Životní jubileum oslaví Karel Kalina v sedle motorky

Životní jubileum oslaví Karel Kalina v sedle motorky
Foto: sal
Staré Město Sport 02 / 05 / 2014

Už o víkendu zamíří do Starého Města stovky příznivců motocyklového sportu. Na zdejších silnicích se pojede dvanáctý ročník Slováckého okruhu O cenu Bohumila Kováře. Na startu nebude chybět ani domácí závodník Karel Kalina, pro kterého bude letošní ročník přece jenom jiný. V sedle své závodní motorky totiž oslaví životní jubileum. V pondělí 5. května mu bude šedesát.
„Je to hrozné výrobní číslo,“ směje se Kalina, kterému motorky učarovaly už v dětství a doprovázejí ho celým životem. „Pocházím z Uherského Hradiště, bydlel jsem na Mariánském náměstí a na ulici Dlouhé byl centrální sklad Mototechny pro Jihomoravský kraj a vedoucího tam dělal pan Plachý, který byl i závodníkem. Od mala jsem tam chodil a pomáhal jsem mu. Tam vznikl základ mého vztahu k motorkám,“ vzpomíná na dětství Karel Kalina.
První závod absolvoval v roce 1972 v Břeclavi, na motorce o obsahu 175 ccm. Následující závod v Rohatci už stál na bedně a na krku měl stříbrný věnec. „Ale pokud bych to měl brát opravdu podrobně, tak můj úplně první závod jsem jel asi ve čtyřech letech na závodech tříkolek kolem spořitelny. Dodnes mám doma ze závodu památeční fotografie. Už tehdy jsem se dokázal probojovat až na bednu. Asi to mám v krvi,“ dodává s úsměvem staroměstský závodník. Sice ještě hrál házenou za dorost pod trenérem Strádalem a zkoušel i jízdu na koni, ale nakonec zvítězili koně pod kapotou. „Ve stájích jsme se o koně museli starat a domů jsem se vracel docela nadřený a ke všemu začala pokulhávat i škola, takže doma jsem dostal striktní zákaz koní. Jenomže maminka vůbec nevěděla, že tajně jezdím na motorce. S prvním pionýrem jsem ale musel přiznat barvu. No nadšení doma nezavládlo,“ vzpomíná.
V sedmnácti si udělal řidičák a mohl vyrazit závodit. Po návratu z vojny v roce 1975 odjel pravidelně každou závodní sezonu. „Tady patří velké poděkování Milanu Šobáňovi, který mně pomáhal nejen s přípravou motocyklu, ale i svými radami,“ dodává Kalina, který svůj první zlatý věnec vybojoval na závodech v Moravanech u Kyjova v roce 1976. K nejvydařenějším patří sezony 2007 a 2009, kdy oslavil domácí titul vicemistra republiky ve třídě Supermono a ve stejné kategorii se stal mistrem Slovenska.
I přesto, že v sobotu začíná nová sezona, stále neví, jestli stihne připravit závodní stroje. „Motor ze Supermona mám v ladičském servisu a vyskytla se tam nějaká závada, ale snad už je vše v pořádku a věřím, že do soboty to stihneme dát dohromady. V jednu chvíli jsem už přestával věřit. Ještě mám v plánu startovat i ve třídě do 175 ccm Klasik. A tady mám připravenou MZ 125 a ještě budu skládat rezervní motorku Kovrovce 175,“ popisuje Kalina peripetie s přípravou motorek na Slovácký okruh, na který zároveň zve všechny příznivce motosportu. „Kdyby se mi podařilo dojet na bednu, byl by to krásný dárek k narozeninám,“ uzavírá oslavenec Karel Kalina. 

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace