Vrána už slaví, ve hře už jen žlutý trikot

Staré Město Sport 11 / 08 / 2015

Třebaže do cíle premiérového ročníku Tour de Chess zbývá ještě jedna etapa, o majiteli černého i bílého trikotu pro absolutního vítěze, respektive vítěze šachové soutěže je rozhodnuto. Oblékne se do nich František Vrána z pořádajícího ŠK Staré Město, který vyhrál i sedmou etapu. Na nejvyšší stupínek tak vystoupal už počtvrté a potřetí za sebou.
„Jelikož je za vítězství v etapě 25 bodů, může Vrána poslední horskou etapu ze Starého Města na Bunč klidně vynechat. Aktuálně má totiž před druhým Milanem Krčou náskok 30,5 bodu,“ potvrdil jméno šampiona Jiří Marek, ředitel turnaje. Obrovský náskok mu zajistila absence Krči, který chyběl na startu páteční etapy - turnaje v bleskovém šachu.
Hrálo se kruhovým systémem za účasti deseti šachistů s obvyklým časovým limitem pěti minut pro každého hráče.
Vítězný Vrána získal 8 z 9 možných bodů, když klopýtl pouze s týmovou kolegyní Zdeňkou Blümelovou, která nakonec skončila druhá společně s Jaroslavem Vrtalem z Osvětiman. Oba uhráli shodně 7 bodů. „Za zmínku stojí výkon osmasedmdesátiletého nestora boršického šachu Josefa Ludvíčka, který nepoznal přemožitele a s bilancí pět výher a dvě remízy obsadil čtvrté místo,“ dodal Marek. Útok na průběžné třetí místo nevyšel Josefu Knotkovi, který skončil až osmý.
I když je o vítězi jasno, na zbylých medailových pozicích se ještě očekává boj. A šachisté musí předvést své cyklistické umění. V poslední etapě je totiž v pátek čeká výšlap ze Starého Města na Bunč (17,6 km). Kromě medailí je ve hře i žlutý trikot, který zatím drží Jiří Marek, vítěz prologu.
Průběžné pořadí Tour de Chess: 1. František Vrána 140, 2. Milan Krča 109,5, 3. Jiří Marek 98 (všichni St. Město), 4. Josef Knotek 95 (Kunovice), 5. Zdeňka Blümelová 80 (St. Město), šachová soutěž: 1. Vrána 36,5; 2. Knotek28,5; 3. Krča 28.

autor: ceh, jm