Palec nahoru do Ostrohu
Foto: František Tureček
Příspěvky v rubrice Tribuna nevyjadřují stanovisko redakce, veškerou odpovědnost za obsah textů nesou jejich autoři. TEXTY MOHOU BÝT REDAKČNĚ KRÁCENY.
Stolní kalendář na rok 2025 vydaný městským úřadem je skutečně „majstrštyk“.
Pohlednice v proměnách času nabízí Ostrožanům zavzpomínání na historii, jak jsme ji znali, pěkné náměstí, obloukový most, přes nějž jsme jako kluci lozili, pivovar a jeho vysoký komín, splav řeky Moravy, kde jsme si užívali naše plavecká umění, obdivovali jsme Kerndlovu i Steinblinkovu vilu, obchody na náměstí, u Študentů jsme kupovali hokejky, v létě pak rybářské náčiní, u Hánů se šilo, když jsme měli ve škole přestávku, tak jsme okukovali obchůdek „žanka“ Kříže, školní potřeby nám prodali pan Vlk nebo jeho paní, na Adlerovém bylo vše, co dům potřeboval, u Pařízka jsme dostali špagetu (bužírku) na pletení žil k velikonoční šlahačce ...
Ostrožské hospody, těch bylo, Kilhof, Omelka, Vávra, Zajíček, hotel na náměstí, Bezděk v Kvačicích, Mazůrovi, Hoffmanova kavárna proti kostelu sv. Ondřeje, Pelikán. Předměstský hostinec u Ottů provozoval fotbalista a podporovatel ostrožského klubu Bohuš Kolář (tam jsme si chodili vyptat staré ohrané karty). Hostinec u Fryčků, to byla oblíbená klubovna fotbalistů, ale v zahradě i kuželník. Jo, to se pěkně vzpomíná, bejvávalo, bejvávalo dobře…
Náměstí bylo pro špacírování i nedělní posezení, než ho před pár lety „zprasili“ architekti dobře placení… Zvláště řidiči si „pochvalují“, že...
Krásný kalendář, krásné vzpomínání, historie Uh. Ostrohu, to je k nezapomnění. Díky těm, kdo se na tvorbě podíleli, i tomu, kdo jej inicioval, že je „na světě“ k oslavám 750 let od první zmínky o naší domovině. A jak mně řekla ředitelka odboru kultury a infocentra Klára Fabo: „Těšte se a poznačte si do kalendáře Den města 17. května, to bude akce všech spolků, organizací, bude skvělá gastro přehlídka, atrakce pro děti, třeba přijde i Přemysl Otakar II. …“