Žádný Írán ani Čína, ale Uh. Brod

Žádný Írán ani Čína, ale Uh. Brod
Foto: sal
Uherský Brod Sport 17 / 02 / 2011

Kanonýr Petr Faldyna se vrací na Slovácko, přichází zachránit divizi pro Uh. Brod

Námluvy divizního ČSK Uherský Brod a kanonýra Petra Faldyny, o kterých jako první informoval DOBRÝ DEN, vyústily ve „svatbu“! A hned první společné vystoupení přineslo očekávané ovoce, třiačtyřicetiletý snajpr přispěl gólem k vítězství nad Újezdcem 2:1 a ukázal, že střeleckou mušku neztratil. „Hlavně aby mi to střílelo v divizi, v boji o záchranu bude důležitý každý gól,“ říká nová brodská akvizice, která má ve sbírce tři koruny pro krále střelců druhé ligy.
V prvoligové Senici jste se na podzim trápil, což nakonec vyústilo v neprodloužení smlouvy...
Šest měsíců jsem marodil s kolenem, a když jsem pak dostal šanci, v koncovce jsem se vyloženě trápil. Zklamání? Možná trošku, ale asi to tak mělo být.
Nelákalo vás zůstat ještě na Slovensku, nabídky jste měl...
Ano, ale nad tím jsem moc neuvažoval. Ozval se klub až z východního Slovenska, což bych měl trošku z ruky.
A přesto jste pak odletěl na testy do Íránu, což není z ruky, ale za sedmero horama. Angažmá ale nakonec ztroskotalo. Co se stalo?
Írán by byla úplně jiná zkušenost, to mě lákalo. Do Teheránu jsem odletěl společně s Františkem Metelkou, už jsme měli jen doladit smlouvu. Jenže jak už to v těchto zemích bývá, co platilo včera, dnes neplatí. Zkrátka nám naslibovali hory doly a skutek utek. A tak jsme si zaběhali, zahráli si fotbal a jeli zase domů.
Jaký klub si vás vyhlédl?
Druholigový Dabris, po podzimu ztrácí tři body na prvního a chtějí bojovat o postup. V Teheránu byli na soustředění, klubové zázemí jsme tudíž vůbec nepoznali.
Ještě se údajně rýsovala nabídka z Číny...

Jenže po zkušenosti z Íránu jsem ji zavrhl předem, řekl jsem si, že už nikam nepoletím a zůstanu doma za pecí (smích).
A zavolal jste trenérovi Lubomíru Blahovi do Uherského Brodu, se kterým se znáte z druholigové štace na kunovické Bělince. Broďané však hrají divizi. Není to přece jen velký propad na kanonýra vašich kvalit?
Bejvávalo... (smích) Tak to vůbec neberu. Letos je mi pětatřicet, čas nezastavím. Už je asi na čase se usadit, třeba založit rodinu. Bydlím v Uherském Hradišti, odkud je do Brodu kousíček. Už opravdu nechci jezdit někam daleko.
Dres Uherského Brodu oblékají i dva vaši bývalí spoluhráči - gólman Miroslav Ondrůšek a útočník Petr Lukeš, takže přijetí bylo asi v pohodě...
Úplně, i když se stále ještě trošku rozkoukávám. S Mirou se známe ještě ze Synotu a s Peťou jsem hrával v druholigových Kunovicích, odkud vlastně znám i maséra Josefa Tesaříka.
Faldyna=góly. O stejné rovnici sní i vedení brodského klubu. Kolika chcete přispět k záchraně?
Posláním každého útočníka je střílet branky. A u Olšavy věří, že jej naplním. Ale žádné mety si nedávám. Jediným cílem je, co nejrychleji Brod vyvést ze sestupového bahna. Třebaže jsem divizi nikdy nehrál, nebude to určitě nic lehkého.
Máte o soutěži přehled?
Od kluků vím, že nezvládli závěrečná čtyři kola, v nichž nezískali ani bod při skóre 0:12 a propadli se na předposlední příčku. Tabulka je však strašně vyrovnaná, vždyť na prvního ztrácíme jen jedenáct bodů. Vypadá to, že každý může porazit každého. Ale jsem optimista.
U Olšavy ztrácíte statut profesionála. Už máte zajištěné zaměstnání?
Ještě ne, rozhazuju sítě. Ale věřím, že si brzy něco najdu.
Je Uherský Brod vaší poslední fotbalovou štací, nebo nevylučujete návrat do vyšších sfér?
To vůbec neřeším. Teď se soustředím na záchranu Uherského Brodu. Když se pak objeví nějaká nabídka, bude záležet na okolnostech. Za každou cenu už se ale nikam nepohrnu.
Třikrát jste ovládl druholigové střelecké dostihy, ale v první lize zanechal jen nepatrnou stopu. Za Opavu jste odehrál 24 utkání a jednou skóroval... Výraznější zápis v prvoligových statistikách chybí. Je to zklamání?
Nejvíc mě mrzí, že jsem vůbec nedostal šanci od trenéra Františka Komňackého, když jsem Synotu pomohl poprvé vykopat první ligu. Ale v Opavě to nebylo nejhorší, větev jsem si podřízl neproměňováním šancí.
I přesto máte v kariéře na kontě už bezmála sto zásahů do černého. Jaký je gólový recept Petra Faldyny?
Stát v pravou chvíli na pravém místě a štěstí. Když jej nemáte, netrefíte prázdnou branku ani z malého vápna... 

autor: PETR ČECH

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace