"Děti vychovávejme k zodpovědnosti, ale neposílejme do izolace"

&quote;Děti vychovávejme k zodpovědnosti, ale neposílejme do izolace&quote;
Foto: archiv  /  Ivo Valenta
Uherské Hradiště Tribuna 01 / 09 / 2020
Příspěvky v rubrice Tribuna nevyjadřují stanovisko redakce, veškerou odpovědnost za obsah textů nesou jejich autoři. TEXTY MOHOU BÝT REDAKČNĚ KRÁCENY.

Děti vrátily školních lavic. Začal nový školní rok, navíc historicky první, který již od samotného počátku provázejí bezpečnostní opatření, související s pandemií COVID-19. Své děti dnes do školy doprovázel také senátor a podnikatel Ivo Valenta.

Pane senátore, jaké bylo vaše první poprázdninové ráno?
Zhodnotil bych ho s nadsázkou asi tak, jako všichni rodiče školou povinných dětí – dneškem nám skončily prázdniny. Nadcházející měsíce, a doufejme, že jich bude s ohledem na pandemii COVID-19 skutečně deset, tedy budeme prožívat v klasickém „kolotoči“, který zná každý – škola, případně školka, úkoly, zájmové kroužky a podobně.

To zejména pro děti nezní příliš pozitivně…
Prošli jsme si tím ale všichni. Na druhou stranu si nemyslím, že se dnešní děti do školy ani troško netěší. Přístup ze strany řady škol a učitelů již dnes není tak autoritářský a dominantní, jako tomu bylo dříve. Dítě má daleko větší prostor seberealizace, řada zejména moderních škol volí individuální přístup ke každému z nich a učitelé jsou leckde pro děti rovnocenným partnerem, což je pro mne velmi důležité. V neposlední řadě se děti po prázdninách těší na své kamarády. Především bych ale rád zdůraznil, že jsem velice rád, že se děti po měsících, kterým dominovala nejen online výuka, ale také nejistota až zmatek, vracejí do běžného školního režimu, který má zase svůj zaběhnutý řád a jak jsem již naznačil, byl bych rád, kdyby tomu tak zůstalo po celý školní rok..

Jak začátek školního roku vnímají vaše děti?
Školačkami jsou jen Alenka s Eliškou, Ivošek je předškolákem a nástup do první třídy si prožije až za rok. Upřímně však neznám mnoho dětí, kterým by o prázdninách scházela škola v tom pravém smyslu slova. Já osobně jsem se například do školy těšil jen na kamarády, hodiny tělocviku, případně výlety a další akce.  Podobně to mají asi všechny děti, včetně těch mých.

V médiích se v poslední době často objevovaly články k tématu opatření v souvislosti s šířením, pandemie koronaviru. Jak se na tuto záležitost díváte?
Jsem ve svých názorem konstantní. Dlouhodobě tvrdím, že lidé musí být zodpovědní – a k tomu se snažit v rámci možností vychovávat i děti. Na druhou stranu děti zejména v předškolním a mladším školním věku nemůžeme svázat striktními pravidly. Není v jejich možnostech je dodržet a život znovu zastavit také nesmíme. Je mi smutno z článků typu „dítě, které zakašle, nemá ve školce či ve škole co dělat“. Je logické, že nemocné dítě do kolektivních zařízení nepatří, ať je to COVID nebo není. Nemůžeme ale jít do extrému, abychom děti strkali kvůli jednomu zakašlání někam do izolace a zraňovali tak jeho psychiku. Stejně tak přerušení výuky považuji až za skutečně velmi krajní opatření, ke kterému aktuálně nevidím žádný důvod.

Vaše děti do běžné školy nechodí – navštěvují soukromou školu, kterou jste sám založil. Proč?
S tím, jak se mé děti blížily školnímu věku, jsem se samozřejmě zajímal o možnosti vzdělávání v regionu. Zjistil jsem, že je zde poptávka po dvojjazyčném vzdělávání a pobyt dětí v menších kolektivech tak, aby se každému z nich mohly učitelky lépe věnovat. Proto jsem se rozhodl nabídnout rodičům alternativu. Spojil jsem síly s paní Věrou Olšákovou, která má za sebou více než 25 let zkušeností s vedením školy, a společně jsme vybudovali regionální vzdělávací institut Academic School, působící ve Zlíně a Uherském Hradišti, který na tuto čtvrt století trvající historii navazuje, a doplňuje možnosti vzdělávání v regionu. Je určen dětem od dvou let až po maturitu.

Academic School v Uherském Hradišti aktuálně plánuje rozšíření prostor. Kdy k tomu dojde?
Plánovaným rozšířením školních prostor, reagujeme především na velký zájem ze strany rodičů. Navíc chceme, aby byly děti vzdělávány v moderních prostorách, které splňují veškeré nároky a požadavky. Naše škola se vedle běžné výuky věnuje také dvojjazyčnému vzdělávání a práci s nadanými dětmi. Nároky na výuku a prostory se neustále zvyšují.  My chceme jít s dobou dětem nabídnout to nejlepší. Rádi bychom školu rozšířili o další moderní učebny či knihovnu, navíc bychom zde postupně chtěli vybudovat také areál venkovního hřiště a sportoviště, které poslouží široké veřejnosti. Bohužel však v otázce rozšiřování školních prostor zavládlo nepochopení ze strany města, se kterým bychom rádi spolupracovali. Věřím, že se vše vysvětlí – jde přece především o děti.

 

Zadavetel/objednatel: Strana soukromníků ČR

autor: tisková zpráva

Tagy článku

TOPlist