Vilém Jakeš vyměnil puk za skejt, v září začne jeho boj o olympiádu!

Vilém Jakeš vyměnil puk za skejt, v září začne jeho boj o olympiádu!
Foto: Skate klub Moravia  /  Skate klub Moravia sdružuje skejťáky ve věku od 8 do 14 let.
Polešovice, Vážany Sport 01 / 04 / 2022

Skateboarding se v Tokiu poprvé objevil na olympijských hrách a jeho popularita stále stoupá. Výjimkou není ani Slovácko, kde již druhým rokem působí Skate klub Moravia, jehož největším talentem je sedmnáctiletý Vilém Jakeš, čerstvý český reprezentant a úřadující druhý vicemistr republiky do 23 let.

„Když jsme v roce 2017 jeli s rodinou na víkend do Vrbna pod Pradědem, vzal jsem si skejt, který se mi doma válel, a zkusil to na tamním skateparku. Hned mě to chytlo, takže mi rodiče cestou zpátky koupili v Olomouci první lepší skate komplet od Meatfly. Jenže doma mě to po týdnu přestalo bavit, protože jsem neměl s kým jezdit. Znovu jsem se na prkno vrátil až po dvou letech,“ vzpomíná na začátky jeden z velkých českých talentů, který byl přitom hlavně hokejistou. V barvách Uherského Hradiště, Uherského Ostrohu, Kroměříže a extraligového Zlína odehrál devět sezon, ale nakonec vyhrál skateboarding. Dnes trénuje denně tři čtyři hodiny. „Když mi to ale nejde, tak jdu raději domů, nemá cenu se vztekat a navíc hrozí zranění,“ svěřil se Jakeš, který loni vybojoval na republikovém šampionátu do 23 let bronzovou medaili a třetí celkově skončil na mistrovství Slovenska v Popradu. Vysloužil si tak i pozvánku do reprezentace. „V červnu se jede první kvalifikační závod na olympiádu, takže věřím, že poletím a snad se nějak slušně umístím,“ přeje si student SOŠ a gymnázia ve Starém Městě, jehož snem je právě start pod pěti kruhy. Jelikož hltá rady od Richarda Turyho, světové skateboardingové megastar ze Slovenska, určitě není bez šance.

Jakeš se věnuje i trénování. Jeho svěřenkou je třeba desetiletá Tereza Kubalová z Polešovic. „Skejt mě zaujal na Youtube, chtěla jsem to vyzkoušet a už jsem zůstala,“ svěřila se dívka, které se sportu věnuje prvním rokem a pod Jakešovým vedením se stále zdokonaluje.

Skate klub má sídlo v Polešovicích a v jeho řadách je třicítka skejťáků od 8 do 14 let z celého regionu. Už druhou sezonu mají k dispozici krytý skatepark ve Vážanech, kde intenzivně trénují od října do července. „Jde o zemědělskou halu, kde se v letních měsících skladuje obilí a jiné zemědělské produkty. Vnitřní skatepark tvoří několik rádiusů, pyramida, grind boxy, U-rampa a raily. Je vhodný pro pokročilé i začátečníky, slouží hlavně jako tréninkový park pro členy klubu, WJ týmu a po předchozí domluvě i širší skateboardové komunitě,“ prozradil Vilém Jakeš starší, předseda klubu. Jeho vyslance v červnu čeká start seriálu Českého skateboardového poháru juniorů, první zastávkou je Ostrava a vše vyvrcholí na přelomu září a října mistrovstvím republiky v Praze na Štvanici.

Tagy článku

TOPlist