Z Hluku vytvořil baštu

Z Hluku vytvořil baštu
Foto: zde
Uherské Hradiště Sport 05 / 03 / 2011

OVV ČSTV v Uh. Hradišti opět ocení trenéry a funkcionáře. Patří mezi ně i předseda Českého svazu stolního tenisu Zdeněk Botek z Hluku

Zdeněk Botek sice v letošním roce oslaví již své kulaté šedesáté narozeniny, ovšem sotva byste mu tento věk tipovali. Jedná se totiž o velmi čilého a energického muže, který zastává funkci ředitele gymnázia v Uherském Hradišti a zároveň již čtyři roky šéfuje Českému svazu stolního tenisu. Krom jiných aktivit rád jezdí na kole a hraje tenis. Velmi se také angažuje ve fotbale.
Vaše jméno je na veřejnosti spojováno zřejmě nejčastěji se stolním tenisem. Jak jste se k tomuto sportu vlastně dostal?
Pocházím z Ostrožské Nové Vsi. Když mi bylo deset let, měl jsem velkou chuť sportovat, což mne přivedlo do tělocvičny, kde stolní tenis trénoval Antonín Vlk. Hra mne nadchla a rozhodl jsem se jí proto věnovat. Vedle toho jsem ovšem hrál i fotbal.
Na jakou úroveň se vám ve stolním tenisu podařilo dostat?
Jako hráč jsem hrával krajský přebor jak ve stolním tenise, tak i ve fotbale.
Ke stolnímu tenisu jste přivedl i obě své dcery, to už jste ovšem bydlel v Hluku …
Dcery si nejdříve pinkaly na dvoře o desku. Když měly osm devět let, zašli jsme do tělocvičny, kde jsme zjistili, že stoly jsou k dispozici stejně jako hráči. Co ovšem v Hluku chybělo, bylo funkcionářské zázemí. Ve sportu je přitom velmi důležité, aby se o sportovce měl kdo starat. Hned v ten den jsem se stal předsedou klubu, a tak začala má funkcionářská aktivita ve stolním tenise.
Pokud byste měl hodnotit své účinkování v hluckém stolním tenise, jak byste jej charakterizoval?
Dnes platí, že v České republice není místo, kde by se odehrálo více stolnětenisových aktivit než v hlucké sportovní hale. Konaly se v ní přebory Československa i České republiky, mezinárodní mistrovství za účasti sedmnácti států či světový turnaj. Když jsme začínali, byla v Hluku jen tělocvična. Dnes je tam sportovní hala se speciálním sálem pro stolní tenis. Chtěl bych ovšem podotknout, že za rozvojem tohoto sportu jsem nestál jen já, ale i další nadšenci, jako třeba Jan Uher, Štěpán Pospíšek, Josef Franta, Jan Hala, Jaroslav Hlošek a další.
To byly organizační úspěchy a co ty sportovní, dostavily se také?
Od roku 1982 jsme z mistrovství republiky přivezli více než padesát medailí. To asi hovoří za vše.
Utkvěl vám v paměti nějaký mimořádně silný stolnětenisový zážitek spojený s hluckou sportovní halou?
Na konci osmdesátých let získal Hluk právo na pořadatelství utkání Evropské ligy dospělých mezi Československem a Bulharskem. Zápas se konal 8. března 1989 a sportovní hala naplněná osmi stovkami diváků doslova aplaudovala našim reprezentantům Panskému, Orlowskému a Hrachové, kteří zápas vyhráli jednoznačně 7:0.
V současné době je výstavní skříní hluckého stolního tenisu družstvo žen v čele s Anetou Kučerovou. Další bašty jsou v Hodoníně a Břeclavi. Čím to, že je zde na jižní Moravě tolik kvalitních klubů?
Česká extraliga je celkově velmi kvalitní soutěží, a to nejen na Moravě, ale i v Čechách. Kluby z Hodonína a Břeclavi jsou funkcionářskými baštami. V současném kádru Hodonína, kde hraje například naše odchovanka Hanka Matelová, nepůsobí v prvním týmu ani jedna z jejich vlastních hráček, podobně je tomu i v Břeclavi. Funkcionářské zázemí je tedy pro tento sport opravdu klíčové.
V současné době již čtvrtým rokem řídíte celý Český svaz stolního tenisu. Jakou pozici podle vás tento sport momentálně má?
Propagovali jsme stolní tenis s Panským a Orlowským na anglickém velvyslanectví a velvyslankyně nám řekla, že u nich není člověk, který by stolní tenis nikdy nezkusil. Podobně je tomu podle mne i u nás. Jedná se o jeden z nejrozšířenějších sportů.
Stolní tenis prošel v posledních letech jednou revoluční změnou, a tou bylo zkrácení jednotlivých setů z jednadvaceti na jedenáct vítězných míčů. Jak hodnotíte tuto změnu?
Když se tato změna před šesti lety zaváděla, bylo asi devadesát procent veřejnosti proti tomuto kroku. Také my jsme podávali proti změně protest. Čas ovšem ukázal, že to byl naprosto geniální krok předsedy světové stolnětenisové asociace. Když jste totiž v setu vedl například již 13:5, byl zbytek setu už jen víceméně nudnou formalitou, neboť to se již nedalo dohnat.Takhle je to něco jiného. Zápasy se staly daleko napínavější, zajímavější i náročnější. K tomu navíc přispěla i druhá změna, kterou bylo zvětšení míčku.
Zvětšení míčku také přispělo k zatraktivnění hry?
Samozřejmě! Míček měl dříve průměr čtyřicet milimetrů, nyní má čtyřicet dva. Zdá se to jako malý rozdíl, ovšem ve výsledku je tomu tak, že je pro diváky lépe viditelný a také trochu pomalejší. Svou velikostí už tak není nejmenší, ale je stejný jako golfový míček.
Stolní tenis patří mezi sporty, ve kterých se dokáží prosadit i starší hráči. Do kdy se dá vlastně provozovat na vrcholové úrovni?
Stolní tenis není ani tak o fyzičce jako spíše o herní a duševní zralosti. Když například v klubu připravíme úspěšné juniory, kteří opravdu patří mezi špičku, tak se mezi dospělými přesto ještě neprosadí. Potřebují ještě několik let dozrát. Příklady nám ukazují, že na světové úrovni se dá bez problémů fungovat klidně do čtyřiceti, mezi tuzemskou špičkou dokonce až do padesáti let.
A co vy, zahrajete si občas ještě stolní tenis?
Já už ne, věnuji se mu již jen po funkcionářské stránce. Raději si zajezdím na kole a velmi často si zahraji i tenis. Velmi se také zajímám o fotbal. Mám prostě hodně rád kolektivní sporty, které vyžadují techniku a myšlení.
Sportu se ovšem na vrcholové úrovni nevěnujete jen vy …
Mé děti jdou v tomto směru v mých stopách. Syn působí jako manažer fotbalové mládeže v 1. FC Slovácko a dcera je manažerkou stolnětenisové reprezentace mládeže.
Jste ředitelem gymnázia, funguje u vás ve škole kroužek stolního tenisu?
Bohužel ne, nemáme tady na něj trenéra. Stoly tady ovšem jsou a studenti si jej mohou zahrát v rámci hodin tělesné výchovy.

autor: HYNEK ZDENĚK

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace