Zářil Kojetín, Novoveští urvali čtyři kovy

Ostrožská Nová Ves Sport 09 / 08 / 2010

Souboji amatérských a firemních posádek vládl domácí Hotel u Lázní

Moravský šampionát dračích lodí nabídl i bitvu amaterů, Sedmá velmoc zajela osobák
Řezníci i Dračice stále patří mezi českou špičku! Na moravském šampionátu dračích lodí na Kunovské tabuli v Ostrožské Nové Vsi vybojovali čtyři medaile (0-1-3) a dali zapomenout na loňskou bídu, kdy se „pyšnili“ jediným cenným kovem z mixu. Hvězdou pátého podniku Českého poháru však byli borci Kojetína, kteří ukořistili šest zlatých medailí.
„Čtyři medaile, to je opravdu slušné. Ale bilance mohla být ještě o kapánek lepší,“ říká Zbyněk Ondračka, jeden z organizátorů šampionátu a pravý háček dvaadvacetičlenné posádky novoveských Řezníků, kteří si vybrali i porci smůly.
Ve finálové jízdě na 200 metrů totiž měli našlápnuto na medaili. „V rozjížďkách jsme zajeli nejrychlejší čas a už se pomalinku viděli na bedně. Jenže finále nám nevyšlo, trošku jsme se rozhodili a bylo po nadějích,“ litoval čtvrtého místa Ondračka. A smůlu smůlovatou měli domácí i v zápolení mixů na půlkilometrové trati, kdy jim unikla zlatá medaile o dvě setiny sekundy! „Kojetín vyhrál o dračí jazyk,“ vystihl trefně cílový dojezd bývalý vynikající kanoista. Kdo se nakonec postaral o medaile Novoveských?Stříbro bral už zmíněný mix, který přidal bronz na nejkratší trati 200 metrů, a stejné umístění vybojovali i Řezníci na pětistovce a Dračice na dvoustovce. „Holky příjemně překvapily, vždyť se daly dohromady ve středu,“ připomněl Ondračka.
Moravský šampionát se jinak proměnil v exhibici dragonů z Kojetína, kteří si na krk pověsili šest z devíti možných zlatých medailí. „Byli největším překvapením, porazili i Přerov, účastníka mistrovství světa dračích lodí v čínském Macau,“ smekl před šampiony Ondračka. Za očekáváním naopak zůstal Pražský výběr v čele s prezidentem České asociace dračích lodí Petrem Klímou. „Postrádali tři čtyři lidi ze základní posádky, což bylo znát,“ podotkl Ondračka.
Součástí víkendových bojů dragonů bylo i tradiční klání amatérských a firemních posádek, které změřily síly na 200 a 500 metrů. Na profíky z Kojetína navázala domácí posádka Hotel u Lázní, která triumfovala na obou frontách. Mezi patnácti posádkami figurovala i loď Sedmé velmoci, do které zasedli třeba i hokejisté Old Stars Uh. Ostroh nebo pákaři Armwrestling clubu Hluk.
„Už čas v rozjížďce těsně nad hranicí devětačtyřiceti sekund dával tušit, že máme na solidní umístění, ale naše nejlepší jízda měla teprve přijít,“ svěřil se háček Vojtěch Johaník. V nabité konkurenci Sedmá velmoc musela absolvovat opravnou jízdu, z níž si ale poprvé historii zajistila postup do semifinále, byť o dračí jazyk. „Třetí místo jsme uhájili dvě setiny sekundy před Resta Group a pět setin před Aubid týmem,“ komentoval neuvěřitelně dramatický finiš Rostislav Polehňa, jeden z tahounů posádky, která v semifinále dojela až poslední, což ji odsoudilo do finále B. „Finálové jízdy byly neskutečně vyrovnané, rozdíl mezi prvním a dvanáctým je pouhých 1,76 sekundy,“ prozradil Ondračka. Vítězný Hotel u Lázní zajel čas 45,80 sekundy, na dálku jej však porazila posádka AVX, která byla ve finále B o setinu sekundy rychlejší. Stříbro patří Shifťákům a bronz Elfetexu. Sedmá velmoc zajela osobák, který má hodnotu 47,12 sekundy a jedenácté místo. „A na pětistovce jsme dojeli nečekaní osmí, byť loď dojela do cíle snad setrvačností,“ usmívá se Johaník.