Vítězný hattrick Jiřího Zalubila, sladké zlato Kyselé

Ostrožská Nová Ves Sport 28 / 07 / 2016

Kanoisté TJ Ostrožská Nová Ves stále patří mezi českou špičku! Na třídenním mistrovství republiky na krátkých tratích v Račicích totiž vybojovali 19 (8-6-5) medailí. Zlatým hattrickem se pyšní dorostenec Jiří Zalubil, který vyhrál na trati 200, 500 i 1000 metrů, a navíc ještě přidal dvě stříbra a bronz.
„Jirka si tak hlasitě řekl o doplňující nominaci na závod olympijských nadějí v maďarském Szegedu, kde doufám nebude chybět,“ přeje si Vít Pjajčík, novoveský lodivod. Šestnáctiletý dorostenec má za sebou parádní šampionát, ve kterém se postavil šestkrát na start (tři rozjížďky a tři finále) a šestkrát projel cílem jako první! Stříbro přidal na čtyřkánoi mezi dospělými, když do lodě zasedl i junior David Janík, jinak bronzový na deblkánoi s pražským Jandou (1000 m). „Janík zaskočil za  zdravotně indisponovaného kojetínského Hrabala, kvůli kterému Zalubil přišel o kilometrové finále deblkánoí.  Chuť si ale spravili stříbrem na dvoustovce a bronzem na pětistovce,“ prozradil Pjajčík. Zalubil se tak vracel domů s šesti cennými kovy (3-2-1).
Z titulu mistryně republiky se raduje ještě kanoistka Vendula Kyselá, která ve společné kategorii deblkajaků (žačky, dorostenky) vyhrála s plzeňskou Řáhovou závod na 500 metrů. Na nejkratší trati pak dojely druhé.
Stříbrnou „placku“ ukořistil ve čtyřkánoi na kilometrové trati Filip Krušina.
Historický republikový bronz pověsili organizátoři šampionátu na krk dorostence Veronice Húskové, za výkon na deblkanoi (500 m), do které zasedla společně s plzeňskou Vaňourkovou. Na dvoustovce byly opět třetí za dvojicí Kyselá, Řáhová.
O zbylé cenné kovy se postarali benjamínci. Ondřej Prchlík (kat. benjamínci b) byl zlatý na 200 i 500 metrů, přičemž mu na záda pokaždé dýchal Filip Váverka.  Společně pak vybojovali bronz na kilometru. Benjamínkům „C“ zase vládl Richard Podráský, který rovněž vyhrál závod na dvě stě i pět set metrů. Premiéru na velkých závodech si odbyli dva nováčci - jedenáctiletý František Polách a o rok mladší Tomáš Cícha.
Sílu soupeřek otestovala i kajakářka Kateřina Pjajčíková, která se kvůli problémům s předloktími věnovala především studiu. I tak se ale probojovala do finále. V závodě na 200 metrů i ve čtyřkajaku juniorek a žen, ve kterém nechyběla ani Adéla Janošková, dojela shodně šestá.

autor: ceh, vp