Balon se skládá z 650 panelů

Balon se skládá z 650 panelů
Foto: sal
Břestek Zajímavosti 06 / 07 / 2015

Tři měsíce je dávala dohromady jediná švadlena

Při pohledu na horkovzdušný balón každého jistě napadne otázka, jak vlastně probíhá jeho výroba, kolik lidí se na ní podílí a hlavně, jak dlouho trvá celý proces, než se poprvé zvedne ze země a zamíří do vzduchu? Během slavnostního křtu největšího balónu ve střední Evropě poodhalil jejich výrobu Petr Kubíček, technický ředitel a spolumajitel firmy, která se specializuje na výrobu horkovzdušných balónů.
„Princip výroby klasického, nebo velkého balónu je prakticky stejný. S výrobou těch velkých máme zkušenosti, protože je vyrábíme za zahraniční klienty. Bylo jen otázkou času, kdy se ozve i zákazník z Česka. A právě tím prvním byl Libor Staňa z Břestku. Výroba tohoto krasavce zabrala asi tři měsíce, což se může zdát jako krátká doba, ale díky moderním technologiím jsme schopni i v takto krátkém termínu ušít tak velký balón,“ je potěšen Petr Kubíček, že prvním českým zákazníkem na výrobu obřího balónu je právě břestecká firma.
Ovšem stále je záhadou samotný princip výroby nejen horkovzdušného balónu, ale i přepravního koše, do kterého se vejde 24 pasažérů plus dva členové posádky. „Na váhu je těžší koš, na zručnost určitě balón. Na odpracované hodiny je to asi stejně. Většinou na jeden balón máme jednu švadlenu. A probíhá to tak, že nejprve se vystříhají lichoběžníky, kterým se říká panely. Na tomto balonu je něco kolem 650 dílů. Všechno se musí nastříhat pomoci NC katru, pak se z nich ušijí poledníky, které připomínají slupku od pomeranče, a to se pak skládá dohromady. Švadlena vezme první poledník, přišije k němu druhý. Z toho pak vznikne velká hromada, za kterou není vůbec vidět, a přejde do fáze, která je i pro mě záhadou. Když vezme poledník, co je úplně dole, a sešije to s tím, který je úplně nahoře, tak je hotovo,“ popisuje Kubíček v kostce samotnou výrobu. Poté musí balón do speciální zkušebny, kde se nafoukne. Následně probíhají zkoušky, jestli je vše v pořádku. V tomto případě dopadlo vše na výbornou a horkovzdušný balón s pořadovým číslem 12 v břestecké flotile mohl směle vzlétnout do oblak.

Tagy článku

TOPlist