Vybojoval evropské zlato a světový bronz

Vybojoval evropské zlato a světový bronz
Uherské Hradiště Sport 23 / 02 / 2019

Jiří Zalubil obhajuje titul Sportovec okresu

Kanoista Jiří Zalubil si za své výkony a výsledky v roce 2017 loni odnesl titul Sportovec okresu. A jestliže byl pro mladého sportovce rok 2017 úspěšný, tak ten loňský 2018 byl ještě o jeden level výš. Aby také ne, když dokázal vybojovat titul mistra Evropy a k tomu přidat i bronzovou medaili z mistrovství světa. To vše v kategorii juniorů. I díky těmto výsledkům ve druhé polovině roku vyměnil dosavadní dres kanoistů z Ostrožské Nové Vsi za ten z pražské Dukly. „Byl to hodně úspěšný rok,“ shrne Jiří Zalubil do jedné krátké věty rok 2018. Ale pěkně popořadě.

Vyhráli s přehledem
„V roce 2017 jsem na mistrovství světa získal čtvrté místo na čtyřkanoi, a jelikož jsem v minulém roce byl posledním rokem mezi juniory, tak jsem si dal za cíl dovézt alespoň jednu medaili z mistrovství Evropy, nebo světa. Uspěl jsem v nominacích na všech tratích, kromě pětistovky, kde mě porazil kolega. A protože jsme na deblu jezdili docela slušné časy, nakonec tato varianta zvítězila. Jediné, v čem jsem měl jasno, že to bude kilometrová trať,“ popisuje výběr disciplíny, kterou měl v plánu jet na mistrovství Evropy. A kdyby to na Evropě nevyšlo, chtěl Jirka startovat na mistrovství v jednotlivcích. Ale nakonec k tomu nebyl důvod, protože evropský šampionát v Itálii dopadl na jedničku a k tomu dvakrát podtrženou. „Spolu s Jiřím Minaříkem jsme vyhráli rozjížďku absolutně nejlepším časem, takže jsem si říkal, že by z toho něco mohlo být, ale nijak jsme to nehrotili. Finále je finále a tam se jede jinak než v rozjížďkách. A když nadešel den D a hodina H, tak jsme si řekli, že do toho jdeme naplno,“ vrací se Jiří těsně před start finálového závodu C2 na 1000 metrů. „Jedna z posádek ulila start, startér nás všechny vrátil zpátky, jenomže brzo vrátil bloky do původní polohy, a tím pádem poškodil všechny lodě. I my jsme ji měli trochu poškozenou. Takovou situaci jsem ještě nezažil,“ doplňuje. I s poškozenou lodí se napodruhé vydali vstříc medaili. Do půlky závodu jeli Jirka s Jirkou takticky v polovině startovního pole. „Po polovině jsme přidali na obrátkách a když jsme viděli, že poslední dvěstěpadesátku jedeme první, tak jsme to tlačili, co to šlo. Radost v cíli byla obrovská, nejen z prvního místa, ale i z toho, jak jsme to ostatním posádkám nandali,“ vypráví nezapomenutelné zážitky s úsměvem na tváři mistr Evropy na deblkanoi Jirka Zalubil.

Byl to boj s bronzovou příchutí
Velký úspěch z Itálie se podepsal i na rozhodnutí jet na světovém šampionátu stejnou kategorii, protože oba dva Jirkové cítili šanci na další úspěch. Nejlepší junioři z celého světa se sjeli uprostřed prázdnin do bulharského Plovdivu. Povzbuzeni titulem evropských šampionů měli na přípravu pět týdnů. Poctivá příprava se opět vyplatila. „V Bulharsku to už bylo o poznání těžší. Naštěstí se nám podařilo vyhrát rozjížďku a postoupit přímo do finále, takže jsme ušetřili trochu sil a soustředili se na rozhodující závod. Samotné finále bylo hodně vyrovnané. Do poslední dvěstěpadesátky najíždělo sedm lodí ve třech sekundách. Opravdu záleželo na každém záběru a na špici se to střídalo jak svatí na orloji. Pro mě to byl hodně rychlý závod, než jsem se nadál, už byl cíl. Ale docela foukal protivítr. Nastolené tempo jsme vydrželi až do konce a nakonec z toho vypadl bronz,“ popisuje jedním dechem cestu za světovým bronzem.

Ohlásil přestup do Dukly
Jiří Zalubil si na krk během krátké doby pověsil už druhou cennou medaili. Nabízí se tedy otázka: Je víc evropské zlato, nebo světový bronz? „Zlato jsme vyhráli s přehledem, o bronz byl boj do posledních metrů. Mohlo to být klidně i zlato, ale také páté místo. Tak to byl vyrovnaný závod. Každá medaile má svoji váhu. Na tu bronzovou jsme se museli víc nadřít, v cíli jsme doslova padli,“ dodává Jirka, který v loňském roce individuální disciplíny vynechal. „Možná mě to trochu mrzelo, ale na druhou stranu jsem se mohl plně soustředit na debla, což se vyplatilo,“ udělal tečku za svým působením mezi juniory. Aktuálně už bude závodit mezi muži, ale startovat bude i v kategorii do 23 let. A v loňském roce udělal ještě jeden přestup, a to do pražské Dukly. „Mám tam i svého staronového parťáka Antonína Hrabala, se kterým jsem dříve závodil,“ uzavírá úspěšný kanoista, kterého letos kromě závodů na vodě čeká i maturita.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace