Člověče, nedej se!

Člověče, nedej se!
Foto: Pavel Valenta  /  Nenechte se zmýlit, ta cenovka Kč 32,90 se vztahuje k vedlejšímu (vpravo) Znojmia Kapusta řezaná, gramáž 450 g
Uherské Hradiště Tribuna 14 / 06 / 2022

Je neděle, 29. 5. 2022, dopoledne. Došly mně zásoby potravin, tak jsem vyrazil v Uherském Hradišti do všeobecné známého supermarketu Kaufland, jehož přesnější adresu nemusím uvádět, protože je zde naštěstí jenom jeden.

Mimo jiné, jsem se zastavil u chladicích boxů s mraženou zeleninou. Vybral jsem si Kaisergemüse Bio, směs různé zeleniny, na přiložené žluté cenovce, označené jako mražená zelenina, za Kč 27,90, instinktivně předpokládaje, že cenovka se vztahuje právě k tomuto výrobku, protože k tomu byla nejblíže, nehledě na to, že cenovky zleva i zprava se popisem vztahovaly k jinému zboží (letní zelenina a kapusta). Vnitřně uspokojen, že jsem si koupil kvalitní zeleninu za příznivou cenu, jsem se odebral k pokladně.

Po zaplacení nakoupeného zboží i dalšího jsem, tak jako vždy, prohlédl toto zboží, včetně cen uvedených na pokladním lístku. K mému překvapení jsem zjistil, že ona „výhodně“ nakoupená mražená zelenina nestála oněch Kč 27,90, ale Kč 59,90. Na informacích jsem si nechal ověřit tuto cenu a byla potvrzena samozřejmě ta vyšší. S notnou dávkou rozladěnosti, že jsem si koupil něco, co za tuto cenu jistě nestálo, jsem se odebral k domovu.

Nedalo mně to, zaktivoval jsem svoji obrazovou paměť, ale stále se nedařilo najít tu cenovku s Kč 59,90. Tak jsem si odpoledne téhož dne udělal vycházku přes celé město, s cílem především si ověřit skutečnosti ve výše uvedeném Kauflandu, který na svém lístku pokladním má uvedený slogan: „Chytré domácnosti vědí, na koho je spoleh“, který i po minulých zkušenostech považuji za silně přehnaný.

Znovu a podrobněji jsem si tedy prohlédl a ověřil poznatky již výše uvedené. Mýlil jsem se pouze v jednom. Že na žluté cenovce byla, téměř nečitelně, uvedena gramáž 450 g, kdežto na balení 750 g. Ale to na věci nic neměnilo. Požádal jsem o vysvětlení paní z informací, blondýnu s vlasy upravenými do uzlíku. „Počkej tady (informace), já jdu s pánem, má nějaký problém,“ vyzvala svoji kolegyni. Přišli jsme na místo. Zeptal jsem se jí, kde se u tohoto koupeného zboží nachází příslušná cenovka, tedy mražená zelenina bio s cenou 59,90 a gramáží 750 g. Zmateně pobíhala na obě strany a samozřejmě takovouto cenovku nenašla. Druhá moje otázka byla, ke kterému zboží (mražená zelenina 450 g) se vztahuje právě ta žlutá cenovka s Kč 29,90. Opět zmateně pobíhala ze strany na stranu, ale jako by se vypařilo. Přitom všechny boxy byly zaplněny různou mraženou zeleninou. Za odpovědí, kterou vyřkla, s přesvědčením o své pravdě, může být snad jenom blondýna. „No, ta je tu přece proto, až přijde nové zboží.“ Po probrání  z mrákot jsem se opět, poněkud nechápaje, dotázal, proč tedy je zde zboží, ale není k němu cenovka. To už na blondýnu s vlasy do uzlíku bylo přespříliš. Vzala mně z ruky pokladní lístek a že si mám zavolat na uvedené číslo zákaznické linky. Na můj požadavek zavolat vedoucího zněla odpověď, že tam žádný není a že ať ji nezdržuji, že má práci na informacích, a svižným krokem se vzdálila. Předpokládal jsem, stejně jako většina z vás, že se dotyčná omluví za nesrovnalosti a přivodí patřičnou nápravu. Jak jste se dočetli výše, nestalo se tak. Ba naopak. Na můj verbální atak, že vědomě a záměrně klamou a tím podvádí kupující, nenašla žádnou odpověď.

Vážení čtenáři. Nemám jiné odůvodnění, a to i po dřívějších zkušenostech, než to, že zaměstnanci Kauflandu zcela záměrně klamou kupující, nestydí se za to a co dím, snad to považují za svoji morální povinnost vůči zaměstnavateli.

A ještě jeden, důležitý poznatek. K celé té naší, v podstatě plané diskusi, se přichomýtla mladá paní, vybírající také nějakou tu mraženinu, a po většině času byla přítomná. Zeptal jsem se jí na názor. „Nevím, nemám čas.“ Byla se mnou rychle vyřízena a odešla.

Tato a podobné zkušenosti mě přivedly k hlubší úvaze o morálce Čechů. V zásadě je lze rozdělit do tří skupin: Ti, kteří podvádí, okrádají jiné a lžou, ti, kteří se tomu všemožně brání a žádají spravedlnost, a ti, a těch je většina, kteří si to nechají líbit a ještě jsou mnohdy proti té skupině druhé. Jako zájemce o historii, a to nejen českou, se ujišťuji, že lidé na celém světě se vlastně vůbec nezměnili a nezmoudřeli, Čechy nevyjímaje.

Výzva čtenářům a dalším: Jistě i vy máte podobné zkušenosti, a to nejenom tyto konkrétní.

Nebojte se vystoupit proti šlendriánu, obhajujte svoji pravdu, až kam to půjde, jinak nás to zlo zahubí. Držím vám palce.

autor: Pavel Valenta

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace