I malá řešení mají svůj význam - zaostřeno na Uherské Hradiště
Foto: ilustrační foto
Příspěvky v rubrice Tribuna nevyjadřují stanovisko redakce, veškerou odpovědnost za obsah textů nesou jejich autoři. TEXTY MOHOU BÝT REDAKČNĚ KRÁCENY.
Život ve městech je sice pohodlný, zejména díky snadno dostupným službám, má ale řadu úskalí. Vlny horkých dní a nocí a dny beze srážek přetváří zejména v letních měsících města v tepelné a vyprahlé ostrovy. Rozpálená náměstí, nedostatek vodních prvků, stromů a veřejné zeleně i zahrádek mohou v létě udělat z města pekelné místo, z kterého lidé spíš utíkají.
Jak tedy zlepšit životní prostředí ve městě a tím i život obyvatel města Uherské Hradiště, je tématem veřejné debaty, která se bude konat na Fakultě logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Bati na Studentském náměstí v Uherském Hradišti dne 14. listopadu od 16.30.
V rámci debaty vystoupí zástupkyně města Zuzana Vandame a Markéta Sprinzlová, které představí obsah a plánované aktivity Místní adaptační strategie města Uherské Hradiště na změnu klimatu.
Barbara Vojvodíková z Institutu pro udržitelný život sídel seznámí s konceptem tzv. environmentální akupunktury, která se zaměřuje na navrhování a realizaci maloplošných zelených a vodních prvků v městském prostředí.
Další blok bude věnován zahrádkaření. Nejprve Barbora Duží z Ústavu geoniky AV ČR, v.v.i., obecně představí význam zahrádkaření ve městech nejen z hlediska produkce potravin, ale také jako účinný nástroj ke zmírnění změny klimatu a poukáže tak na nezastupitelnou roli zahrádek ve městech.
Lenka Pavelčíková z Přírodovědného centra Trnka při DDM naváže na zahradní téma prezentací o přírodních zahradách, obsahující konkrétní tipy a návody na to, jaké přírodě blízké prvky lze do zahrad doplnit.
Jak naznačuje název debaty, která je určena pro širokou veřejnost, i malá řešení v oblasti zeleně a zahrádkaření mají svůj význam a každý z nás k nim může přispět podle svých možností.