„Vesloval jsem jako o život,“ říká skifař Plocek

„Vesloval jsem jako o život,“ říká skifař Plocek
Uherské Hradiště Sport 23 / 06 / 2012

Kdyby skifaři Michalu Plocko­vi z VK Slovácko Uherské Hradiště někdo před čtrnácti dny řekl, že získá titul juniorského mistra Evropy, doporučil by mu návštěvu psychiatra... Jenže osmnáctiletý svěřenec Milana Šurého ve slovinském Bledu skutečně získal zlatou medaili a zapsal se do galerie úspěchů českého veslování. Experti se přitom shodují, že při jeho formě brzy přijdou další. Světový šampionát ostatně klepe na dveře...
„O zlaté medaili se mi ani nesnilo, za úspěch jsem považoval postup do finále A,“ přiznává student staroměstského gymnázia, který se už týden vyhřívá na evropském skifařském trůnu.
Už v rozjížďce jste ale ukázal sílu. Soupeři neměli žádnou šanci...
Trošku jsem měl ale obavy, v první dráze jel totiž Ázerbajdžánec Yotov, který před čtrnácti dny zajel na olympijské kvalifikaci výborný čas na dvojskifu. Ale skif mu asi tolik nejde. Už v polovině na mě ze čtvrtého místa ztrácel skoro dvanáct sekund. A jelikož i druhý Rakušan vesloval s odstupem osmi sekund, zvolnil jsem tempo a šetřil síly. Jen jsem si hlídal záda.
Ani po hladkém vítězství v rozjížďce jste s trenérem nezměnili cíle?
Když jsme se dívali na časy soupeřů, bylo jasné, že nejsem bez šance. Přiznám se, že jsem v koutku duše věřil v medaili, ale nechtěl jsem nic zakřiknout.
Při finálové jízdě foukal mírný vítr do zad, který ale tvořil velké vlny... Asi si dovedete představit lepší podmínky?
Ano, ale stále lepší než silný protivítr.
Finále mistrovství Evropy nejezdíte každý den, nebojoval jste s nervozitou?
To vůbec ne, spíš jsem byl naprosto uvolněný. A od prvních metrů jsem vesloval jako o život (smích). I proto jsem si na kilometru vytvořil asi třísekundový náskok...
Jenže Slovinec Markovic jej na další pětistovce stáhl na polovinu...
Když se nebezpečně přiblížil, řekl jsem si, že už to nemůžu pustit. Dvě stě padesát metrů před cílem jsme byli v kontaktu, ale pak jsem v sobě našel ještě další síly a soupeře zlomil. Do cíle jsem dojel s náskokem půldruhé lodi.
Jak si užíváte titul mistra Evropy?
Až na stupních vítězů mi docvaklo, co se mi povedlo. Je to obrovský úspěch, ale jsem na zemi, svých patnáct minut slávy jsem si už užil. Teď musím dál makat a potvrdit výkonnost i na dalších závodech.
Třeba na blížícím se mistrovství světa v bulharském Plovdivu?
Přesně. Ale nemám velké oči.
Loňský mistr Evropy vybojoval na světovém šampionátu bronz. To by nebylo špatné zopakovat, ne?
To by byla pohádka. Ale je otázkou, jestli na Evropu jeli všichni, kteří se představí v Bulharsku. Klidně se může stát, že nepostoupím ani z rozjížďky. Ale stejně jako do Bledu pojedu na Balkán s cílem probojovat se do finále A.

Michal Plocek
Věk: 18 let
Kouč: Milan Šurý
Vzor: Ondřej Synek,
Mahé Drysdale
Největší úspěchy: juniorský mistr Evropy (2012), mistr republiky na dlouhé trati (2012), dvojnásobný vítěz mezinárodní regaty v Mnichově (2012), vítěz závodu olympijských nadějí dorostenců (2010).

Očima trenéra
„Michal má dvě tváře. Na trénink občas přijde bojácný, roztěkaný, jako by se mu ani nechtělo. Ale přijde závod, sedne do lodě a svou ctižádostí poráží všechny soupeře, někdy až rozdílem třídy. Je z něj dravec, který prahne po vítězství. Nervozita? Někdy, ale vždycky jde o nervozitu pramenící z přemíry chtění. Po prvních minutách ale opadne a už valí. Za poslední čtyři sezony se každoročně zlepšil o devět sekund, jestli si trend udrží, zlatých medailí ještě získá nespočet.“Milan Šurý

autor: PETR ČECH

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace