Burčáci jubilující ...

Burčáci jubilující ...
Foto: pas  /  Nejsilnější sestava.
Míkovice Zajímavosti 25 / 07 / 2016

Když František Ilík v roce 1966 jako mladík zakládal tuto fenomenální muziku, netušil, co způsobí. Burčáci jsou nezastupitelní, jsou to právě oni, kteří vždy kdekoliv a kdykoliv, bez ohledu na koloběh života, roční období, místo setkání - pod širým nebem, ve sklepě, búdách, na pódiu či pod ním, na besedách u cimbálu - dokážou okouzlit svou autenticitou, přirozeností, lidskostí a jedinečným hudebně-interpretačním uměním.
Každý tanečník, který si „poručil“ před Burčáky svým tanečním a pěveckým požadavkem (ať byl jakýkoliv), byl vždy vyslyšen a přání bylo splněno na počkání. Nikdy s ničím neměli problém a velmi citlivě dokázali všem přítomným zahrát tzv. do huby, pod nohy i ruce - upřímně, od srdce… Jsou všude a vždy ne primárně pro sebe, ale pro všechny ostatní kolem sebe… Burčáci jsou totiž fenoménem, jsou muzikou, která je pojmem, vynikají empatií, svou pohotovostí a originalitou.
TI chlapi i ve svém krásně přezrálém věku vyzařují obrovskou dávkou chemie, energie a lidské krásy, která je velmi přitažlivá a imponující. Jejich spontaneita, bezprostřednost, vlídnost, nadhled, nevtíravost, moudrost a přiměřená míra humoru mne stále fascinuje, vzrušuje a pořád mě baví. Se zalíbením si s nimi asi každý rád zanotuje a zatancuje. Nebo je jen pozoruje a vnímá jejich originální hudební a zpěvný zvuk a charakteristický výraz, nejen ten hudební, ale i ten, kterým, ač každý sám za sebe, ve výsledku tvoří spojené nádoby, dotvářející jedinečný obraz, který má nejen úžasný zvuk, ale i tvář, s působivým výtvarným rozměrem.
A nezapomínají ani na budoucnost. Zplodili šikovné potomky a vychovali pokračovatele, Mladé Burčáky (kteří už také nejsou nejmladší…), v nichž koluje stejná krev a na nichž je dobře znát geneticky zakódovaná skvělá značka a také osobitě pojatá podobnost…
Když kdysi Burčáci stáli u výběru pojmenování své muziky, určitě věděli, proč to dělají. Myslím, že každý, kdo někdy stál v její blízkosti (a ono se jen tak stát bez hnutí v jejich blízkosti opravdu nedá), se znovu přesvědčí, že i po půl století mají stálou vynikající chuť a stejně jako tento lahodný mok nás stále obšťastňují vyváženým a chuťově harmonickým poměrem alkoholu, cukru a příjemných kyselinek. Jsou pro nás výjimečnou potravou s nepřeberným množstvím cenných živin. Vlastně jsou pro nás lékem, který naší duši, srdci i tělu dodá patřičnou dávku radosti, energie, pokory a štěstí.
Milí a vzácní Burčáci, jste vždy vhodným a vítaným prostředkem k očistné kúře a ve vaší blízkosti si připadáme jako v burčákovém opojení.
Jsme rádi, že jste, a přejeme vám a současně nám všem, abyste tu dlouho ve zdraví, v dobré kondici a při chuti pobyli…

autor: Romana Habartová
TOPlist