Zapíše se mezi vítěze Velké pardubické, ale radost nemá...

Zapíše se mezi vítěze Velké pardubické, ale radost nemá...
Foto: sal
Jalubí Sport 27 / 01 / 2016

Žokej Pavel Kašný trénuje koně v Jalubí, za největší úspěch stále považuje loňské druhé místo

Strašák dopingu obchází svět sportu jako velká noční můra. Nevyhnul se ani jezdeckému sportu, konkrétně dostihu Velké pardubické v loňském roce. Vítěz, žokej Marek Stromský, jehož kůň Nikas měl pozitivní nález na zakázané alkaloidy kofein a theobromin, bude s největší pravděpodobností diskvalifikován. Na jeho místo se tak posune druhý v pořadí, žokej Pavel Kašný s koněm Ribelino. Až vše posvětí Jockey Club ČR, který zároveň rozhodne, jakým způsobem budou předány ceny pro vítěze, podívá se jedna z nich i na Slovácko. Konkrétně do Jalubí, kde na farmě Václava Taláka už druhým rokem Pavel Kašný trénuje jeho koně. Ovšem drobný jezdec, který se kromě koní stará i o ostatní zvířata na farmě, z takového vítězství moc radost nemá.
Blahopřát vám dodatečně k vítězství ve Velké pardubické asi není to pravé ořechové?
To máte pravdu, za takové vítězství nejsem vůbec rád. Dělám tento sport proto, abych se v cíli mohl radovat z vítězství. Tento prožitek nedokáže nic nahradit. Dodatečné vítězství od zeleného stolu, to už není prostě ono.
Už víte oficiální termín, kdy by mělo dojít k předání cen?
Zatím jsou jenom výsledky z antidopingové laboratoře, ještě musí zasednout rada Jockey klubu a dát k tomu nějaké stanovisko. Mělo by to být do konce ledna, kdy oznámí, jak se bude postupovat dál v celé této kauze.
Kolik máte za sebou startů ve Velké pardubické?
Toto byl můj dvanáctý start a až ten loňský pro mě znamenal zatím nejlepší výsledek.
Jak moc složité je se tam probojovat?
Pro české žokeje je tento závod ten TOP, který můžou doma jet. A jak se tam probojovat? (povzdechne si) Jsou to roky dřiny a snažení a hlavně umu. Pokud se člověk už od začátku neukáže, že umí jezdit, a nemá talent, tak moc šancí nemá. Trenéři, nebo majitelé koní po takovém jezdci nesáhnou. Vyhledávají zkušené, co něco umí a hlavně myslí hlavou. Stávají se i situace, že pro tento dostih prostě nejsou domácí jezdci, a tak se musí najímat z ciziny. Mít v sedle žokeje, který závod jenom odjede, tak na to se nehraje. Tento dostih o tomto není.
A co samotný kůň, jak dlouho s ním musíte jezdit, aby byl na tak prestižní závod připraven?
Ribelino je ze stáje Stanislava Kováře z Černé Hory. V dubnu mi zavolal, že nemá kvalitního žokeje a že by tohoto koně chtěl směřovat do Velké a jestli bych byl ochoten na něm jet. Pokud ano, tak abych ho jezdil celou sezonu. Jak se ukázalo, byla to dobrá volba. Druhé místo při jeho vůbec prvním startu ve Velké.
Poznal jste během přípravy, že má na to uspět ve Velké?
Bylo na něm poznat, že pokud se nic nepředpokládaného nestane, má dobrý předpoklad uspět v tomto dostihu. A pokud se přidá i trochu štěstí, mohl by z toho být i dobrý výsledek.
Taxisův příkop jste zvládli jak?
Z této překážky se neustále dělá jakýsi strašák, sice je upravený, ale jeho rozměry, šířka a výška jsou stále stejné. Pro méně zkušené jezdce to může být problém, ale podle mě tato překážka není ta nejhorší v celém závodu. Jsou tam daleko horší, hlavně ke konci závodu, kdy už má kůň za sebou pořádnou porci kilometrů. Na Taxis musíte najet s rozumem a nechat to na koni. On neví, co ho čeká, ale má větší hlavu a umí si s tím poradit. Když ale na něm sedí jezdec, který se bojí, tak toho koně zbrzdí a místo skoku se válí po zemi.
Druhé místo v cíli byla paráda, ale pak se začalo spekulovat o dopingu vítězného koně. Čeho se vlastně majitel, nebo trenér dopustili?
Podle antidopingových pravidel to, co u toho koně našli, není vyloženě zakázaná látka. Je to něco na způsob kakaa nebo kávy. I tato látka má stanovenou určitou povolenou hranici. A u vítěze se v moči objevila koncentrace o něco vyšší, než je ta povolená.
V současné době trénujete koně na farmě Václava Taláka v Jalubí. Nemáte tam náhodou nějakého favorita do Velké, kterého byste případně jel sám?
Byla by to paráda, ale není to zase až tak jednoduché. Vždycky je lepší vybírat z většího počtu koní. Já mám tady v tréninku šest. Ale ne každý kůň se na tento závod hodí. Já ho můžu natrénovat na délku, na skoky, ale pořád nemáte tu jistotu, že zvládne závod tak, aby ho třeba vyhrál. Jít do tohoto závodu jen s tím, že se zúčastním, to je špatné. Do počtu tam být nechci, to radši budu doma a dívat se na televizi.
Říct, jestli vás v říjnu opět uvidíme v Pardubicích, je asi brzo?
(smích) Je to brzo. U koní se může stát cokoliv ze dne na den. Můžu být na startovní listině a den před závodem spadnu a zlomím si ruku a je po závodě. Ale zájem mám, otázka je, jestli mi to zdraví dovolí. Nemládnu. Druhou otázkou je, jestli bude o mě vůbec zájem.
Ale jste zkušený jezdec, takže sázka na jistotu.
Kdyby to tak bylo. Ale pokud bude Ribelino v pořádku, tak by měl jít znovu do závodu. Volba bude jasná, pokud majitel, nebo trenér nezmění názor a neangažují někoho jiného.
Očekáváte teď o vaši osobu mezi trenéry a majiteli zvýšený zájem?
Myslím, že ne. Kdo mě zná, tak ví, co ode mě očekávat. Když bude mít někdo zájem, třeba se ozve. A když ne, svět se nezboří.
Co vás vlastně přivedlo do Jalubí?
Nabídka od Vaška Taláka. Obrátil se na mě, že shání trenéra, protože ten, co tady byl, tak odešel. Protože jsme se trochu znali, tak jsem jeho nabídku přijal. Už tady budu dva roky.
Vy osobně se kolem koní pohybujete jak dlouho?
Pocházím z Bolatic, to je na Opavsku, a kolem koní se motám od devíti desíti let, takže jestli dobře počítám, tak už to je nějakých sedmatřicet let. Koně mně prostě učarovali. Kolem čtrnácti let, kdy se rozhodovalo kam na školu, byli koně jasnou volbou. Jenomže maminka pro to neměla pochopení, dokonce jsem začal ze školy nosit špatné známky, abych se na jinou školu nedostal. Její představa byla střední škola s maturitou a já chtěl do učení buď do Chuchle, nebo do Kladrub. Otec mně podporoval, vždycky říkal: Ty to budeš celý život dělat.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace