Problémy s přijetím do místa firmy a bydliště

Problémy s přijetím do místa firmy a bydliště
Foto: ilustrační foto DDK
Uherské Hradiště Tribuna 15 / 02 / 2024
Příspěvky v rubrice Tribuna nevyjadřují stanovisko redakce, veškerou odpovědnost za obsah textů nesou jejich autoři. TEXTY MOHOU BÝT REDAKČNĚ KRÁCENY.

OTEVŘENÝ DOPIS STAROSTOVI MĚSTA UHERSKÉ HRADIŠTĚ

Obracím se na vás touto cestou s problémem v našem městě, který se dle mého názoru týká asi jedné třetiny obyvatel města Uherské Hradiště, a to je s dopravním značením v Uherském Hradišti a s tím i komplikacemi s Městskou policií.

Narodila jsem se v Uherském Hradišti a v tomto městě, případně v jeho okrese, žiji celý svůj život.  Nikdy jsem tu neměla žádné potíže a řekla bych, že se mně v tomto městě moc líbí.

Po 54 letech jsem ovšem měla problém s Městskou policií, když mně bylo sděleno, že nesmím s dodávkou do místa své firmy, která sídlí ve Staré Tenici 1123 v Uherském Hradišti.

Již 8 let mám na této adrese sídlo firmy, rozvážím mražené zboží koncovému zákazníkovi domů. Jsem na cestách od rána do večera mimo pondělí celý týden i o víkendech a s dodávkou parkuji v bývalém areálu Otmy. Ovšem jsou dny, kdy se vracím pozdě večer a moc brzy ráno zase odjíždím. Tak jsem se domluvila s vedením firmy Obzor, nejdříve s panem Čížem, který již v Obzoru UH není, a poté s paní Omelkovou, že můžu přes noc zaparkovat na jejich parkovišti. Jedná se zpravidla o noci z úterý na středu, jeden týden z pátku na sobotu a druhý týden ze soboty na neděli.  Mimo jiné musím podotknout, že na tomto jejich parkovišti je zaparkováno přes noc a o víkendech mnoho jiných aut obyvatel Staré Tenice.

Jaké bylo moje překvapení, když jsem dne 10. 1. 2024 před 5. hodinou ranní přišla k autu a za stěračem našla lístek od Městské policie s časem 0:36 h, že jsem porušila zákon.

Když jsem se tedy vracela po své trase kolem 18. hodiny večer zpátky do Uherského Hradiště, zastavila jsem se v sídle Městské policie k projednání této věci. Když jsem MP uvedla, že na parkovišti VD Obzor mám vedením dovoleno stát, tak argumentovali značkou B12, která je umístěná na všech příjezdech do Staré Tenice. Tato značka má vymezený zákaz pro nákladní automobily, obytné vozy a autobusy s dodatkovou tabulkou Nad 1,5 t a s dodatkovou tabulkou Mimo zásobování a autobus MHD. Když jsem řekla, že jsem zásobování, nechtěli se se mnou o tom bavit. Chtěli, abych uhradila pokutu. Když jsem toto odmítla, řekli, že věc budou postupovat do správního řízení. Strážník si šel i papír, který mně předložil k podpisu, vyplnit někam vedle do místnosti s odůvodněním, že mě nebude poslouchat.

Z celé věci mně tedy vyplývá, že nesmím do místa své firmy, a ptám se vás: proč?

A dále mám za to, že asi tedy značka platí pro všechny a nejen pro mě.  Takže ani firma Obzor nesmí přijet se svými dodávkami zaparkovat do své firmy. Ani autobus Slováckého divadla nesmí přijet večer zaparkovat do svých garáží. Dokonce ani náhradní autobusová doprava ČD nesmí tudy projíždět k vlakovému nádraží. Dále pak mnoho lidí, kteří bydlí ve Staré Tenici, nesmí se svými vozidly přijet domů. Což je asi třetina obyvatel, kteří mají automobily, které sice vypadají jako osobní, ale nejsou. Například Dacia Duster, Citroën Berlingo, Škoda Octavia combi, Range Rover, Volkswagen Tiguan nebo Caddy, Peugeot Partener. To jsou totiž všechno vozy N1 s hmotností nad 1,5 t. A je jich o hodně víc, co v Uherském Hradišti bydlí nebo mají firmu a parkují. Přitom nejsou zásobování.

Taky jsem zjistila, že se to netýká jen Staré Tenice, ale i jiných sídlišť a ulic. Např. Mojmír, Štěpnice, Východ, centrum města apod.

Pamatuji si před pár lety, když jsem bydlela ve Štěpnicích, tak byla značka před železničním podjezdem Zákaz vjezdu nad 2 t mimo sanitní vozy. Bydlela jsem tam 15 let a nepamatuji si, že by za tu dobu někdo dostal pokutu za to, že tam parkuje s dodávkou, což bylo několik mých sousedů včetně mého přítele, který podnikal ve stavebnictví.

Dokonce v článku ohledně zákazu vjezdu nákladním automobilům po zrušení nad 3,5 t píší z ministerstva dopravy, že nechtějí postihovat řidiče dodávek. Viz:

https://www.auto.cz/zakaz-vjezdu-pro-vozidla-n1-ridici-dodavek-vite-ze-dal-nesmite-97396?utm_source=Facebook&utm_medium=Prispevek&utm_campaign=Duben_Auto_2016&mv=0

Takže se ptám, co se to v Uherském Hradišti v letošním roce stalo? Rozhodli jste se z Uherského Hradiště firmy a obyvatele přimět k odchodu z tohoto města? Protože často v regionálních novinách čtu, jak Uherskému Hradišti ubývá obyvatel a co by mělo město dělat pro to, aby tomu tak nebylo. Tak tímto to asi nezachráníte.

A to jsem si chtěla do Uherského Hradiště letos zpět přihlásit i trvalé bydliště. Zřejmě bude jednodušší se i s firmou někam odstěhovat, když nesmím se svým autem přijet domů.

Vím, že je v Uherském Hradišti problém s parkováním a vy se snažíte, aby aspoň nějaká místa nezabíraly velké automobily, ale dodávka není o nic větší než některé osobní automobily, a navíc v mém případě já nestojím ani na žádném veřejném parkovišti. Když mně náhodou nezbylo volné místo u Obzoru, kde parkují jiní obyvatelé Tenice, tak jsem stála na ploše u Povodí Moravy, kde sice také parkují auta, ale není to označeno jako parkoviště. Navíc v noci tu opravdu nikomu nezavazím.

Mimo jiné, když už řešíme to parkování, tak si tady v Tenicích přes den odstaví auto kdokoliv, kdo je celý den ve městě v práci, jen proto, že to tu má zadarmo, a ti, co tu bydlí a potřebují přes den někam odjet, po návratu přes den nemají kde zaparkovat. To tady nikdo již několik let neřeší. Ale to je zase jiná kapitola.

Žádám vás tedy touto cestou o řešení výše uvedené situace, protože to jistě není problém jen můj, ale, jak jsem již uvedla, asi jedné třetiny obyvatel. Navrhuji změnit dodatkovou tabulku Nad 3,5 t, případně doplnit o dodatkovou tabulku Mimo dopravní obsluhy.

autor: Blanka Králíková, Stará Tenice 1123, Uherské Hradiště

Tagy článku

TOPlist