Ať stát povolí další využití, volají hlasitě svozové firmy

Ať stát povolí další využití, volají hlasitě svozové firmy
Foto: fab  /  Krize recyklace - Třídění odpadu se přestalo vyplácet. Obce budou muset za jeho svoz připlatit.
Uherskobrodsko Zajímavosti 17 / 02 / 2009

 Ač obce stále nemohou rozdýchat šok způsobený skokovým nárůstem ceny, pro svozové firmy tato situace také není příjemná. A tak jak se obce snaží s podniky o ceně vyjednávat, firmy podnikající v tomto oboru zase žehrají na stát. Ať na současný stav reaguje a uzpůsobí legislativu.
„Bohužel na světových trzích došlo ke stagnaci odbytu. Naši dosavadní odběratelé nemají už o tyto produkty zájem. A tato skutečnost se samozřejmě skokově projevila i na našich kalkulacích,“ charakterizoval současnou situaci provozní ředitel Rumpoldu Miroslav Žmolík. Podle jeho slov firma chápe rozčarování obcí a ví, že je to pro jejich rozpočet tvrdý zásah. Na druhou stranu tvrdí, že když si něco na sebe nevydělá, podnikatelé to dotovat nemohou. „V takovém případě se musíme ptát kdo to zaplatí. Bohužel tato oblast není státem podporovaná tolik jako některá jiná podnikání a my se musíme chovat tržně,“ pravil Žmolík. Řešením by podle něj mohlo být rozhodnutí o změně využití recyklovaného odpadu. „V době, kdy materiální využití odpadu je na minimální úrovni, by stát měl přehodnotit svůj postoj k využití tříděného odpadu jako alternativního paliva. Jenže to by musely přijít vstřícné legislativní kroky hlavně z ministerstva pana Bursíka,“ doplnil ředitel. Tříděný odpad se dá totiž použít třeba jako palivo v cementárnách.
„Jenže když se u nás striktně trvá na zachování materiálního využití odpadů, po kterých ovšem není poptávka, tak je to těžké. Pokud nám obce nebudou platit, my tento stav můžeme táhnout chvíli sami, ale dlouho to taky nemusíme vydržet,“ upozornil ředitel na skutečnost, že podnikatele v oboru tento stav také straší a pranic netěší. „Až by krize pominula a vznikla by opět poptávka, můžeme se opět přeorientovat na materiální využití,“ zakončil ředitel. Podá tedy obcím pomocnou ruku stát?

TOPlist