Pohled mladého člověka a připomenutí síly mladé generace a slušnosti
Foto: ilustrační foto
Příspěvky v rubrice Tribuna nevyjadřují stanovisko redakce, veškerou odpovědnost za obsah textů nesou jejich autoři. TEXTY MOHOU BÝT REDAKČNĚ KRÁCENY.
Možnost přijít ke svobodným volbám je důkaz toho, že demokracie vítězí. Demokracie není pouze o volených zástupcích občanů. Jedná se především o boj za svobodu, možnost každého jednotlivce svobodně se rozhodnout. A nebylo tomu jinak ani v letošní (právě skončené) volbě prezidenta ČR.
Díky oné těžce vybojované svobodě dnes můžeme být součástí další kapitoly českých dějin.
Po letošní volbě máme šanci odvrátit se od populismu a navrátit zde masarykovské a havlovské hodnoty, jako jsou například slušnost a důstojnost. Vše, na čem byla republika v roce 1918 založena a do čeho se jí podařilo po více jak 40leté nadvládě komunistických představitelů navrátit.
Často se setkáváme s názory od starších generací, že mladí lidé nemají nic za sebou, a nerozumí tak důležitým problematikám, že jim na spoustě věcí nezáleží, jsou individualističtí a nedokáží přijmout zodpovědnost. Výsledky voleb i jejich následné analýzy dokazují, že naopak mladá generace je velice přemýšlivá, uvědomuje si, jaké hodnoty jsou pro životi pro Česko důležité. Jedná se hlavně o jejich budoucnost, není jim lhostejný osud země, v níž budou žít i pracovat další desítky let a ve které budou žít i jejich děti. Není pravdou, že mladí lidé myslí jen na sebe. Dokáží se v mnoha situacích spojit pro dobrou věc, i díky oněm často odsuzovaným sociálním sítím.
Mladá generace dokázala vzít odpovědnost do svých rukou, angažovat se, zajímat se. Prokázali tím, jaká neuvěřitelná síla mezi nimi je. A právě tito mladí lidé jsou dnes z většiny Havlovými dětmi.
Nejen oni však mají zásluhu na výsledcích. Díky patří všem lidem, kteří přišli k volbám a vyjádřili svůj názor. Každý volič přispěl svým hlasem k rozhodnutí; ať už na jednu nebo na druhou stranu.
Jedním z největších překvapení byl příjezd slovenské prezidentky Zuzany Čaputové přímo do štábu nově zvoleného prezidenta Petra Pavla, aby mu osobně pogratulovala a vyjádřila se k výsledku voleb. Uvedla, že toto vítězství je nadějí pro naši republiku, a že bude ráda, když bude moci spolupracovat s naší politickou scénou. Taková podpora je dosud nevídaná a svědčí o opravdu blízkých vztazích mezi Slovenskou a Českou republikou. I Zuzana Čaputová hovořila o unikátním spojení těchto dvou národů, které je jedním z nejbližších spojení na světě.
Gratulovalo mnoho zahraničních politiků včetně ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, jenž českému národu mnohokrát děkoval za dlouhodobou podporu ve válce s Ruskem.
Ve štábu nechyběli ani kandidáti z prvního kola, jež nabídli pomoc a spolupráci vítězi prvního a nyní již i druhého kola voleb. Kromě Marka Hilšera a Pavla Fischera byla přítomná i Danuše Nerudová, která se po prvním kole stala významným symbolem pokroku na české politické scéně.
Její přijetí prohry bylo příkladem toho, jak se s výsledkem vyrovnat s pokorou, důstojností a nezahořknout. Okamžitě nabídla Petru Pavlovi veškerou pomoc ve dvoutýdenním kampaňovém maratonu. Její následná angažovanost byla obrovská, a i díky jejímu přístupu, i celému jejímu týmu se podařilo vést nadále čestnou a slušnou vítěznou kampaň.
Eva Pavlová jako první dáma bude jistě, jak již avizovala, aktivní první dámou otevírající témata jako je například podpora matek samoživitelek, jelikož má i osobní zkušenost, která jí přináší osvícený pohled na celou problematiku bude skvělou zástupkyní pro matky, ale i otce samoživitele. Oproti minulým deseti letům by se jednalo o změnu v přístupu k této roli neukotvené v Ústavě.
Také Danuše Nerudová by chtěla zůstat se svými tématy ve veřejném prostoru, a tak by obě dámy mohly pozitivně přispívat k veřejné debatě v české společnosti.
Česká republika je svobodnou demokratickou zemí, za níž bychom se všichni měli umět postavit. Jsme hrdý národ, který svou hodnotu dokazuje jednotlivými kroky, které činíme.
Naše politická kultura je (až na výjimky) na vysoké úrovni, náš jazyk je bohatý, má tradici mnoha set let, stejně tak na úrovni je naše kultura i tradice. Nakonec je namístě zmínit náš specifický, mnohdy satirický, humor.
V krizích se dokážeme semknout a pomáhat tam, kde je třeba.
Být Čechem není ostuda.
autor:
Adéla Vodičková, studentka, 22 let