ještě budu mít štěstí,“ pokrčí rameny Blaha.
Čeká je historický postup
Squashisté Slovácké Slavie začínali ve třetí lize, tedy v nejnižší domácí ligové soutěži. A i když se to na první pohled nezdá, i tady je těžké bojovat o přední příčky, které zaručují postupy do vyšších soutěží. „Na postup do druhé ligy jsme čekali tři roky, až na čtvrtý pokus se nám podařilo odemknout druholigové brány, ale je to hodně těžké. Soutěže hraje spousta mladých hráčů, kteří možná ještě nebyli na světě, když já jsem už hrával,“ směje se „veterán“ Blaha, který se aktuálně těší z titulu vicemistra republiky v kategorii Masters 50+. Ve druhé lize se tým Slovácké dočkal postupu až na druhý pokus. V loňském roce byl nad jejich síly celek z Ostravy. „Po úspěšném postupu do druhé ligy jsme to chtěli zkusit hned o patro výš, ale k naší smůle jsme zrovna v naší skupině narazili na Ostravu, která spadla z extraligy. Co se nepodařilo jeden rok, podařilo se o rok později,“ je spokojený hrající kapitán týmu. Slovácká Slavia většinou hrála ve složení Pavel Blaha, Robert Trnovec, Juraj Spáčil, Marek Gula a Richard Taranda. Tito hráči v právě probíhající sezoně zatím na své bodové konto nasbírali 49 bodů a neprohráli ani jeden zápas. V tabulce mají slušný náskok, o který by je mohla připravit jen velká smůla a opravdu velká shoda náhod. Poprvé v historii klubu se s největší pravděpodobností bude hrát první liga squashe družstev. Jenom je škoda, že ze strany veřejnosti není o tento druh sportu větší zájem. „Je to specifický sport, který vyžaduje speciální prostory, a tím pádem už není tolik místa pro fanouškovské zázemí. Na naše utkání se chodí lidé dívat. Ale nemyslete si, ani v ostatních klubech to není jiné. Ať přijedeme kamkoliv, diváci se dají spočítat na prstech jedné ruky,“ posteskne si Pavel Blaha.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace