Zbořil: Chtěli bychom vyprodat stadion v Hradišti

Zbořil: Chtěli bychom vyprodat stadion v Hradišti
Foto: DDK  /  Ženy Slovácka znovu míří do Ligy mistryň
Uherské Hradiště Sport 07 / 06 / 2022

Ženám 1.FC Slovácko se v letošní sezóně podařilo upevnit třetí příčku v českém ženském fotbale, což znamená další účast v Lize mistryň. Uplynulou sezónu zhodnotil vedoucí úseku žen a trenér WU 18 Miroslav Zbořil.

V letošní sezóně jste obhájili se ženami třetí místo. V porovnání s loňskou sezónou to však bylo suverénějším, klidnějším způsobem. Zlepšily se ženy? Zůstal odstup od pražských S stejný?

Do sezóny jsme šli s cílem skončit do třetího místa, abychom se kvalifikovali do Ligy mistryň, což se nám povedlo s předstihem a suverénně, takže z tohoto pohledu jsme cíl splnili. Na druhou stranu po zkušenosti z Ligy mistryň ve Švédsku, kde holky předvedly zajímavé výkony proti Bordeaux a Brondby, což jsou špičkové evropské kluby, tak jsme věřili, že dokážeme získat body i s pražskými “S”, což se nám nepovedlo, i když hlavně v podzimních zápasech jsme až tak daleko nebyli, v obou zápasech jak se Spartou, tak se Slavií jsme vedli, ale soupeř vždy dokázal zápas otočit a o gól zvítězit.

Stejně jako vloni budete startovat i letos v Lize mistryň. Dáváte si pro druhý start v evropské špičce vyšší cíl? Vloni jste ve Švédsku určitě neudělali ostudu.

Zatím si žádné cíle v Lize mistryň nedáváme. Jsme rádi za to, že v ní může startovat, je to pro nás a pro holky obrovská zkušenost a svátek. Uvidíme, koho nám přiřkne los, minulý rok, když jsme dostali Bordeaux, tak se nám velké šance nedávaly, ale holky předvedly skvělý výkon a o postup se rvaly až do poslední minuty. Stejně tak s Kodani to bylo vyrovnané. Věřím, že ať dostaneme kohokoliv, tak se porveme o co nejlepší výsledek.

Máte už informace, do které fáze LM budete zařazeni a kde by se mohla kvalifikační skupina hrát, příp. s jakými soupeřkami?

Budeme hrát stejně jako minulý rok Round 1 formou miniturnaje 4 týmů v srpnu - semifinále 18. 8. a zápas o umístění 21. 8. Osm týmů je nasazených dle nejvyššího koeficientu a 8 nenasazených, kteří se budou losem přiřazovat do dvojic k nasazeným týmům. Los je naplánovaný na 24. června. Všechny účastníky už známe, z nasazených týmů patří mezi nejatraktivnější Manchester City nebo Real Madrid. Hrát v Anglii nebo ve Španělsku by byl splněný sen pro všechny. Další případní soupeři jsou např. AS Řím, Frankfurt, Ajax, … ale třeba taky Minsk nebo mistr Kazachstánu.

Bude platit stejný režim, že o pořadatelích kvalifikační skupiny budou rozhodovat hlasováním účastníci dané skupiny?

Ano, bude to stejné.. Po losu se online spojí všichni účastníci miniturnaje a záleží, kdo bude mít o pořadatelství miniturnaje zájem. Pokud by zájem mělo více týmů, tak každý tým bude hlasovat, hodně tedy bude záležet na složení miniturnaje. Minule to vyhrál švédský Kristianstad, protože pro něj hlasovala dánská Kodaň, která to měla hodinu a půl autobusem.

Jaké změny v kádru a realizačních týmech plánujete na novou sezónu?

Tou největší změnou bude, respektive už je nový trenér, který tým převzal 23. 5., a tím je Petr Vlachovský, který vystřídal Peťu Bláhu. Tímto bych chtěl Peťovi Bláhovi poděkovat za práci, kterou u žen odvedl za své 3leté působení. Na skladbě realizačního týmu pracujeme, věříme, že se nám ho podaří doplnit tak, aby měly hráčky co největší komfort a bylo o ně postaráno ve všech směrech.

Co se týká kádru, tak primárně chceme udržet stávající kádr pohromadě, doplnit jej o mladé talentované hráčky a rozvíjet jeho potenciál. Na druhou stranu víme, že tým máme mladý a v těžkých a rozhodujících zápasech hrají důležitou roli zkušenosti, pokud by se tedy naskytla možnost přivést kvalitní zkušenou hráčku, tak bychom se nebránili, ale není to tak, že to musí být za každou cenu.

Také juniorky obsadily třetí místo. Jste s tímto umístěním spokojeni?

Pokud budeme hodnotit umístění, tak se třetím místem spokojen nejsem. Myslím si, že jsme měli na víc. Kádr jsme sice měli užší než v minulých 2 sezónách, kdy jsme skončili na příčce nejvyšší, ale i tak jsme dokázali 3x porazit Slavii Praha, naposled 7:2. Bohužel jsme vždy prohráli se Spartou, a je jedno, jestli jsme vedli, nebo byli lepší. Další body jsme poztráceli doma s Brnem a třeba v Pardubicích. Hraje se na góly a na body a těch mají soupeři na konci více jak my, a proto končíme na bronzové příčce. Ale určitě z toho neděláme tragédii, holky si za celou sezónu zaslouží pochvalu. Mnohé z hráček ukazují, že pokud na sobě budou i nadále svědomitě pracovat, tak mají velkou šanci se probojovat do týmu žen, což je i naším hlavním cílem této kategorie - vychovávat hráčky pro A-tým.

Ruská agrese na Ukrajině vyhnala některé hráčky ze země a Slovácko se jich ujalo. Jsou pro týmy žen posilami?

Je to tak, tým dorostenek na nadstavbu doplnila čtveřice hráček z Ukrajiny. Všechny jsou to členky reprezentace do 19 let. Pro tým dorostenek byly velkým přínosem, jak do tréninku, tak do zápasů, protože všechny už doma nastupovaly za týmy žen v 1. lize a mají už zkušenosti s dospělým fotbalem, což bylo hodně znát. Charakterově a povahově jsou podobné našim holkám, tak do kolektivu zapadly okamžitě a bez problémů.

Stoupá s úspěchy A-týmu zájem také o ženský fotbal na Slovácku?

Myslím si, že stoupá každým rokem, v rámci klubu se snažíme ženský fotbal neustále propagovat a posouvat do povědomí více lidí nejen ve Zlínském kraji, chystáme něco i v rámci letní přípravy žen, ale to nechci zatím prozrazovat. Vedení Slovácka ženský fotbal vnímá jako právoplatnou součást klubu a rok od roku máme od vedení větší podporu, a to nejen finanční. Naopak podpora klubů ženského fotbalu ze strany asociace je minimální, se státy na naší úrovni se to nedá srovnat. Mám čerstvou zkušenost ze semináře UEFA SHARE v Irsku, kde byli zástupci ženského fotbalu ze Švédska, Dánska, Irska, Islandu, Malty a Francie. A upřímně jsme ve srovnání s těmito zeměmi vyšli jako chudý příbuzný, když to řeknu hodně diplomaticky. Před 14 dny jsem měl možnost být na finále Ligy mistryň v Turíně, více jak 30 000 diváků a fantastická atmosféra. Jednou bych chtěl zažít vyprodaný hlavní stadion v Hradišti a podobně skvělou atmosféru i na zápase našich holek! Zní to jako sci-fi, ale já věřím, že se nám to povede.

autor: Aleš Mazúrek

Tagy článku

TOPlist