„Během představení jsem vytvořil křížovku,“ směje se Školník z Úča musí pryč!

„Během představení jsem vytvořil křížovku,“ směje se Školník z Úča musí pryč!
Foto: archiv SD
Uherské Hradiště Zajímavosti 07 / 12 / 2023

V pátek 24. listopadu se dočkala neuvěřitelné 140. reprízy komedie Úča musí pryč!, která je druhou nejhranější inscenací v téměř osmdesátileté historii Slováckého divadla.

Stálou součástí inscenace je i Vladimír Salčák, který zastává funkci inspicienta, nápovědy a zároveň hraje Školníka. Je to on, kdo vítá rodiče v ZŠ UNESCO, v jejíž třídě divadlo oblíbenou komedii uvádí. „Mým úkolem je přenést diváky do doby a pocitu, kdy se školníci opravdu chovali hrozně, na všechny křičeli, že se nepřezuli a podobně. Dnes už to snad není tak kruté, ale já si záměrně hraju na pitomce,“ usmívá se Vladimír, který byl dříve ve Slováckém divadle v angažmá a nyní funguje jako archivář a občasný herec.

Úču poslouchá za dveřmi jako rozhlasovou hru

V průběhu inscenace Školník do třídy vejde jen jednou, a tak celou hodinu a tři čtvrtě, co představení trvá, tráví na školní chodbě. „Nejdřív jsme zkoušeli v divadle, abychom nenarušovali chod školy. Když jsme se ale se zkouškami Úči přesunuli do třídy, najednou se zavřely dveře a já už jsem tu inscenaci nikdy znovu neviděl. Takže ji téměř šest let poslouchám jako rozhlasovou hru. Samozřejmě dávám pozor, čekám na svůj výstup, který jsem naštěstí nikdy neprošvihl, a mezitím si třeba čtu nebo kreslím do scénáře, který už za ty roky vypadá jako obrázková kniha s karikaturami a veršovánkami,“ směje se Vladimír Salčák. „Dokonce jsem před pár lety v průběhu několika představení vytvořil křížovku, která nakonec opravdu vyšla v divadelním Časopise. V tajenkách byly samozřejmě názvy inscenací Slováckého divadla,“ prozrazuje.

Jednou si o prezidentském volebním víkendu, kdy národ rozhodoval mezi Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem, dovolil v představení i aktuální vtípek. „Uprostřed jedné akce nakráčel do třídy inspicient Vladimír Salčák jako školník a sundal a odnesl pryč portrét Miloše Zemana. Aktuální vsuvka publikum pobavila, bohužel předčasně…,“ napsaly později v recenzi Divadelní noviny. „Znovu jsem si to neodpustil letos na začátku roku, tehdy už jsem se s odstraněním obrazu Miloše Zemana trefil,“ usmívá se spokojeně Vladimír Salčák.

Komedie Úča musí pryč! měla premiéru 22. ledna 2018 a účinkuje v ní Pavlína Hejcmanová, Josef Kubáník, Tereza Novotná, Jitka Hlaváčová, Petr Čagánek a Kamila Zetelová.  Další reprízy Slovácké divadlo odehraje na začátku ledna, vstupenky jsou k dispozici v pokladně a na webu divadla.

Tagy článku

TOPlist