Záchranu zvládly s noblesou

Záchranu zvládly s noblesou
Foto: sal  /  Družstvo volejbalistek Slovácké Slavie Uherské Hradiště.
Uherské Hradiště Sport 12 / 02 / 2009

Volejbalistky Slovácké Slavie jsou v nominaci na nejlepší sportovní kolektiv už stálicí

Prvoligové volejbalistky Slovácké Slavie Uherské Hradiště prožily asi jeden z nejkrušnějších roků v historii, výraznými odchody oslabený kádr se totiž po letech neprobojoval do skupiny o postup, ale bojoval o holé přežití. Svěřenky trenéra Petra Pietropaolo však sestupového strašáka zahnaly s noblesou a naznačily potenciál, který je příslibem už pro nadcházející sezonu.
„Záchranářské práce se skutečně obešly bez jakýchkoliv komplikací, všechno šlo hladce jako po drátku,“ přikyvuje Pietropaolo, který měl ale na začátku roku 2008 čelo vrásčité jako indiánská stařena.
V kabině už totiž marně vyhlížel trojlístek Petříková, Grondžáková, Marklová. Jizvy zacelily mladé hráčky bez zkušeností, ale s elánem a chutí se předchůdkyním vyrovnat. „Z bojů o záchranu nedělám žádnou tragédii, ze sestupu strach nemám. I když mančaft táhnou vesměs mladé holky,“ říká zkušený kormidelník. Přechod z juniorského na ženský volejbal přitom bývá často „bolestný“. „Rozdíl je markantní, mladým holkám většinou trvá dva tři roky, než se sladí na společnou notu, i proto si z výsledků nedělám hlavu. Jejich čas ještě přijde,“ je přesvědčený Pietropaolo.
Skupinu o záchranu však jeho výběr zvládl na jedničku, skončil druhý jen o bodík za Novým Jičínem a bez problémů si zajistil prvoligovou příslušnost i pro další sezonu. Ještě než zvedla oponu, však přišla další rána. Do Opavy zamířila jedna z nejzkušenějších hráček Linda Kotková. „Když se její přítel, hrající za Zlín, upsal Opavě, chtěla být s ním, což chápu. V Opavě, kam odešla na hostování, se stala nejvýraznější postavou nováčka soutěže. Její odchod byl pro nás určitě výrazným oslabením,“ přiznává trenér.
Ztrátu Kotkové vedení klubu vyřešilo angažováním zkušené Dany Daníčkové z Uh. Brodu a Slovenky Veroniky Malekové. A třebaže Hradišťanky toužily vrátit se po roční odmlce do bojů o medaile, opět absolvují jen záchranářské práce. V základní skupině zakotvily předposlední... Kouč však panice nepropadá. „Soutěž je specifická v tom, že moravská část je podstatně kvalitnější než česká, což zvyšuje naše šance na záchranu. V šestičlenné skupině máme tři české soupeře, které určitě dostaneme pod sebe, a máme vyhráno,“ zná recept na setrvání v první lize pětapadesátiletý kouč. Už úvodní kola naznačila, že ví, o čem mluví. Slovácká totiž porazila pražský Žižkov, Nusle Praha i Bedřichov! A to už na venkovní zápasy nejezdí trenérova dcera Tereza, nejzkušenější článek týmu. „Když je na palubovce, je to hned poznat. Ale obávám se, že jde o její poslední sezonu,“ má zlé tušení táta a trenér v jedné osobě. Jestli skutečně skončí, ukáží nejbližší týdny. „Ještě bych ale vyzdvihl i výkony libera Lucie Němcové, která od Nového roku odešla do Anglie, a hlavně kapitánky Evy Krystové. Je bezkonfliktní hráčka, velmi tvárná a u spoluhráček má důvěru i respekt.“
Volejbalistky Slovácké Slavie jsou v nominaci na nejlepší sportovní kolektiv Uherskohradišťska už stálicí. Až na vrchol však vystoupily jen v roce 2007, loni spadly až na páté místo. „Kdybychom opět urvali některou z medailí, nikdo by se nezlobil. Holky anketu sledují, úspěch by je určitě povzbudil,“ je přesvědčený Pietropaolo, který hlavně doufá, že v nové sezoně se opět vrátí do bojů o prvoligové medaile. „Mančaft odvádí kvalitní poctivou práci a zlepšila se tréninková morálka, což je dobrý odrazový můstek,“ zůstává optimistický Pietropaolo.

Extraliga? Nic není nemožné!
Dvakrát a dost! Boje o záchranu se už volejbalistek Slovácké Slavie Uh. Hradiště podle předsedy klubu Pavla Jančáře v nejbližších letech nedotknou. Krystová a spol. zamíří do vyšších pater, a možná až mezi extraligovou elitu!
„Ve skupině o udržení se jasně potvrdilo, že moravská skupina je silnější. A třebaže mladé holky ještě nejsou úplnými oporami, zápasy vcelku bez problémů zvládají. Ukazují, že před sebou mají slibnou budoucnost,“ je přesvědčený Jančář. O účast v elitní skupině Slováckou podle něj připravily odchody opor během posledních dvou sezon, které odstartoval mateřský boom! „Kdyby se Ježová, Manová, Čierníková a Motyčková nestaly maminkami a v týmu Kotková zůstala, hrajeme asi extraligu,“ soudí předseda volejbalového klubu, jehož tahounem je na paluboce aktuálně kapitánka Eva Krystová. „Je přirozenou autoritou a stmelovacím článkem. Už od žákyň u ní platí, že ani nemusí hrát, pro mančaft je obrovskou psychickou vzpruhou, i když jen sedí na lavičce.“
Extraligové myšlenky se Jančář stále nevzdává, byť je po rozšíření nejvyšší soutěže trh s hráčkami prázdný. „Když některá vyčnívá, skončí v Prostějově, který má peníze, nebo v zahraničí. Zbytek hraje extraligu. Kdybychom stáhli holky, které máme na hostování v extraligových klubech, určitě bychom v případě postupu mezi elitou ostudu neudělali,“ nemá obavy. A finanční otázka? „Extraligové kluby obvykle podporuje kraj, třeba Přerov dostává dva miliony ročně, což už je slušný základ. Hlavním předpokladem je však úplně jiný přístup hráček, jen zkušenosti a nadšení by už nestačily,“ ví moc dobře Jančář.

Boj o záchranu není tragédie
Když je mančaft v nouzi a utápí se ve vlastních chybách, jako správná kapitánka zvedne prapor a zavelí k obratu. Eva Krystová při premiérové pouti na kapitánském můstku přivedla výběr Slovácké Slavie Uherské Hradiště k záchraně, což při výrazných oslabeních považuje za nejdůležitější.
„Dosáhly jsme maxima, vzhledem k odchodům několika klíčových hráček a nesehranosti jsme neměly hlavu v oblacích. Tušily jsme, že tentokrát nám asi elitní šestka unikne,“ začíná hodnocení Krystová, která převzala kapitánské „C“ po Vendule Haragové, jež zamířila na zahraniční angažmá. A nebyla to pro ni nová role. „Už v juniorkách jsem byla kapitánkou, takže jsem měla z čeho vycházet,“ říká sympatická hráčka. Její povinnosti jsou organizační záležitosti, ale také třeba komunikace s rozhodčími, což někdy není vůbec lehké. „Někdy se pouštím do debaty poměrně často, ale vždycky vše řeším v klidu.“
Její obrovskou předností je i schopnost stmelovat kolektiv a vyburcovat spoluhráčky, když se nedaří. „To už k tomu tak nějak patří,“ říká jakoby nic.
Ani v probíhající sezoně se Slovácká bojů o medaile neúčastní, znovu zápolí jen o záchranu. „Možná jsme měly na první šestku, ale nic se neděje. Nejsme žádné profesionálky, hrajeme jen pro radost, takže to nebereme tragicky. Hlavně nesmíme sestoupit,“ zdůrazňuje Krystová, která se volejbalu věnuje od deseti let. Slovácké Slavii Uh. Hradiště zůstala věrná. A zaječí úmysly ani nemá. „Doma jsem ráda, změna dresu mě neláká. A přece neopustím dobrý kolektiv,“ doplnila.

Ztráty je nepoložily
Výkony volejbalistek Slovácké Slavie Uherské Hradiště bedlivě sleduje i místostarosta Květoslav Tichavský, který je sportovec tělem i duší. Věří, že po dvou hubených létech se Krystová a spol. opět dočkají výšlapu do horních pater tabulky.
„Je fajn, že holky první ligu udržely, byť to vůbec neměly jednoduché. Zasáhl je totiž odchod několika hráček, což by v jiném mančaftu třeba vůbec nerozdýchaly. U žen je však vždycky riziko, že skončí na mateřské...“ říká Tichavský, který je sice srdcem atlet, ale sotvakdo ví, že chvíli dělal i volejbalového trenéra.
I proto jej trošku mrzí, že střetnutí Slovácké příliš netáhnou. „Zakopaný pes je v propagaci, kromě fotbalu se jí v oddílech příliš nevěnují, což je škoda,“ je přesvědčený Tichavský. „Sálové sporty by si však zasloužily i novou sportovní halu s lepším diváckým zázemím,“ naznačil, kde jsou rezervy.
Osobně si na volejbal taky někdy najde čas, ale v letošní sezoně v ochozech zatím chyběl. „Času mám strašně málo, ale určitě to ještě napravím,“ přislíbil místostarosta, podle kterého je první liga pro Slováckou ideální soutěží. „Extraliga je otázkou sponzorské podpory, a podnikatelské zázemí není ve městě tak velké.“ 

autor: PETR ČECH

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace