Vánoce u Švancarů: Děti, hokej a jídlo

Vánoce u Švancarů: Děti, hokej a jídlo
Foto: sho  /  Němča se Švancim.
Brno Sport 21 / 12 / 2009

Fotbalisté si užívají dovolených po náročné podzimní části sezony. Blíží se ale svátky a vánoční starosti se nevyhýbají ani hráčům 1.FC Slovácko. A brněnský Mercedes není výjimkou. Požádali jsme ho tedy, aby prozradil něco ze zákulisí Vánoc u Švancarů.

Jak tráví Petr Švancara předvánoční dovolenou? Nabíráš síly na jarní část sezony?

Momentálně nabírám hlavně kila (smích). Nicméně se snažím si to hlídat a prosinec mám hlavně ve znamení aktivního odpočinku. Buď hraju tenis, nebo hokej, který se snažím hrávat každé tři čtyři dny.
Mimo to se samozřejmě věnuju rodině a snažím se v tomto čase taky propagovat klub na různých autogramiádách, zúčastňuju se charitativních akcí nebo navštěvuju děti ve školách.
Dětem se teď tedy věnuješ asi hodně.
Děti mám všeobecně rád a Vánoce jsou vlastně jejich svátky, takže se jim snažím věnovat, udělat jim radost a zpříjemnit vánoční čas. Ať už doma, nebo třeba ve školách. A právě doma už je vidět, jak se malý těší na Ježíška. Hrozně se těším na tu jeho radost, až pod stromečkem najde to, o co si Ježíškovi napsal. No, a jelikož já dělám radost dětem, na mě zbývá holt to jídlo, které dělá radost zase mně.
To tě asi v lednu na začátku přípravy trenéři moc nechválí.

Jako vždycky čekám, že po Vánocích budu zvážený mezi prvníma (smích), takže se musím trochu hlídat, případně víc makat na hokeji nebo tenise.
Nebo to shodit před začátkem přípravy.

No jo, týden před začátkem máme naplánovaný individuální trénink na sporttesterech, takže budu mít určitě příležitost. Ale věřím, že to bude v pohodě a váhu si pohlídám.
Jak vlastně probíhá u Švancarů Štědrý den?

Dá se říct, že tradičně. Každoročně máme s kamarády a přáteli, které přes rok moc nevídám, ráno hokejový zápas, po kterém jdeme na společný oběd. Pak ještě jedu do jednoho nákupního centra, které má otevřeno i o svátcích, na „dolaďování“ dárků, a směřuju k domovu, kde se kolem páté už chystá slavnostní večeře, ke které přijíždí moji i manželčini rodiče.
Takže máš raději Vánoce v kruhu rodinném?
To rozhodně. Bude nás asi deset, ale mám to tak rád a tak se mi to líbí. Na Vánoce se má sejít celá rodina a prožívat je společně.
Na co se u Vánoční večeře těšíš nejvíc?
Je o mně známo, že jsem vyhlášený jedlík, takže se těším na celou sváteční večeři. Na Vánoce můžu i rybí polévku, tak se moc těším na ni a ještě se rozmyslím, jestli bude řízek, nebo kapr. Tradice se musí dodržovat (úsměv). A já na Vánoce tradičně dobře a dost jím.
Zapojuješ se třeba i do Vánoční přípravy?
No, pokud se do přípravy počítá taky sledování, jak se peče cukroví přes průhledné sklo trouby, tak ano. Jinak se ale do toho příliš nezapojuju, když ale potřebuje manželka třeba vyndat plech z trouby, tak samozřejmě pomůžu (úsměv).
U nás to nefunguje tak jak u Urbánků, kde Urbi vysává, dělá záclony, peče cukroví a tak. U nás tohle dělá manželka a já se zase starám o děti. V tomhle ale Urbiho obdivuju. Který chlap umí třeba oprat záclony?
Ale potom pomáháš alespoň ochutnávat, ne?
Jak co. Vzhledem k tomu, že (bohužel) vidím, co do toho manželka dává, tak se například cukroví snažím vyhýbat. Ale to ostatní, to je jiná.
Co třeba dárky? Nedostaneš už konečně vytoužený mercedes?
Já jsem člověk, který rád rozdává radost, takže mnohem raději dárky dávám, než dostávám. Proto se třeba těším i na radost a štěstí našeho malého. Co se mě týče, já čekám každoroční dárek - ponožky. Je taková stálice, že dostanu snad desatero párů ponožek. Ale jsem za to rád, protože se málokdy donutím jít a koupit si je sám.
Překvapil tě někdy nějaký dárek?
To málokdy. Jednou mi spoluhráči chtěli koupit psa, když jsme přišli o starého, ale vymluvil jsme jim to. Spíš se snažím já příjemně překvapovat ostatní. Ale zažili jsme taky Vánoce, kdy jsem manželce koupil ne zrovna levné kolo, a za měsíc jí ho ukradli. Tady ale musím pochválit policii, protože se jim ho, ač jsme to už nečekali, po několika měsících podařilo vypátrat.
Jsi typ, který dárky nechává na poslední chvíli, nebo nakupuje průběžně?
Jak kdy. Většinou to řeším přes rok, ale na Vánoce pak zbytek dárků shrnuju do jednoho dne někdy před Štědrým dnem. Ráno se sbalím, vyrazím do center v okolí Brna a snažím se všechno vyřídit. Letos mám dárky už víceméně pohromadě. Už vlastně čekám jen na Vánoce a nějaký ten sníh, aby mohl Ježíšek přivézt nějakého pořádného mercedesa.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace