Víte, že bohatí nemají srdce?!

Víte, že bohatí nemají srdce?!
Foto: ilustrační foto
Uherský Brod Tribuna 10 / 09 / 2021

Je na místě poukázat na současnou nemravnost, se kterou se jistě nesetkávám jen já, pisatel tohoto příspěvku. Nejde mi ani o jakési moralizování, ale je třeba si uvědomit to, o čemž několikrát v poslední době mluvil i náš lidový papež František a jak to stojí i v Knize knih - Písmu!

 Je to lakomství četných, jak jinak těch bohatých. Tito tvrdí: Proto jsme bohatí, že jsme lakomí. Jsme lakomí, a proto jsme bohatí. I když takovému řeknete na rovinu, často s úsměvem odpoví - já prý su bohatý?!

Za dřívější politické éry u nás jsme to tak ani nesledovali, ba docházelo i k tomu, že ti tzv. papaláši, když to přehnali, dostali za vyučenou. Dnes? Kdepak, dokonce vznikla strana na obhajobu takových - říká si ODěSa, pochopíme jistě, kdo je tím míněn. Dřívější třídní boj podle nynějších pravidel vystřídala obhajoba majetku, u mnohých nepoctivě, až koumácky získaného: když se tenkrát „zhaslo“, hlavně po převratu 1989.

A setkáváme se s tímto na každém kroku, když korupce - uplácení jde s tímto ruku v ruce. U některých, i seriozních občanů platí: Co tě nepálí - nehas, protože pak možná zvíš, zač je toho loket. Osobní odvaha? Od takové statečnosti dají pryč ruce i přátelé a známí. Mám s tím vlastní zkušenosti, proto bych ani neuvěřil. Ale k tomu lakomství, které číhá na každém kroku a je všudypřítomné. Neubrání se tomu ani lidé smělí, či učení, nebo zbožní. Jak už výše řečeno, papež František - vzor ctnosti dneška, říká třeba - Ať se i v církvi otevřou fary a kláštery pro potřebné, případně hladující. A jaká je odezva i u některých církevních osob? Jistý kněz mi řekl: Tož takový ať jde za papežem. Zná tento vykladač slov Kristových, že se tím stává jen lichým hlasatelem, proto vlastně mlátící prázdnou slámu? Řekl jsem na adresu těchto duchovních, ať si přečtou román vlasteneckého spisovatele Karla Václava Raise Západ - o životě našich kněží v 19. století, jak v lepším případě bryčkou z libovůle sedláka, ovšem nejvíce pěšky navštěvovali věřící, či děti ve škole k výuce náboženství, mnohdy v nečase a nemalé vzdálenosti. Říkej to dnes, když auto je prý samozřejmostí. Tak se například vybírá na auto ještě studujícímu bohosloví. Tento je slavnostně vysvěcen, ale pak práskl do bot - ejhle, páter vyklouz. Dovolím si také tvrdit, že právě u nás je větší procento věřících, kteří ctí jen tu první část Kristova příkazu o lásce k Bohu a bližnímu. Prý, že papež řekl, že peníze jsou lejno ďáblovo?! Ale ne, to neřekl, to je výmysl. Vždyť vidíte, jak je bohatý Vatikán. Ale že přichází ve světě různé pohromy a neštěstí a zmíněný církevní stát vždy pamatuje na potřebné, to už se zase nevidí. Názorně to nástupce Petrův řekl, když uvedl (omlouvám se, že toto necituji přesně, aniž by se to lišilo od pravdy!):

Vše, co máme - majetek, je ze 2/3 od Hospodina, pouze 1/3, toť naše osobní zásluha. A z toho dílu od Stvořitele, se máme dělit: Dáme pro své nejbližší, ale i všem ostatním bližním a společnosti vůbec. A ještě se zamysleme, jak se díváme na cizince - migranty. To i četní věřící, až s nenávistí. Ale co, až se jednou síla napne, poté se pohne svět! Zotročené národy třetího světa, vysávané po staletí kolonizátory, stále trpí - to hlavně Afrika, odkud víme, že kdysi před x lety jsme všichni obyvatelé Evropy vyšli. Vůbec si půjdou pro obživu! Leč máme tu politickou stranu odvážlivců (svým způsobem vlasteneckou), kteří se protiví názoru papeže - pomáhat každému! A to nevíme, že v těchto mnohých zemích třetího světa máma nemá co dáti svému dítěti - třeba i krůpěj vody? Ještě, že jsou tu Italové, Španělé, Řekové a do jisté míry i Francouzi - ti znají příkaz Ježíše Krista: dejte a bude vám dáno! Všimněme si i severu Evropy, kde žijí převážně protestanti - luteráni. Je tam skvělá sociální úroveň, která se nevyhýbá i pomoci třetímu světu. Díky za to, sestry a bratři z Norska, Dánska, Švédska ad. států. Vaše porozumění nebude jistě nikdy zapomenuto!

P.S.:  Protože mám zkušenost, že občas mívám hluboko do kapsy, udělal jsem asi před pěti lety - bylo to před Vánoci - tento - ach ouvej, zvláštní pokus. Napsal jsem 10 známým lidem, dřívějším i současným přátelům, o darování 1 tisíce korun. Asi polovina nereagovala vůbec, ta necelá polovina odpověděla, že mně prostě nemohou vyjít vstříc (kdybych dobře neznal jejich možnosti!). Odpověděl pouze 1 (slovy jeden) - byl to kněz z Olomouce, kdysi působící v Uherském Brodě: částka přišla sice opožděně, jak se sluší, jsem mu upřímně poděkoval! A ještě jedna zkušenost, když jsem byl sociálně potřebným, pomohl mi člověk levicového smýšlení, někdy dokonce i liberál. Ten, se kterým chodím v neděli do kostela, který slyší od kněze, co i já - nezapomínej na bližního, bývá hluchý a nechápající.

Ale už vím, že většina bohatých - nemá srdce!!!

autor: Stanislav Lukáš

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace