Zemek: Cílů můžeme dosáhnout

Zemek: Cílů můžeme dosáhnout
Foto: František Tureček
Uherské Hradiště Sport 16 / 12 / 2015

Předseda představenstva 1.FC Slovácko a jeho faktický majitel Zdeněk Zemek už devátým rokem připravuje pro slovácké fotbalové fanoušky to nejatraktivnější sportovní menu. Jak na podzim chutnalo jemu samotnému, to bylo předmětem našeho exkluzivního rozhovoru.
V loňské sezóně získalo Slovácko za šestnáct podzimních zápasů jednadvacet bodů. Letos o bod méně. Je o ten jeden bod menší i vaše spokojenost s výsledky A-týmu v SYNOT lize?
Vstup do sezóny se nám povedl možná až mimořádně. Pak ale přišel pokles, který u nás nebývá výjimečný. Nakonec jej ale utnul poslední vydařený zápas s Teplicemi. Osobně bych uvítal na našem kontě třiadvacet bodů a osmou příčku v tabulce. Stávající počet bodů a také umístění ale mému přání nejsou tak vzdáleny, abychom jej na jaře nemohli dosáhnout. Co mně vadí, jsou ony opakované výpadky a naše nevyrovnanost ve výkonech. Sice to není nic neobvyklého ani u jiných ambicióznějších klubů, vezměte třeba Teplice, které jsou zvyklé se pohybovat pod špicí tabulky a podzim zakončily pětizápasovou šňůrou neúspěchů, a podobně je na tom letos i Jablonec, ale já bych byl raději, kdybychom takové série zvládli s více jak jedním bodem z pěti zápasů. S analýzou těchto nezdarů jsme počkali až po zápase s Teplicemi. Máme před sebou jednání představenstva, kde budeme projednávat hodnocení podzimu, a čeká mě také jednání s trenérem Habancem.
Z reakcí trenéra Habance po jednotlivých utkáních bylo zřejmé, že hlavní nespokojenost je s obrannou činností. Zaměříte se při analýzách právě na ni a jaké řešení problémů v obraně budete preferovat?
Máte pravdu. Branek jsme skutečně inkasovali hodně. Patříme v této statistice mezi pět nejhorších týmů ligy. Pro mě je také nepochopitelné, že obrana či spíše celá defenziva byla tak nejistá. Jsem zvědavý na výsledky hodnocení. První rezervy ale musíme hledat v tréninkovém procesu. V přístupu k němu a v jeho efektivitě. Problém defenzivní činnosti je ale řešitelným problémem a věřím, že do jarní části půjdeme dobře připraveni a do kýžené první desítky pořadí ligy se probojujeme.
Před utkáním s Teplicemi se hodně spekulovalo o situaci trenéra Habance. Povede dosud úspěšný kouč slovácký tým i v jarní sezóně?
Je českým zvykem, že pokud nastane neúspěšná série, první se vyrojí spekulace o trenérovi. Trenér Habanec nakonec v posledním zápase vedl tým a dovedl jej k vítězství. Myslím, že tím sám odpověděl na vaši otázku. Věřím také, že tým dokáže dobře připravit už na jarní premiéru, ve které se nám postaví do cesty vedoucí Plzeň, a že s ní odehrajeme důstojný a úspěšný zápas.
Při letošní velké marodce se často diskutovala otázka šířky kádru. Jste připraven hovořit s vedením klubu o posílení kádru? Už jednou vzpomínaná obranná fáze by čerstvou krev asi uvítala. Trenér sám přiznával po zápasech, že už nemá jak „míchat“ se sestavou.
Otázka sestavy je věcí trenéra, nad kterým je ještě ředitel klubu. Já určitě nebudu tím, který by se mu do těchto věcí míchal. S náměty na posílení tedy musí přijít trenér. Můj názor ale je ten, že nejdříve se musíme zamyslet nad tím, jestli nejsou rezervy v tréninkové morálce a v tréninkovém procesu vůbec. Tam vidím cestu ke zlepšení. Jestli ale můžeme někde sehnat kvalitní doplnění kádru na určitých postech, o tom můžeme diskutovat.
V médiích se začaly objevovat zaručené zprávy o zájmu klubů o některé hráče Slovácka. Mluvilo se o Sadílkovi či Havlíkovi. Je ve hře jejich odchod ze Slovácka?
Na stole žádnou konkrétní nabídku nemám. Navíc nás nic nenutí hráče prodávat. Myslím také, že oslabovat tým o perspektivní hráče by ani nebylo rozumné.
V úvodu sezóny jste vytýčil další cíl, kterým je přilákání diváků do ochozů. Jak jste spokojen s jeho naplněním? Čísla nejsou příliš optimistická.
S iniciátory otevření klubu do celého Slovácka jsem seděl a půlrok jsme si vyhodnotili. Shodli jsme se, že konkrétní cíle se naplnit nepodařilo. Nicméně jsem přesvědčen, že jdeme po správné cestě, a potvrzují to i dosavadní výsledky v počtu získaných diváků. Do projektu se na šesti místech zapojilo ve fanzónách přes dva tisíce dětí a jejich rodičů. Přímo na utkání jsme přivezli více jak osm stovek dětí, včetně dětí z dětských domovů, které zveme na fotbal už pravidelně. Myslím, že na první půlrok to nejsou špatné výsledky, ale naším cílem zůstává výraznější zvýšení průměrné návštěvnosti na stadionu a ještě významnější získání nových diváků. Co je povzbudivé, je zájem z jednotlivých míst, která tento projekt navštívil.
Pro fanoušky na Slovácku bylo vrcholem podzimu derby ve Zlíně, které hráči nezvládli. Jak dlouho jste se s touto porážkou vyrovnával?
Nemusel jsem se s ní nějak výrazně vyrovnávat. Osobně mám radost z toho, že v regionu je další klub, který hraje ligu, a vždycky opakuji, že stokrát raději budu jezdit do Zlína a blízkých míst než do vzdálených končin v Čechách, kde zápas nemá ten správný náboj. Tím nechci říci, že bych tu porážku bagatelizoval. Zlín hrál na podzim zajímavý fotbal, ze kterého je cítit radost, že se vrátil do první ligy. My máme možnost mu porážku na jaře sportovně oplatit a na to se musíme řádně připravit.
Jsme na konci kalendářního roku, a tak si dovolím obecnější otázku. Přinesl vám letos slovácký fotbal více radostí, anebo starostí?
Určitě mi přinesl více radostí. Nemyslím jen hru našeho týmu. Na mysli mám i EURO U21. Radost mi udělalo to, jak jsme se dokázali zhostit pořadatelské role a dokázali jsme našlapat při utkáních šampionátu stadion diváky. Zároveň mě těší, že se potvrdilo, že fotbal je světovým fenoménem, který snad jako jediný dokáže spojovat lidi nejrůznějších národností, vyznání, sociálních vrstev či barev pleti.
Jestliže je to vaše poslední otázka, tak mi dovolte využít příležitosti a poděkovat všem našim fanouškům za jejich přízeň a někdy i trpělivost, které si nesmírně vážím, a popřát jim krásné Vánoce a hodně zdraví, spokojenosti a společné fotbalové radosti v novém roce 2016. 

Tagy článku

TOPlist