Zlatí Tykalovi a bronzoví šachisté

Slovácko Sport 03 / 02 / 2020

O tři ze čtyř medailí, které na Zimní olympiádě dětí a mládeže v Karlovarském kraji vybojovali sportovci Zlínského kraje, se postarali reprezentanti Slovácka. Krasobruslařští sourozenci Barbora a Jakub Tykalovi z Bruslařského klubu Uherský Brod zařídili stříbrný double a tým šachistů přidal cenný bronz.
Brodský klub měl na olympiádě čtyři želízka v ohni. Jako první do bojů na zimním stadionu v Ostrově zasáhl Jakub Tykal, který startoval v mladších žácích. „Kuba předvedl velmi povedenou volnou jízdu, která měla větší obtížnost než v předchozích závodech, a od rozhodčích získal 48,12 bodu, což mu vyneslo druhé místo. Nad jeho síly byl jen Warisch z Moravskoslezského kraje,“ prozradila Kateřina Tykalová, předsedkyně klubu od Olšavy. Zahanbit se nenechala ani Jakubova sestra Barbora, závodící v kategorii mladších žákyň. „Bára předvedla všechny požadované prvky, drobně zaváhala jen u skokové kombinace a od rozhodčích dostala 61,82 bodu. V konkurenci osmadvaceti soupeřek skončila druhá, když nestačila jen na Sukupovou z Jihomoravského kraje,“ neskrývala spokojenost Tykalová. Sourozenci Tykalovi tak do bodového koše Zlínského kraje nasypali 32 bodů.
Andrea Pšurná stejně jako Tykal startovala ve vyšší věkové kategorii starších žákyň, což pro ni znamenalo natrénovat přes vánoční prázdniny druhý soutěžní program. „Na olympiádě totiž jela krátký program i volnou jízdu, vždy se však nevyhnula jedné větší chybě u skokového prvku a piruetě, čímž se připravila o cenné body,“ posteskla si Tykalová. Její svěřenka nakonec se ziskem 67,38 bodu obsadila 18. místo.
Na rychlobruslařské dráze se představila Zuzana Straňáková, která ve sprintu na 111 metrů starších dívek obsadila 25. místo. Na dvojnásobné trati skončila dvacátá a na pětistovce čtrnáctá.
Třetí medaili pro Zlínský kraj nakonec přidali šachisté, kteří si na krk pověsili nečekaný bronz. Jejich barvy hájili i Bayarjavhklan Delgerdalai s Vlastimilem Babulou z ŠK Staré Město a Marie Vaňková z ŠO Kunovice. Tým pak doplnil malenovický Michal Černý.

autor: ceh, tk