Dinosauři útočí. A důvod je prostý. Bojí se konfrontace s fakty!

Dinosauři útočí. A důvod je prostý. Bojí se konfrontace s fakty!
Michal Dvouletý, zastupitel Zlínského kraje
Uherské Hradiště Tribuna 08 / 03 / 2020

Typickou diagnózou politických dinosaurů je, že všechny, kdo slepě nepapouškují jejich politické nesmysly, označují za lháře nebo neschopné puberťáky. A jak je vidět, sám hejtman Jiří Čunek se opakovaně usvědčuje z toho, že je prototypem takového dinosaura, který navíc balamutí veřejnost a ještě tomu říká důkazy.
Jenže výhodou nás politických začátečníků je to, že jdeme po faktech, číslech a argumentech, kterými tak tak snadno nachytáváme ty, kteří přes své velikášství zapomínají, že obyvatelé našeho kraje nejsou hluché a slepé ovce. A proto jsme pro tyto dinosaury otravní jako veš v kožichu. V této souvislosti si nemohou odpustit několik poznámek, které bystrému čtenáři napoví, kde je pravda a kde jen snaha o další manipulaci.
Všichni jsme rádi, že se zlepšilo hospodaření KTNB. Ale už nikdo z vedení kraje nemluví o tom, že je to také díky tomu, že nemocnice prodala své budoucí platby od VZP bance. Díky tomu vylepšila své hospodaření, naoko snížila své zadlužení, ale i tak stále dluží stovky milionů korun, za které platí pořád rostoucí úroky.  Stejně tak jsme všichni rádi, že rostou mzdy lékařů a zdravotních sester. Ale byl bych raději, kdybych to nečetl jen v krajském magazínu, ale slyšel od mnoha lékařů a sester, se kterými se setkávám a kteří jen nevěřícně kroutí hlavou.
Hejtman také píše, že ten, kdo tvrdí, že nemocnice bude stát dvakrát tolik, je buď idiot nebo jsem si ho vymyslel. Tím hejtman urazil doc. Václava Rýznara, dlouholetého ředitele Fakultní nemocnice v Olomouci, který čerpal z mnoha mezinárodních zkušeností a který to již vloni vepsal do renomovaného expertního stanoviska. Že ho hejtman nečetl, i když jsme jej dali k dispozici celému krajskému zastupitelstvu, je jen jeho ostudou.
A zbytek už jen telegraficky v přímém srovnání toho, co tvrdí hejtman a co je napsané v investičním záměru, který tak nestandardně „protlačil“ prosincovým krajským zastupitelstvem. DPH si kraj bude moci odečíst, ale pouze ze stavení části, ne celé investice, jak píše hejtman (viz. str. 18 investičního záměru). Stavební práce mají stát 5,6 miliard, ne 5,4 miliard, kraj si má půjčit 3 miliardy, ne 2 miliardy a krajský rozpočet má sice celkové příjmy 14,5 miliard, ale na VEŠKERÉ investice má kraj k dispozici pouze 1,3 miliardy. Zbytek jsou mandatorní transfery a běžné výdaje kraje.
Úplně stranou už nechávám další báchorku o tom, že si stát, kraj a město jen tak z radosti vykoupí za další astronomický balík peněz areál současné nemocnice a za další stovky milionů zde vybuduje zcela něco nového. Kde se ale všechny tyto peníze vezmou, neřeší už vůbec nikdo. Ale na to jsme si už u pana hejtmana bohužel nějak zvykli …  

O budoucnosti Zlínského kraje by neměli rozhodovat vysloužilí dinosauři s megalomanskými nápady a nulovou zodpovědností za naši společnou budoucnost. Náš kraj je nejlepším místem pro život. Tak si ho nenechme vzít.

Michal Dvouletý, zastupitel Zlínského kraje

autor: noname
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace